YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Çanakkaleli Turizmcilerin Hedefi Büyük

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Yönetimi tarafından Truva OPET tesislerinde gerçekleştirilen toplantıda Çanakkale Turizminin sorunları ve gelecek önerileri ele alındı.

23 Haziran 2022 tarihinde eklendi

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ağırlıklı olarak, seyahat acentesi, araç kiralama, liman işletme ve deniz taşımacılığı, kargo-lojistik, soğuk hava deposu ve şehirlerarası otobüs işletmeleri sektör temsilcilerinden oluşan 15 No’lu Meslek Grubu Üyeleri ile sektörde yaşanan gelişmeler ve sorunları görüşmek üzere kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

Truva OPET tesislerinde gerçekleştirilen toplantıda Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Akın Yalman, 15 No’lu Meslek Komite Başkanı İlhami Gezici, Meclis Başkan Yardımcısı ve Komite Üyesi Turgay Kılıç, Komite Başkan Yardımcısı Hakan Doğan Kaya, Komite ve Meclis Üyeleri Ahmet Çelik ve Erdinç Bezgen ile Meclis Üyesi Armağan Aydeğer ve komiteden sorumlu Oda personeli İlbilge Özkaya ile sektör temsilcileri hazır bulundu.

“İLİMİZİ TÜM DEĞERLERİYLE YURT İÇİ VE DIŞI PLATFORMLARDA TANITMAYA DEVAM EDECEĞİZ

15 No’lu Meslek Grubu toplantısının açılış konuşmasını yapan Komite Başkanı İlhami Gezici; “15 No’lu Meslek Grubu olarak bugün burada bulunan siz değerli üyelerimize yaklaşık 4 yıllık süreç içerisinde yaptığımız çalışmaları sunacağız. 2018 Troya Yılı ile başlayan çalışmalarımız başta olmak üzere tüm çalışmalarımızda Odamızın desteğini hep yanımızda hissettik. Yakın bir tarihte Bulgaristan Sofya’da yaptığımız “İnfo Çanakkale” gününe oradaki yerel seyahat acentelerini davet ederek İlimizin turizme dayalı tüm değerlerini birinci ağızdan anlattık. Başta Balkan pazarı olmak üzere İlimizi tüm değerleriyle yurt içi ve dışı platformlarda tanıtmaya devam edeceğiz. Katılımlarınız için Komitem adına sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

“1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ AVRUPA’DAN İLİMİZE ULAŞIMIN KOLAYLAŞMASINA BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK”

ÇTSO Meclis ve 15 No’lu Komite Üyesi Ahmet Çelik; “Bugün burada çalışmalarımızda işbirliği de yaptığımız TÜRSAB, GESTAŞ ve Liman Başkanlığı gibi partnerlerimiz başta olmak üzere katılım sağlayan tüm üyelerimizle beraber olmaktan çok mutluyuz.  Komite olarak 2018 yılından bu yana en etkili çalışmamız “2018 Troya Yılı” oldu. Bu süreç içinde her adımda en büyük destekçimiz ÇTSO ve Yönetim Kurulu Başkanımız Selçuk Semizoğlu’na teşekkür ediyorum. 2018 yılı çalışmalarımızda temel hedefimiz Troya’nın Anadolu’nun kadim bir değeri olduğunu vurgulamak oldu. Troya Müzesi’nin tamamlanmasıyla beraber, Tevfikiye ve Çıplak Etno Köyleri Troya Ören Yeri’ni çok farklı bir turizm destinasyonu haline getirdi. Tevfikiye ve Çıplak Köylerinin turizme kazandırılması için lobicilik faaliyeti yapan Meclis Başkan Yardımcımız Turgay Kılıç’a ve sponsor OPET’ e de buradan ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Bundan önce İlimize gelen turistler sadece Troya Ören alanını 1-1,5 saat süresince ziyaret ediyor ve ayrılıyordu. Şimdi ise ziyaretçiler Troya Ören Yeri,  Troya Müzesi ile Tevfikiye ve Çıplak Köylerini de gezerek yarım günlük turu tamamlayıp tekrar otellerine dönüyorlar. Bu durum turistlerin İlimizde artı bir gün daha konaklaması anlamına geliyor. 15 No’lu Komite olarak tarih, kültür, doğa ve su sporları gibi tüm turizm değerlerimizi daha fazla tanıtmak için çalışıyor ve projeler üretiyoruz.  2021 yılında Mehmet Akif Ersoy Yılı çalışmalarında Valiliğimiz koordinatörlüğünde yürütülen çalışmalara destek verdik. Deniz turizmi bizim coğrafyamızın en önemli avantajları arasında. Dalış Turizmi konusunda Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığımız tarafından yürütülen çalışmayı çok kıymetli buluyoruz. Katıldığımız fuarlar ve tüm tanıtım etkinliklerinde dalış turizmini bizler de ön plana çıkartarak farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. 1915 Çanakkale Köprüsü Avrupa’dan İlimize ulaşımın kolaylaşmasına büyük katkı sağlayacaktır. Köprü başlı başına bir turizm destinasyonu haline geldi” dedi.

ÇTSO Meclis Başkan Yardımcısı ve 15 No’lu Komite Üyesi Turgay Kılıç; “Odamız, 21 Meslek Komitesi ve 8.600 üyesi ile büyük bir meslek kuruluşudur.. Meslek grubumuzda yer alan siz değerli üyelerimizle beraber olmaktan son derece mutluyuz. Burada sektörle ilgili sorunlarınızı, çözüm önerilerinizi ve projelerinizi görüşmek üzere bir araya geldik. Komitemizin ve Odamızın kapıları sizleri dinlemek için her zaman sonuna kadar açık” şeklinde konuştu.

“2018 TROYA YILI’NIN HAYATA GEÇİRİLMESİNDE ODAMIZIN VE BURADA BULUNAN TURİZM SEKTÖR TEMSİLCİLERİMİZİN ÇOK BÜYÜK EMEKLERİ VAR”

Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Çanakkale’miz turizmde cazibe merkezi haline geldi, İlimiz her alanda yatırım almaya devam ediyor.  Diğer şehirleri ziyaretlerimizde Çanakkale deyince herkesin bir anısı ve sorusu var. 2018 Troya Yılı’nın hayata geçirilmesinde Odamızın ve burada bulunan turizm sektör temsilcilerimizin çok büyük emekleri var. Örnek bir çalışma oldu. Çanakkale’mizin Time ve Forbes dergilerinde yer alması tesadüf değil. Yapılan tüm plan ve proje çalışmalarının bunda payı büyük. Oda olarak pandemi sürecinde en çok desteği turizm ve yeme-içme sektörüne sağlanması için çalıştık. Son günlerde kruvaziyer turizmi İlimiz için ön planda, bu pastadan hak ettiğimiz payı alabilmek için çalışmalarımız aralıksız devam ediyor” dedi.

“ÇEVREYE DUYARLI VE SÜNDÜRÜLEBİLİR BİR TURİZM MODELİ HEPİMİZİN ÖNCELİKLERİ ARASINDA OLMALI”

ÇTSO Meclis Üyesi Armağan Aydeğer; “Turizmde artık turist sayısından çok turistin niteliği daha ön plana çıkıyor. Pandemi süreci turizmdeki beklentiyi ve gelecek projeksiyonu etkiledi. Deneyim turizminin burada bir adım öne çıktığını görüyoruz. Diğer önemli bir hususun da turizm sektöründe işletmelerin hızlı bir şekilde enerji verimliliğine yönelmeleri ve öncelik vermeleri olduğunu düşünüyorum. Çevreye duyarlı ve sündürülebilir bir turizm modelinin hepimizin öncelikleri arasında olmalı.” Dedi.

“FAHİŞ FİYAT UYGULAYAN İŞLETMELER DENETLENMELİ”

Çanakkale Turizm Tanıtım Derneği Başkanı İsmet Balkan; “ Bizim artık ihtiyacımız olan şeyin ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtım çalışmaları yapmak olduğunu düşünüyorum. İlimize gelen turistleri fırsat olarak görüp fahiş fiyat uygulayan işletmelerin denetlenmesi gerekiyor. Kişiye göre fiyat uygulamaları İlimiz turizmine büyük zarar veriyor. Bu konularda çalışma yapılmasını öneriyorum” şeklinde konuştu.

Meslek Grubu toplantısına katılan sektör temsilcileri de yaptıkları konuşmada şunları söylediler: “Çanakkale’den uçak ile diğer İllere ulaşımda sorunlar yaşanıyor. Özellikle Ankara’dan sonra başka bir İle aktarmalı uçuşunuz varsa çok uzun saatler havaalanında beklemek zorunda kalıyorsunuz. Bu konuda kamuoyu oluşturmamız lazım. Çanakkale’de kamp ve karavan festivallerinin Çanakkale’ye fayda sağlayacağını düşünüyorum. Çanakkale’de savaşan 3.500’e yakın Azerbaycan şehidimiz var. Azerbaycan ile geçmişten gelen tarihsel ilişkilerimizin gücünü kullanarak Çanakkale ve Azerbaycan arasında kültür ve turizm köprüsü kurabiliriz. Çanakkale ‘de açılacak olan dostluk anıtı için de Odamızın desteklerini bekliyoruz. Yat turizmi konusunda çok eksiğimiz var. 671 Km. kıyı ve sahil şeridi ile Türkiye’nin en büyük ikinci kıyı sahil şeridine sahip ilimizin yeterli bir yat limanı altyapısına sahip olmaması hem İlimiz hem de Ülke ekonomimiz için büyük kayıp.”     

(Haber Kaynak ve Aktif Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

6.360 kez okundu