YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu

“Çanakkale’nin Yapısı Turizm, Eğitim ve Kültür Üzerine Kurgulu”

Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Çanakkale’nin yapısının turizm, eğitim ve kültür üzerine kurgulandığını belirterek; “Biz de çoğunlukla tarım, turizm ve kültür konusunda adımlar atmaya gayret ediyoruz. Elbette bunun yanında çevreyi kirletmeyen doğayla uyumlu sanayilerin de bu sisteme entegre olması için gayret ediyoruz” dedi.

25 Şubat 2016 tarihinde eklendi

Çanakkale Valisi Hamza Erkal düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin konuları değerlendirerek basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Vali Yardımcıları Saim Eskioğlu, Bekir Sıtkı Dağ, Adil Karataş, Vali Yardımcısı İl Özel İdare Genel Sekreteri Can Aksoy, İl Jandarma Komutanı Necmi İnce, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Özden’in de  katıldığı toplantıda, Vali Hamza Erkal  Çanakkale’nin  çok önemli bir şehir olduğunu, içinde bulunulan süreçte  ön plana çıkması gerektiğini söyledi. Çanakkale’nin Ruhu itibariyle çok sıkıntılı olunan dönemde barışın esintilerini yollayacak bir şehir olduğunu belirten Vali Hamza Erkal, Çanakkale denilince akla ilk gelenin dini milliyeti ne olursa olsun bu memleketin evlatlarının bu vatan için savaştıklarını ve şehit düştükleri yer olduğunu söyledi. 

“CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN 18 MART TÖRENLERİNE KATILACAK”

Vali Hamza Erkal, “Çanakkale’den gönderilen barış esintilerinin, Çanakkale Ruhunun tüm Türkiye’ye barış getireceğine inandıklarını da belirterek, “100. yıl nedeniyle yapılan o muhteşem törenlerle Çanakkale, daha çok insanın gönlünde yer buldu. Bu sene yapacağımız törenlere bu çıtayı aşağı çekmeden mümkünse yükselterek yürütmeye gayret ediyoruz. 18 Mart içinde yaşadığımız coğrafyada süre gelen terör olayları nedeniyle önem arz ediyor. Bu törenlerle biz Türkiye’nin her köşesine birlik beraberliğimizi ilan edecek bir mesaj vermeye çalışıyoruz.  Çanakkale 18 Mart törenleri sadece Çanakkale’de yürütülmüyor. Ülkenin her köşesinde her okulunda törenler yapılıyor. Çanakkale Ruhu, ülkenin en ücra köşesine kadar birliğimizin beraberliğimizin mührünün vurulduğu ve bütün milletçe paylaşıldığı bir anlamı ifade ediyor. O yüzden de törenlerin ses getirecek, insanlığın ruhuna kalbine beynine işleyebilecek onlara birliğimizi beraberliğimiz hatırlatacak manada ses getirecek bir tören olmasını arzu ediyoruz.  Ümit ediyoruz ki hem Cumhurbaşkanımız, hem Başbakanımız beraber gelecekler şu anki program onu gösteriyor.  Aksi bir durum olmadığı sürece öyle gelişecek. Bunun neticesinde bu törenlerimiz bilindik ve Çanakkale’nin rutin olduğu üzere alışageldiği bir tören şeklinde icra edilecek” dedi.      

“ŞEHRİMİZİN YAPISI TURİZM, EĞİTİM VE KÜLTÜR ÜZERİNE KURGULANMIŞ VE DOĞALLIĞI DA BUNU GEREKTİREN BİR KONUMDA”

Çanakkale’deki görev süresi boyunca da yapılan çalışmalarla ilgili bir değerlendirmede bulunan Vali Hamza Erkal, şunları kaydetti: “Geldiğimden beri ili tanımaya gayret ediyorum.  Güvenlik, eğitim, sağlık, sosyal politikalar ve her alanda adımlar atmaya gayret ediyoruz. Birincil hedefimiz insanların kalbine ve gönlüne hitap etmek onlara uzattığımız eli onların da tutmasını sağlamak. Şu an bulunduğum nokta itibariyle bunu yakaladığımı düşünüyorum.  Gittiğimiz her ortamda insanların bize yaklaşımı tavrından  bizim onlara yönelik samimiyetimizi yakaladıklarını fark ettik. Bu devletin bu millet için var olduğunu bütün kamu görevlilerin de devlet adına ama millet için hizmet sunduklarını insanlarımız hissetmeye başladı. GESTAŞ, Terzioğlu Vakfı ile ilgili adımlar attık yeni kadrolaşmalara gittik. Hastanelerimizin bir kısmının ihalesinin yapılmasını sağladık. Hem üniversite, hem devlet hastanesi bitiriliyor. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün yapmış olduğu huzurevi bitirilerek yakında hizmete açılacak. Vilayetlere Hizmet Götürme Birliği’nin yaptırmış olduğu Eceabat’taki bina bitmek üzere. Ezine Gıda İhtisas Bölgesiyle ilgili yer seçimleri tamamlandı ve bundan sonraki süreçte müteşebbis heyet oluşturulabilecek.  Şehrimizin yapısı turizm, eğitim, kültür üzerine kurgulanmış ve doğallığı da bunu gerektiren bir konumda. Biz de çoğunlukla tarım turizm ve kültür konusunda adımlar atmaya gayret ediyoruz.  Elbette bunun yanında çevreyi kirletmeyen doğayla uyumlu sanayilerin de bu sisteme entegre  olması için gayret ediyoruz. Buraya uygun yatırımların gelmesi için gayret etmeye çalışıyoruz.    6 aylık süre içerisinde bütün Sivil Toplum Örgütleriyle halkımızla buluşmaya gayret ettik onların sorunlarını dinlemeye çalıştık.  En çok sıkıntı yaşanan turizm alanıyla ve termal turizmle ilgili tekrar tekrar toplandık.  EMİTT Fuarı’nda TÜRSAB üyeleriyle, turizm Acentalarıyla bir araya geldik. Bu yıl yaşanma ihtimali olan handikabın çözümüyle ilgili hep beraber gayret sarf ettik.”  

“NE NATO GEMİLERİNDEN, NE DE YUNAN TARAFINDAN GÖNDERİLEN TEK MÜLTECİ DAHİ YOK”

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Vali Hamza Erkal, NATO gemilerinden mülteci gönderilip gönderilmediğine ilişkin soruya karşılık, “Ne NATO gemilerinden, ne de Yunan tarafından gönderilen tek mülteci dahi yok.  Gönderilen bir şahsın alınmama durumu da olmayacağına göre bu doğru değil.” dedi.  Bölgede daha önce yoğun bir göç trafiğinin yaşandığını kaydeden Vali Hamza Erkal alınan tedbirlerle Çanakkale’nin bu konuda Türkiye’nin en başarılı illeri arasında yer aldığını kaydetti.

“TERZİOĞLU VAKFINA ÖNEM VERİYORUZ”

Vali Hamza Erkal, Terzioğlu Vakfı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada ise şunları söyledi: “Terzioğlu Vakfı’nın öğrencilere burs vermesini ele aldık. Amacı tamamen öğrencilere burs vermek olan bir vakfın imkânlarını zorlayarak muhakkak ki burs vermesi gerektiğini söyledim.  Vakıf şu an denetimde, müfettiş çağırdık henüz bitirmedi ama sona doğru gelindiğini biliyoruz. Fakat sizin de malumu 2 tane vali yardımcısı arkadaşımızı görevlendirdik mütevelli heyetinde onlar var.  Müfettişin denetimini bekliyoruz bittikten sonra da adım atacağız.  Vakfın durumu ile ilgili net bir şey olsun ki yol haritasını ona göre çizelim. 46 Milyon TL bir yurt yapımı konusu var. Alınan krediler ve ödemeler var. Bunlarla ilgili ne yönde adım atılacağı ve ne yapılması gerektiğiyle ilgili denetimden sonra karar verilecek. Arsa satma yoluna girmeyeceğiz. Daha çok mevcut olan daireler var. O dairelerin kiraları çok düşük onları satacağız ve öyle bir yol izleyeceğiz. 636 öğrenciye burs veriyoruz şu an” dedi.

1.524 kez okundu