YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Çin’de Çanakkale Rüzgarı Esti

08 Mayıs 2013 tarihinde eklendi

Çanakkalenin lezzetleri, Çin’in Şangay şehrinde Türkiye’nin onur konuğu olduğu Uluslar arası Gıda Fuarı’nda kurulan stantta tanıtıldı. Çin’den işadamlarına seslenen Vali Güngör Azim Tuna, ‘Cumhuriyet’in 100’ncü yılında 500 milyar dolar ihracat seviyelerine ulaşmak istiyorsak, Çin bizim için mutlaka olunması gereken bir pazardır. Bunu çok iyi değerlendirmemiz gerekli’ mesajı verdi. Çanakkale Valiliği, oda, borsa, işadamı ve siyasetçilerden oluşan 110 kişilik kafile ile Şangay kentindeki SIAL Çin Uluslar arası Gıda Fuarı’na çıkarma yaptı. Fuara, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, İl Genel Meclisi Başkanı Ali Rıza Tekin, Çanakkale Valiliği Özel Kalem Müdürü Mahmut Akkuş, Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Akkuş, Çanakkale İl Kültür Müdürü Şinasi Haznedar, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa Gündoğan, Çanakkale Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Mustafa Vurucu, Çanakkale Girişimci İşadamları ve Sanayicileri Derneği (ÇAGİAD) Başkanı Hikmet Sezen, Lapseki Belediye Başkanı Gani Mehmet Ekim, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar ve Bayramiç Belediye Başkanı İsmail Sakin Tuncer, Hamdibey Belediye Başkanı Cahit Yıldırım ile işadamları ve işkadınları katıldı. Şangay kentinde Türkiye’nin onur konuğu olduğu SIAL Çin Uluslar arası Gıda Fuarında 96 metrekarelik Çanakkale standı kuruldu. Çanakkale’nin yöresel lezzetleri başta zeytinyağı olmak üzere bölgede yetişen sebze meyve ve tahıl ürünleri, tatlı, şekerleme ve lokumlar, değişik kurutulmuş sebze ve meyveler sergilendi. Çanakkale’nin turizm değerleri ise dağıtılan broşür ve kitapçıklar ile tanıtıldı. Fuar alanına gelen Vali Güngör Azim Tuna ve beraberindeki heyet, Türkiye için ayrılan stantarın olduğu bölümde İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardmcısı Dursun Topçu, Şangay Ticaret Ateşesi Bilgehan Şaşmaz ile bir araya gelerek değerlendirmelerde bulundu. Vali Tuna ve beraberindekiler ardından Çanakkale için ayrılan stanttaki ürünleri inceledi.
“Çin Pazarında Mutlaka Olmalıyız”
Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna fuarla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, Cumhuriyetin 100’üncü yılındaki 500 milyar dolarlık ihracat hedefi için Çin pazarının çok önemli olduğuna dikkat çekti. Vali Tuna, “Bu fuar dünyanın en önemli gıda fuarlarından birisi. Türkiye olarak bu yıl ilk defa bu kadar yoğun bir katılımcı ile katılıyoruz. İlk defa tarihinde fuara bu kadar katılım oluyor. Çin pazarı çok önemli. Çünkü aldığımız rakamlara göre Çin'in yıllık ithalatı 1.4 trilyon dolar. Bunun yüzde 10'una bir insan göz koysa, hedef alsa 140-150 milyar dolar yapar. Biz Cumhuriyetin 100’üncü yılında 500 milyar dolar ihracat seviyelerine ulaşmak istiyorsak Çin bizim için mutlaka olunması gereken bir pazardır. Bunu çok iyi değerlendirmemiz lazım” dedi.
“Çanakkale’de Yetişen Ürünler Dünyada Yok”
Çanakkale standının ardından fuar alanında diğer stantları da gezen Vali Tuna, üretilen ürünlerin ambalajlanarak pazarlanmasının katma değeri artırdığını ve bunun Çanakkaleli iş adamları tarafından mutlaka göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade etti. Vali Tuna, “Fuarda şunu gözlemledik. Tanıtımda ne kadar eksiğimizin olduğunu ambalajlama ve paketleme gibi konularda görüyoruz. Sadece broşürler ile tanıtım yetmez. Ama broşürle yapılan tanıtımlar Çince de olmalı. Hangi pazar hedef alınıyorsa onun dilinde de çalışma yapmak lazım. Eğer büyümek istiyorsak pozisyonumuzu güçlendirmek, korumak, marka olmak için çalışmalıyız. Böyle bir iddiamız yoksa fuarlara gelmenin de bir anlamı yok. Ancak günümüz dünyasında ayakta kalmak için mutlaka iyi rekabet edebilmek, dünya pazarlarına açılmak gerekiyor. Onun içinde bu fuarlara katılmak çok önemli. Çanakkale Valiliği olarak herkesle güzel bir iş birliği içinde bu fuara katıldık. 110 kişi geldik buraya. Bu şekilde insanlarımıza bir kolaylık sağlamış olduk. Temennim bundan sonra da aynı birlikteliği sergileyip diğer fuar ve organizasyonlarda yer almak. Çanakkale buna fazlasıyla layık. Çanakkale'de yetişen ürünler dünyanın bir çok yerinde yok. Birazcık gayret gösterip çalışmamız lazım” diye konuştu.
Fransız Tarım Bakanı Çanakkale Standında
Çinliler başta olmak üzere bir çok ülke vatandaşının büyük ilgi gösterdiği Çanakkale standı önemli bir konuğu da ağırladı. Çanakkale standını ziyaret eden Fransa Tarım Bakanı Guillaume Garot’a Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen, yöresel lezzetlerinden oluşan bir hediye paketi verdi. Üzen, Çanakkale’ye özgü lezzetleri Fransız Bakan Garot’a anlatıp, ileriki günlerde ticari ilişkiler kurma temennisinde bulundu.
Borsadan Çanakkale Heyetine Yemek
Fuarın ilk günü sonunda Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen, Çanakkale heyetine bir Tük lokantasında akşam yemeği verdi. Başkan Üzen, büyük bir pazara sahip olan SIAL Çin pazarına Çanakkale olarak birlik ve beraberlik içinde katılarak, kentin lezzet değerlerini dünyaya tanıtmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.   Üç gün açık kalacak olan fuarda Çanakkale’nin lezzetleri tanıtılmaya devam ederken, Çanakkale Valisi Gügör Azim Tuna ve beraberindekiler, çeşitli ziyaretlerde bulunacak. (Gökhan KÖKÇAK/ÇİN)

1.748 kez okundu