YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Çocuk Bilim Merkezi İçin İmzalar Atıldı

​Çanakkale Belediyesi ile Dr. (h.c) İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı ortaklığında Eski Tekel Şarap ve Kanyak Fabrikasının bulunduğu alana yapılacak olan Dr. (h.c) İbrahim Bodur Çanakkale Çocuk Bilim Merkezi için imzalar atıldı.

19 Aralık 2017 tarihinde eklendi

Parion Otel’de düzenlenen imza törenine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek, Kale Grubu Başkanı ve Dr. (h.c) İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı (KSV) Mütevelli Heyeti Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, Birim Müdürleri, KSV yetkilileri ile davetliler katıldı. Tören, proje ekibinden Mimar Boğaçhan Dündaralp’in Çocuk Bilim Merkezi projesi hakkında yaptığı bilgilendirmenin ardından, projenin görsellerinden oluşan sinevizyon gösterimi ileb aşladı.

Proje hakkında yapılan bilgilendirmenin ardından konuşan Başkan Gökhan, proje alanı hakkında bilgi verdi. Başkan Gökhan konuşmasında şunları söyledi; “Bugün burada uzun süredir kentlimizin ve Belediye Meclisi’nin gündeminde yer alan önemli bir konu üzerinde vardığımız iş birliğini resmiyete taşımak, Çanakkale Belediyesi ve Dr. (h.c) İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı ortaklığında önemli bir projenin imzalarını atmak üzere toplandık. Öncelikle, kıymetli büyüğüm rahmetli İbrahim Bodur’un adıyla, üzerinde yükselecek Çocuk Bilim Merkezinin arsası hakkında sizi bilgilendirmek isterim. Çünkü bu arsa kamu kaynaklarının yeniden kamuya kazandırılması adına herkes tarafından bir kez daha anımsanması ve hiç unutulmaması gereken bir örnektir”.

“ÇANAKKALE HALKINA GERİ DÖNDÜ”

Arsanın 1962 yılında kurulan ve kente uzun yıllar katma değer ve istihdam sağlayan Eski Tekel Şarap ve Kanyak Fabrikasının bulunduğu yerde olduğunu belirten Başkan Ülgür Gökhan, “Geçmişteki sürece bakacak olursak, Tekel Şarap ve Kanyak Fabrikası, uzun yıllar verdiği hizmetin ardından 2003 yılında özelleştirildi. Özelleştirmenin ardından kısa bir süre hizmet veren fabrika, 2007 yılında üretim yetersizliği gerekçesiyle kapandı ve başka bir firma tarafından satın alındı. Eylül 2008’de Belediye Meclisimizde aldığımız karara istinaden, yeni mülkiyet sahibi şirket, deniz kenarında bulunan alanı 15 Ocak 2014’de ‘Çanakkale Belediyesine’ bağışladı. Böylece, deniz kenarında yer alan 12.026,56 m2 lik çok kıymetli taşınmaz, Belediye mülkiyetine resmen geçti, yani gerçek sahiplerine, Çanakkale halkına geri döndü” dedi.

“UFUK AÇICI BİR ALAN”

Kentin Belediye Başkanı ve Çanakkale halkının temsilcisi olarak en başından beri, “Bu alan Çanakkale halkının olmalıdır, bu alan kentlilerimizin isteği ve ihtiyacı doğrultusunda değerlendirilmelidir.” düşüncemden bir an olsun vazgeçmediğini de belirten Başkan Gökhan, “Yapılan bu hibe sonrasında, ilk iş olarak kentlimizin, Belediye Meclisimizin, Sivil Toplum Kuruluşlarımızın fikirlerini aldık. Müze, sergi salonu, kentteki kültürel aktivitelerin gerçekleştirileceği alan gibi pek çok değişik fikir sunuldu. Ortak oluşturduğumuz en iyi fikir ise, çocuklara, gençlere yönelik, aynı zamanda eğitici, yaratıcı, ufuk açıcı bir alan oluşturmaktı. Bunun yanında halkın da, deniz kıyısından faydalanıp, yeni kordonda 50 kuruşa çay içebileceği yeni bir cazibe alanına sahip olması bizim için ayrıca önemliydi. Biz de Çanakkale Belediyesi ve Dr. (h.c) İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı ortaklığıyla bu alanı, Çocuk Bilim Merkezi projesiyle değerlendirmeye karar verdik” dediy

“TOPLUMSAL KATILIMI ARTTIRMAK BENİM İÇİN ÖNEMLİ”

Toplumları refaha, gelişmişliğe ulaştıracak temel iki faktörün olduğunu da belirten Başkan Gökhan,  “İlki gençlerimiz, çocuklarımız. İkincisi evrensel bilim ışığında eğitimdir. Çocuklarımızın ve gençlerimizin bilimin ışığında, sorgulayarak, üreterek yetişmesi toplumumuzun en değerli yatırımı, aydınlık günlerin de anahtarıdır. Çocukların ve gençlerin gelişimine yatırım yapmak, onları geleceğin dünyasına hazırlamak, sorumluluklarının farkında, aktif, üretken, bilime, sanata meraklı bireyler olarak toplumsal katılımlarını arttırmak benim için her zaman en önemli konulardan biri olmuştur. Türkiye’de eğitim sisteminin bilimsellikten giderek uzaklaştığı böyle bir zamanda, şehrin yerel temsilcileri olarak, çocuklarımıza ve bilime her türlü yatırım ve hizmeti yapmaktan, bu alanda ki sorumluluklarımızı yerine getirmekten büyük mutluluk duyuyorum. Gençlerin ve çocukların bir araya gelmeleri, öğrenmeleri, üretmeleri, yaşama katılmaları, seslerini yükseltmeleri kuşkusuz çok önemlidir. Bizim de görevimiz öğrenme süreçleri için elverişli bir kent ortamı oluşturmaktır. Planlanan Çocuk Bilim Merkezi sadece ülkemiz için değil, dünyada işaret edilen çocuk bilim merkezlerinden biri olacaktır” dedi.

“KENTİMİZE VE İNSANIMIZA EN İYİSİNİ KAZANDIRACAĞIZ”

Yapılacak çocuk bilim merkezinin sadece Çanakkale için değil, ülkemiz adına da önemli bir prestij kaynağı olacağını belirten Başkan Ülgür Gökhan, “Her zaman olduğu gibi kentimize ve insanımıza en iyisini kazandırmak adına önemli çalışmalar yürüten, yaptığı her işte olduğu gibi bu projeye de yürekten inanan, sevgili babasının açtığı yoldan cesaretle yürüyen, Sayın Zeynep Bodur Okyay hanımefendi başta olmak üzere, Dr. (h.c) İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı’ nın tüm çalışanlarına, Belediye Meclis Üyelerimize, özellikle bu proje için yoğun çaba sarf eden, Vakıf ile aramızda köprü görevi üstlenen Belediye Meclis Üyemiz Saffet Kocabaş’a ve Çanakkale Belediye çalışanlarına da çok teşekkür ederim. Çanakkale’nin sanayi devrimini, uzun yıllar önce, kısıtlı imkanlarla, zamanın elverişsiz koşullarına rağmen cesaret ve inançla gerçekleştirerek gururumuz olan Kale Holdingi bugünlere taşıyan, Değerli Büyüğüm rahmetli İbrahim Bodur amcamın da Çanakkale’nin çocuklarına ve gençlerine, bilime ve eğitime sunulan bu çok kıymetli katkıyı görebilmesini çok arzu ederdim, ama bizleri hissettiğine inancım sonsuz. Merhumu tekrar sevgi ve saygı ile anarak, adının yaşayacağı Çocuk Bilim Merkezi’nin kentimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum”dedi.

“ÜLKENİN GELECEĞİNE YATIRIM YAPACAĞIZ”

Başkan Gökhan’ın ardından söz alan Kale Grubu Başkanı ve KSV Mütevelli Heyeti Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Kale Grubunun her zaman insan odaklı projeler ürettiğini ve bunun kendileri için en önemli husus olduğundan bahsederek; “Bugün Çanakkale’miz için, İbrahim Bodur’un çok sevdiği çocukların geleceği için bir aradayız. İlk adımını attığımız Çocuk Bilim Merkezi ile merak eden, keşfeden ve teknoloji üreten yeni İbrahim Bodurların yetişmesine fırsat yaratacağız. Sadece Çanakkale’ye değil, ülkenin geleceğine yatırım yapacağız” dedi.

Konuşmaların ardından Dr. (h.c) İbrahim Bodur Çanakkale Çocuk Merkezi projesi için Başkan Gökhan ve Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay arasında imzalar atıldı.

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

1.605 kez okundu