YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Çocuklar Antik Çağın Kiliyle Antik Kentte Seramik Yaptılar

Türkiye’de ilk kez bir antik kentte, antik döneme yönelik seramik uygulaması çocuklarla gerçekleştirildi.

23 Ağustos 2017 tarihinde eklendi

İÇDAŞ A.Ş. tarihi değerlere, arkeolojik alanlara sahip çıkılması adına yürüttüğü sosyal sorumluluk faaliyetlerini sürüyor. İÇDAŞ A.Ş. “Minik arkeologlar” sosyal sorumluluk uygulaması ile tarihi ve arkeolojik mirasa yönelik farkındalılık faaliyetlerinin yayına bir yenisini daha ekledi. “İÇDAŞ Antik Dönem Seramik ve Çocuk” sosyal sorumluluk uygulaması Türkiye’de ilk kez bir antik kentte, antik döneme yönelik seramik uygulaması olarak düzenlendi. Çocuklar bu kez  antik dönemin killi toprağıyla antik kentte seramik yaptı. Arkeologlar eşliğinde yapılan toprağı çıkarma, eleme, çamur haline getirme faaliyeti, fırında seramik pişirme yönteminin öğrenilmesi ile tamamlandı.“İÇDAŞ Antik Dönem Seramik ve Çocuk” başlıkla sosyal sorumluluk uygulaması Parion Antik Kent’te gerçekleştirildi. Antik kentin küçük tiyatro sahnesi olan ‘odeion’da yürütülen faaliyette çocuklar hem eğlendi hem öğrendi. Çocukların tarihi, arkeolojik alanlara sahip çıkmalarına ve farkındalık oluşturulmasına yönelik olarak başlatılan “İÇDAŞ Antik Seramik ve Çocuk” sosyal sorumluluk uygulamasına 20 çocuk katıldı.

Parion Antik Kenti Kazı Başkanı 19 Mayıs Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Vedat Keleş “Uygulamanın hedefi, çocuklarımızın ve gençlerimizin antik dönemlere yönelik zihinsel bağ kurmalarını sağlayarak, tarihi değerlere yaklaşımlarını, bakışlarını pozitif yönde geliştirmektir. İÇDAŞ A.Ş.’nin tarihi arkeolojik mirasa sahip çıkılmasına adına uygulamaya koyduğumuz bu proje ile çocuklarımız zihinsel olarak 2700 yıl önceki yaşantıya yolculuk yaptılar. O dönemin kap kacaklarını, malzemelerini, yaşam alışkanlıklarını anlamaya çalıştılar. Bu tür uygulamalar çocukların tarihi mirasa yaklaşımlarını pozitif yönde etkileyecektir.” dedi.

Karamanoğlu Mehmetbey  Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yardımcı Doç. Dr. Ertuğ Ergürer, tarafından uygulanan projede çocuklar önce antik döneme ait kazı alanından killi toprak çıkardı. Ardından eleyerek, seramik yapımına uygun çamur haline getirmeyi öğrendiler. Antik alanda kurulan ‘çömlekçi çarkı’ ile çocuklar, antik döneme ait bazı objeleri yapmayı öğrendiler. Ardından da yaptıkları objelerin kullanıma hazır hale getirilmesi için fırınlamayı ve pişirmeyi öğrendiler.

“İÇDAŞ Antik Dönem Seramik ve Çocuk” Etkinlikte, Parion Antik Kenti gezisi ve o döneme ait seramik parçalarının arkeolojik faaliyetlerde değerlendirilmesine yönelik bilgiler de verilecek.

İÇDAŞ A.Ş. Türkiye’nin en önemli arkeolojik kazı faaliyetlerine desteğini sürdürüyor. Çanakkale Biga’da çelik ve enerji üretim faaliyetlerini sürdüren Türkiye’nin önde gelen ağır sanayi kuruluşlarından olan İÇDAŞ A.Ş. kültür hazinemize sahip çıkmaya devam ediyor. İÇDAŞ A.Ş. Çanakkale’de bulunan Truva antik kenti, Assos antik kenti, Parion antik kenti ve Apollon Smintheion kutsal alanı kazılarının ana sponsorluğunu sürdürüyor.

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

1.478 kez okundu