YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

ÇOMÜ 1. Sınıf Öğrencileri Şehitlikleri Ziyaret Etti

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) 1. sınıf öğrencilerinin Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersi kapsamında düzenlenen “ÇOMÜ Öğrencileri Ecdadı İle Buluşuyor” projesi kapsamında Gelibolu Yarımadası’ndaki şehitlik ziyaretleri devam ediyor.

03 Aralık 2019 tarihinde eklendi

Son olarak Bayramiç MYO ve Biga MYO öğrencileri Gelibolu Yarımadası’nda Seyit Onbaşı, Şehitler Abidesi, Yahya Çavuş Şehitliği, 57. Alay Şehitliği, Seddülbahir, Anzak Koyu, Kanlı Sırt, Conkbayırı ve Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezini ziyaret ederek 104 yıl önce gerçekleşen muharebeler ve kahramanlıklar hakkında bilgi sahibi oldu.

Şimdiye kadar 1500 öğrencinin Çanakkale Şehitliklerini ziyaret ettiği projeye 3000 öğrencinin daha katılım sağlayacağını belirten ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Güz döneminde gerçekleştirilen proje ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Göreve gelir gelmez, üniversitemize bu yıl kayıt yaptıran tüm öğrencilerimizin Çanakkale Şehitliklerini gidip görmesini arzuladığımızı ifade etmiştik. Çanakkale, Milletimiz nezdinde çok farklı anlamlar ifade ediyor. Cumhuriyetimizin önsözü bu topraklarda yazılmıştır. Ecdadımız burada yedi düvele karşı tüm imkansızlıklara rağmen imanla, cesaretle “Çanakkale Geçilmez” dedi. ÇOMÜ’de okuyan her bir öğrencimizin de her karışında şühedanın yattığı bu aziz vatan topraklarını en az bir kez ziyaret etmesi, bu ruhu anlaması bizim için gerçekten önemli. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere burada vatan uğruna, bayrak uğruna şahadete koşan tüm şehitlerimizi bu vesileyle bir kez daha rahmetle, minnetle anıyorum.”

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

2.421 kez okundu