YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu

ÇOMÜ’de Uluslararası Öğrenci Sayısında % 92 Artış

Uluslararası olma hedefine emin adımlarla yürüyen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin (ÇOMÜ) 2015 yılında lisans programlarına kayıtlı uluslararası öğrenci sayısı yüzde 92 artış gösterdi. ÇOMÜ’nün lisans programlarına 2014 yılında 74 uluslararası öğrenci kaydedilirken bu alandaki çalışmalar sonucunda bu yılki öğrenci sayısı 142’ye çıktı.

01 Ocak 2016 tarihinde eklendi

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metehan Uzun’un aktardığı bilgilere göre; 21 ön lisans, 609 lisans ve 53 lisansüstü öğrencisiyle 683 aktif uluslararası öğrencisi bulunan ÇOMÜ’de uluslararası öğrenciler en çok  Tıp Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi’ni tercih ediyor.

Uluslararası öğrenciler, hem kendi imkanlarıyla hem de Türkiye bursları ve kendi ülkelerinin bursları ile ÇOMÜ’de eğitim alıyorlar. Erasmus vb. üniversitelerarası öğrenci değişim programları da uluslararası öğrenci olma yolunda büyük öneme sahip.

ÇOMÜ’de uluslararası öğrencilere akademik eğitime hazırlanmaları açısından bir yıl boyunca ÇOMÜ Türkçe Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÖMER) tarafından Türkçe eğitimi veriliyor. TÖMER bünyesinde şu an 83 öğrenci eğitim görüyor.

Uluslararası öğrenciler; dil öğretimi, akademik eğitim, kültürel etkileşim ve ekonomik katkılar açısından önem taşıyor. ÇOMÜ’de eğitim gören uluslararası öğrenciler mezun olup kendi ülkelerine döndükten sonra, kendi ülkeleri ile Türkiye arasında bir köprü vazifesi görüyor ve Türkiye’nin gönüllü medeniyet elçileri oluyorlar.

ÖSYM’nin 2012 Yılında yayımladığı istatistiklere göre Türkiye’ye en çok öğrenci gönderen ilk beş ülke sırası ile Azerbaycan, KKTC, Türkmenistan, İran ve Bulgaristan.  Son yıllarda ise Türkiye’ye; Balkanlar, Afrika ve Ortadoğu başta olmak üzere, Güney Doğu Asya, Güney Amerika ve Avrupa’dan gelen uluslararası öğrenci sayısı belirgin şekilde artış gösteriyor.

Bugüne kadar ÇOMÜ’den yaklaşık 200 uluslararası öğrenci mezun oldu. Bu öğrencilerle irtibatın sürdürülebilmesi için “Mezun Öğrenci Bilgi Sistemi” kuruldu.

ÇOMÜ’yü uluslararası öğrenciler için cazip kılan faktörler arasında ise; eğitim kalitesi, bulunduğu konum ve ÇOMÜ’nün yükselen marka değeri başta geliyor.

ÇOMÜ’nün uluslararası öğrencilere yönelik çalışmaları ile ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metehan Uzun şunları kaydetti: “Türkiye’nin 2023 vizyonu çerçevesinde 250.000 uluslararası öğrenciye ulaşma hedefi var. Bu kapsamda YÖK ve diğer paydaş kamu kurumlarının da çeşitli çalışmalar yürüttüğünü biliyoruz. Üniversitemiz de bu çalışmaların bir ortağı olarak bu alanda gerekli altyapı çalışmalarını oluşturuyor. Uluslararası öğrenciler konusunda yaptığımız çalışmaların meyvesini almaya başladığımızı ifade edebiliriz. Öğrenci sayımızda 2015 yılında geçtiğimiz yıla göre iki kattan fazla artış olmuş. Biz hem nicelik hem nitelik anlamında kaliteli bir büyümeyi hedefliyoruz. ÇOMÜ’nün yakın gelecekte bu alanda en etkin üniversitelerden biri olacağını rahatlıkla söyleyebilirim.”

1.102 kez okundu