YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Dünya Kültür Mirası Troya’da Çalışmalar Devam Ediyor

Dünya Kültür mirası olan Çanakkale il merkezine 37 kilometre mesafedeki Troya Antik Kenti bölgesinde düzenleme çalışmaları bütün hızıyla sürüyor.

09 Temmuz 2019 tarihinde eklendi

Bu kapsamda Troya Tarihi Milli Parkı alt yapı üst yapı koordinasyon kurulu toplantısı Arkeoköy Tevfikiye’de Vali Orhan Tavlı Başkanlığında gerçekleştirildi. Vali Orhan Tavlı, toplantı öncesinde Karanlık Liman-Troya yolu, Kumkale Şehitliği ve Kumkale Köyünde devam eden yol çalışmalarını yerinde inceledi.

Vali Orhan Tavlı, Çanakkale turizmine nefes aldıracak alternatif güzergâh olarak değer katacak Karanlık Liman-Troya Yolu’nda çevre düzenleme projesi kapsamında yol güzergâhının aydınlatılması, çevre düzenlemelerinin yapılması ve günübirlik kullanım alanları oluşturulması için tüm kurumlara çalışmalarını hızla tamamlaması talimatını verdi.

Karanlık Liman-Troya yolunda vatandaşlarımızın kullanacağı günü birlik kullanım alanlarının yapılacağı yerler hakkında Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mevlüt Özyanık’tan bilgi alan Vali Orhan Tavlı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ile Orman Bölge Müdürlüğü arasında protokol yapılarak günü birlik kullanım alanları ile ilgili düzenleme çalışmalarının bir an önce başlatılmasını istedi.

Çanakkale Valiliği İl Özel İdaresi tarafından restorasyon çalışmaları devam eden Kumkale Şehitliği ve Kumkale köyünde devam yol çalışmaları ile alt yapı ve üst yapı çalışmalarını inceleyen Vali Orhan Tavlı, Vali Yardımcısı - İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdullah Köklü ve Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Erhan Türker’den çalışmalar hakkında bilgi aldı. 

“BÖLGEDE MEVCUT YATIRIMLARIN SÜREKLİLİĞİNİN SAĞLANMASI İLE BİRLİKTE YENİ YATIRIMLARIN DA DEVAM ETMESİ ŞART”

Yapılan incelemelerin ardında Arkeoköy Tevfikiye’de Troya Tarihi Milli Parkı alt yapı üst yapı koordinasyon kurulu toplantısı yapıldı. Vali Orhan Tavlı başkanlığındaki Toplantıya; Vali Yardımcısı İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdullah Köklü, Ezine Kaymakamı Vekili Ayvacık Kaymakamı Cevat Çelik, ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Bünyamin Bacak, Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, DSİ 252. Şube Müdürü Doğan Kahraman, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mevlüt Özyanık, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurul Müdürü Ergun Çağman Esirgemez, Müze Müdürü Ali Atmaca, Telekom İl Müdürü Hacı Öztürk, Uludağ EDAŞ İşletme Müdürü Fatih Danacı, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Cemil Agas, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı  Grup Başkanı Zeynel Başseferoğulları, Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Çanakkale Körfez Yöresel Temsil Kurulu Başkanı Ahmet Çelik,  Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği Başkanı Armağan Aydeğer, Halileli Muhtarı Erdinç Gözbayrak, Tevfikiye Muhtarı Azası Yasin Işıldak, Kumkale Muhtarı Fikret Kanlı, Yeniköy Muhtarı Seyit Kaytan, Kalafat Muhtarı Alaattin Şen, Çıplak Muhtarı Ufuk Göçoğlu katıldı.

Troya Tarihi Milli Parkı alt yapı üst yapı koordinasyon kurulu toplantısındaTroya bölgesinde Çanakkale Valiliği İl Özel İdaresi, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ve diğer kurumlar tarafından yapılan yatırımlarla ile devam eden alt yapı ve üst yapı çalışmaları değerlendirildi.

Vali Orhan Tavlı, 2018 Troya yılı kapsamında Troya Tarihi Milli parkı ve çevresinde yapılan Troya müzesi, karanlık liman yolu Arkeoköy Tevfikiye, Yeniköy plajı günübirlik ve çadırlı kamp alanı çevre düzenlemesi (kır lokantaları, sıhhi tesis birimi, giriş ünitesi, yöresel urun satış birimleri ve çadırlı kamp alanı ve plaj çevre düzenlemesi), milli park içinde yapılan elektrik ve telefon hatlarının yer altına alınması, altı adet köyün alt yapı çalışmalarının tamamlanması ve bu doğrultuda milli parkın içinde ve çevresinde yatırım yapan, emeği gecen, tüm kamu kuruluşlarına, muhtarlara, Sivil toplum Kuruluşlarına ve özel teşebbüslere teşekkür etti.

Yatırımların daha anlamlı olabilmesi için mevcut yatırımların sürekliliğinin sağlanması ve beraberinde yeni yatırımların da devam etmesi gerektiğini ifade eden Vali Orhan Tavlı, daha yaşanabilir bir Çanakkale için Troya tarihi milli parkından Assos’a kadar olan bölümün Kaz dağları ile bütünleştirilerek bölgenin turizm alt yapısının geliştirilmesinin tamamlanması gerektiğini ve bu konuda tüm kurumların üzerine düseni yapıp ülkemizin 2023 vizyonu hedeflerine hazır hale getirilmesi talimatını verdi.

HABER: Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

2.066 kez okundu