YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

EMITT Fuarı’nda Çanakkale Turizmi Masaya Yatırıldı

Tarihi ve turistik açıdan önemli bir yerleşim birimi olan Çanakkale’nin turizmi dünyanın en büyük ilk beş turizm fuarı arasında yer alan EMITT Fuarı’nda masaya yatırıldı.

30 Ocak 2016 tarihinde eklendi

EMITT Fuarı’nda Çanakkale standı ziyaretçilerin dikkatini çekerken akşam AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan, CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Tursab Başkanı Başaran Ulusoy ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın katıldığı yemekte Çanakkale’nin turizm potansiyeli ve yeni stratejiler konuşuldu.

Çanakkale'nin ihtiyaçlarına siyaset üstü bir bakışla yaklaşılması gerektiğine inandıklarını belirten Bülent Turan şunları söyledi: “Turizm potansiyeli yüksek Çanakkale’mizin hakettiği turisti çekebilmesi, turizm gelirinden payını artırabilmesi için bizi yetkililerle bir araya getiren Kültür Turizm İl Müdürümüze teşekkür ediyorum. Çanakkale öylesine güzide bir şehir ki tarihiyle, doğasıyla, tarımıyla, turizmiyle, sanayisiyle kendisine hayran bırakıyor. Çanakkale öncelikle bizim için Milli şuurun başkenti. Topraklarımıza göz dikmiş dünyaya karşı, topyekün mücadele verdiğimiz yer. Çanakkale tarihteki öneminin yanında tarımda, sanayide, turizmde bir marka şehir. Çanakkale’nin zenginlikleri turizmi de ön plana çıkaran nitelikte. Tarih ve kültür turizmi, termal turizm, deniz turizmi, ekoturizm bütün bu başlıkların kolaylıkla örneklerini görebileceğimiz bir şehir. Her bir ilçemiz ayrı bir kıymeti var. Bölge bölge markalaşmaya müsait ilçelerimiz var. Biga, Bayramiç, Ezine, Çan ve Ayvacık termal turizmde ön plana çıkarken, Şehitlik, Troya, Parion ve Assos tarih ve kültür turizminde göz kamaştırıyor. Bozcaada zengin mutfağı ve üzüm bağlarıyla turizm potansiyeline sahipken, Gökçeada rüzgar sörfü, dalış gibi sporlarda iddialı ilçemiz. Yoğun oksijen kaynağı Kazdağları eko turizmin geliştirilmesine, Kaz Dağları’nın turizme kazandırılmasında bir fırsat.Troya 500 binin üzerinde yıllık ziyaretçisiyle Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan dünyaca ünlü bir tarihi miras. 2018 yılında Unesco Dünya Mirası listesine girişinin 20 yılını yaşayacağız. Troya müzesinin de 2016’da inşallah biteceğini düşünürsek 20. Yılı Troya’nın tanıtımı için büyük bir fırsat. Gökçeada, Bozcaada ve Ayvacık eşsiz kıyısıyla deniz turizminde Çanakkalemizi ön plana çıkarıyor. 7 Mavi bayraklı plajımız var. Bütün bunların yanında tarihimizde önemli yere sahip Mehmet Akif Ersoy gibi, Fatin Rüştü Zorlu gibi şahsiyetlerin de doğduğu topraklar. Kültür ve Turizm adına elimizde bu kadar çok imkan varken bize düşen görev bu imkanları fırsata dönüştürmek. Küreselleşen dünyada ekonomi de sınır güvenliği de savaşlarda küresel hale geldi.Bütün dünyayı etkileyen bu krizlerden en az şekilde etkilenmenin yolunu bulmamız ve elimizde bulunan kültür ve Turizm nimetlerini en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekiyor.”

“YABANCI TURİST AÇIĞIMIZI YERLİ TURİSTLE İKAME EDEBİLİRİZ”

Çanakkale istatistiklere göre ziyaretçi sayısında 9. gelirlere göre de  8. sırada olduğunu belirten Bülent Turan, “Yabancı turist açığımızı yerli turistle ikame edebiliriz. Tur operatörleri ile yakın çalışma bu konuda işimizi kolaylaştırabilir. Yurtiçinden okulların ziyaretlerini haftaiçine de yaymak için çözüm üretmeliyiz. Markalaşma çalışmalarını gerekli özveriyi ve kaynağı ayırmalıyız.  Tanıtım faaliyetleri, reklamlar ilk bakışta maliyetli gözükse de uzun vadede turist sayısına, gelirlere katkı sağlayacaktır. Çanakkale tanıtım günlerinde, yurtiçi ve yurtdışı fuarlarında daha çok yer almalı. Assos-Midilli arasında feribot seferleri Çanakkale’de turizme yeni bir soluk getirebilir. Kısacası hepimize düşen görevler var. Bu derece iddialı kaynaklara sahip Çanakkale, Kültür, Tarih ve Doğa turizminde hakettiği payı alabilmeli.  Yeni stratejiler, projeler üzerine turizm sektörü çalışmalar yapmalı. Biz AK Partili milletvekilleri olarak Çanakkale’nin Çanakkalelinin faydasına her türlü projeye destek vermeye açığız. Göreve geldiğimiz günden beri Çanakkale’mizin hangi değeri varsa günü geldikçe ön plana çıkarıyoruz.  Çanakkale’yi tüm değerleriyle birlikte ele almamız, buna göre planlamalar yapmamız gerekiyor. Emitt fuarının Çanakkale için yeni fırsatlar doğurmasını temenni ediyorum. Azminiz, çabanız, ısrarınız için de hepinizi tebrik ediyorum" şeklinde konuştu.

Çanakkale turizminin konuşulduğu toplantıya yatırımcılar ve acente temsilcileri de katıldı. Verimli geçen toplantıda acentelerin görüşleri de alındı.

1.666 kez okundu