YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Ev Pansiyonculuğu Belgelerini Törenle Aldılar

Çanakkale’nin Ezine İlçesine bağlı Geyikli Beldesi’nde vatandaşların yoğun talebi üzerine düzenlenen “Ev Pansiyonculuğu Eğitimi Kursu”nu başarı ile tamamlayan 95 kursiyer törenle sertifikalarını aldı.

23 Eylül 2019 tarihinde eklendi

Sertifika töreninde bir konuşma yapan Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, turizmin önemine değinerek,” Bir millet, bir ülke kültürel varlıklarına, doğal güzelliklerine ne kadar sahip çıkarsa, bunları ne kadar ayağa kaldırır ne kadar ihya ederse işte bununla birlikte paralel bir şekilde turizm gelirleri de artacaktır. Sanmayın ki ülkemize gelen yabancı turist İstanbul’daki gökdelenleri izlemeye geliyor. Şu an en fazla ziyaret edilen noktalardan birisi geçmişimizin izlerini yansıtan Topkapı Sarayı’mız. Sonrasında Ayasofya Müzesi ve Dolmabahçe Sarayı’mız. Yoksa Levent’te orada burada plazaları seyretmeye gelmiyorlar. Bu projenin arkasında Geyikli Belediye Başkanımız Mevlüt Oruçoğlu var. Kendisi de bir müteşebbis aynı zamanda turizmcidir. Göreve gelir gelmez, “Geyikli insanımızın daha bilinçli, daha bilimsel bir şekilde turizmi daha iyi ve güzel bir şekilde yapabilmesi için ne yapabiliriz “dediler. Bizler de el birliği içerisinde Bakanlığımızla irtibata geçtik ve yerelde de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Halk Eğitim Merkezi ile birlikte bu kursu tertip ettik ve bitirdik. Bugün de sertifika törenini gerçekleştiriyoruz” dedi.

“ÇANAKKALE ÜLKE TURİZMİNDE ÇOK ÖNEMLİ BİR POTANSİYELE SAHİP YER”

Konuşmasında Çanakkale’nin ülke turizminde çok önemli bir potansiyele sahip bir yer olduğunu da belirten Kemal Dokuz, “18 Mart Törenleri ve 25 Nisan Anzak Törenleri ile sezonu açıyoruz. Sadece şehir otelleri değil bu bölgenin etrafına gelen yerli, yabancı turist kafileleri zaman zaman yer bulamıyor. Tabi Çanakkale’nin önemli bir durumu ve avantajı, 104 yıl önce bu necip milletin aziz ve asil evlatlarının dünyanın en büyük teknoloji devlerine karşı destanlaştığı bölgenin var olması. Hem yakın hem de uzak tarihe sahibiz. M.Ö. 3000-3500 ‘lere dayanan Troya... Gerçekten de dünyada tanınılırlığı, bilinilirliği olan bir yer ki geçtiğimiz 2018 yılı Troya Yılı olarak kutlandı. Elimizden geldiği kadar Bakanlığımız ve Valiliğimiz himayelerinde bizler de tüm kamu ve özel sektörün tüm paydaşları 2018 yılına katkı verdik. Türkiye ve Çanakkale’mizi 100’ü aşkın fuarda tanıtmış olduk. Troya Ören Yeri, tarihinde, geçen sene 535 Bin kişiyi ağırladı. 2019-2020... Önümüzdeki zaman dilimleri içerisinde bunun meyvesini alacağız. Turizmde sürdürülebilirlik çok önemli. Troya veya Troas Bölgesi, Troas bölgesinin içerisinde Geyikli de yer alıyor. Troas dediğimiz bölge çok geniş bir alan. Şimdi yeni bir proje daha yaptık. 2 Milyon Türk Lirası gibi bir ihaleyle verdik. “Troas Kültür Rotaları” GMKA, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Çanakkale Milletvekilimiz Jülide İskenderoğlu ve Sayın Valimizin himayelerinde 2 Milyon TL para harcayacağız ki, ilk etapta Küçükkuyu’ya kadar yürüyüş rotaları belirleyeceğiz. Turizmde çeşitliliği arttırmaya çalışıyoruz. Deniz kum güneş turizmi Haziran ile 15 Eylül’e kadar devam ediyor ama ondan sonraki süreçlerde de dalış turizmi gibi su altı ve su üstü sporlarını yapanlar genelde varlıklı insanlar oluyor ve yurtdışından geliyorlar. Çanakkale’nin turizm çeşitliliği potansiyeli var. %55’i ormanlarla kaplı. Ormanımız, denizimiz, kumumuz, kültürümüz var. Bütün değerlere sahibiz. Alex andria Troas dediğimiz, Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erhan Öztepe Hocamızın Başkanlığında kazılar sürüyor. İnşallah önümüzdeki süreçte bu kazıları 12 ay boyunca yapacağız ki orada daha fazla görseller olsun. Yaklaşık 5 Bin dönümü aşkın bir arazi Alexandria Troas ın sınırlarını oluşturuyor. Dolayısıyla bu bölgeyi, Çanakkale’mizi elimizdeki tüm değerlerle ihya edeceğiz. Bir yabancı turist ülkelerarası seyahat ederken UNESCO Dünya Miras Listesi’ne destinasyonları ziyaret ediyor. Türkiye’de şu an 20’yi aşkın destinasyon var. Bir tanesi de bizim Troyamız. İkincisi de geçici listede bulunan ve daimi listeye sokmaya çalıştığımız Assos. Bunun için çalışıyoruz. Çalışıyoruz ki insanlar bir seyahat programı yapmaya başladığında öncelikleri biz olalım. Orada da Bakanlığımız 5.5 Milyon harcıyor. Assos ÖrenYeri Çevre Düzenleme Projesi, arkasından amfi tiyatromuzu restore edeceğiz” dedi.

“ÇANAKKALE’DE TURİZME ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE YATIRIM YAPAN ALDANMAZ”

Çanakkale’ye önümüzdeki süreçte turizm yatırımı yapanların aldanmayacağını da belirten Kemal Dokuz, “Bu anlamda da çok büyük bir yol göstericimiz var içimizden birisi... Mevlüt Başkanım. Sizler de bu belgeleri almakla bu anlamda adım attınız.  Aldığınız bu eğitimle önemli bir adım attınız. Gelen misafirlerinize nasıl davranacağınızı sizlere anlatmaya çalıştılar. Umuyorum ki sizler de imkanlarınız dahilinde bir yatırıma dönüştürürsünüz. Ben bu organizasyonun hayata geçmesinde emekleri olan Sayın Valimize, Sayın Belediye Başkanımıza, Kaymakamlığımıza ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze, her şeyden önce İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün bünyesinde Halk Eğitim Merkezi’ne ve bütün imkanlarını zorlayarak, işini gücünü bırakıp kursa katılan tüm kursiyerlerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Sizleri tekrardan tebrik ediyorum.  Bundan sonra böyle bir eğitim-sertifika programında sizlerle görüşmek ümidiyle” şeklinde konuştu.

Konuşmalarının ardından kursu başarıyla bitiren kursiyerlere eğitim belgelerini, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Şube Müdürü Ramazan Bayrak, Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçuğlu, Geyikli Ak Parti Belde Başkanı Mustafa Kirveli,  Ezine Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Ünsal, Ezine İlçe Milli Eğitim Müdürü Orhan Akman, Şube Müdürü Süleyman Ömeroğlulları ve İbrahim Kır, Ezine Halk Eğitim Merkezi Müdürü Şevket Çetin, Geyikli Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Efrail Sancar ve Müdür Yardımcısı Merve Cihan,Geyikli İlkokul Müdürü Şemsi Yumuşak takdim etti.

(HABER: Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz

2.441 kez okundu