YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Ezineli Yahya Çavuş Belgeselinin Gala Gecesi Yapıldı

Çanakkale Savaşları sırasında, 25 Nisan 1915’te Gelibolu Yarımadası’ndaki Ertuğrul Koyu’na çıkarma yapan 3 bin askerden oluşan İngiliz kuvvetini, komutasındaki 67 askeriyle 32 saat süren mavzer atışlarıyla sahilde durduran Ezineli Yahya Çavuş’un kahramanlık destanının anlatıldığı belgeselin galası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Troya Müzesi’nde yapıldı.

14 Kasım 2021 tarihinde eklendi

Çanakkale Savaşı sırasında Ertuğrul Koyu’nda 25 Nisan 1915 sabahı İngiliz birliklerini 32 saat boyunca oyalayan ve İngilizlerin çıkartma harekatını başarısız kılan Ezineli Yahya Çavuş’un hayatı belgesel haline getirildi. Hakkında kaynaklarda çok fazla bilgi olmayan, sadece 26. Alay 3.Tabur Komutanı Binbaşı Mahmud Sabri’nin, aslı şimdi Harp Tarihi Encümeni’nde olan “Seddülbahir Muharebeleri” raporu sayesinde, Yahya Çavuş’un kahramanlığı günümüze aktarıldı.Balkan Harbi’ne de katıldığı bilinen Yahya Çavuş’un, yaşanan hezimetten çok mahcup olduğu, geri kaçmış olmanın verdiği ezikliği savaş sonrasında çok sık dile getirdiği ve “Bir gün düşmanla yeniden karşılaşmak nasip olursa şahadete kadar savaşacağını ve asla geri kaçmayacağını” ifade ettiği, torunları ve yakınlarınca sözlü tarihte bugüne kadar anlatıldı. Bu duygularla hamile olan eşini köyünde bırakarak cepheye giden Yahya Çavuş, Ertuğrul Koyu’nda 3 bin kişilik İngiliz çıkartma birliğini, bölük komutanı Yüzbaşı Hüseyin Avni Bey vurulduktan sonra inisiyatifi alarak düşmanı 32 saat boyunca kıyıda tutmayı başarmış ve yaralı halde geri çekilmek zorunda kalmıştı. Daha sonra Kirte Savaşları'na katılan Yahya Çavuş 3'üncü Kirte Muharebeleri'nde yaralanmış ve 1 gün sonra 5 Haziran 1915 günü şehit düşmüştü.

HAYATI BELGESEL HALİNE GETİRİLDİ

Ezineli Yahya Çavuş’un kahramanlık destanı haline gelen hayatının anlatıldığı belgeselin çekimleri Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile Ezine Belediyesi’nin sponsorluğunda gerçekleştirildi. Yapımcılığını Ehl-i Hayal Film adına Nihal Ağırbaş’ın üstlendiği, yönetmenliğini Muhammet Erkam Bülbül’ün yaptığı filmin senaryo ve tarih araştırmaları Ömer Erbil tarafından gerçekleştirildi. Yahya Çavuş’u oyuncu Görkem Sevindik’in canlandırdığı belgeselde Mehmet Çepiç, Cihangir Şeşen, Polen Ocakoğlu ile geçen günlerde vefat eden sanatçı Semra Dinçer rol aldı. Türküleri ses sanatçısı Yaprak Sayar’ın okuduğu belgeseli Mesud Uz seslendirdi.

BELGESELİN GALA GECESİNE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DA KATILDI

Çanakkale Destanı’nın kahramanlarından Ezineli Yahya Çavuş’un kahramanlık destanını yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için doğup büyüdüğü Ezine ilçesindeki köyünde çekilen Ezineli Yahya Çavuş Belgeseli’nin galası, Troya Müzesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Belgeseli, belgesel filmin ekibi ve gençlerle birlikte izleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan duygusal anlar yaşadı. Belgeselin izlenmesinin ardınran açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bizleri hüzne boğan, gerçekten gözleri yaşlı olarak bunu izleme imkanını bize sağladığınız için yayın yönetmeninden tutunuz, oyuncu arkadaşlarıma kadar hepinizi şahsım, milletim ve bu akşam aramızda bulunan tüm gençler adına kalbi duygularla selamlıyorum. Sağ olun, var olun. Sadece tarihin maddi kalıntılarını değil, insani değerlerini de koruyor, sahipleniyoruz. Bugün gala gösterimi vesilesiyle bir arada olduğumuz Ezineli Yahya Çavuş Belgeseli bunun örneklerinden biridir ve ben Muharrem’in babasını kutluyorum. Gerçekten Yahya Çavuş'u yaşayarak bu rolünü oynadı ve ben doğrusu gözleri yaşlı olarak izledim, ağladım. Tabi eserin bu noktada senaryosu konusunda da senarist kardeşime de özellikle teşekkür ediyorum, kendisini de kutluyorum” dedi.

(Haber Kaynak ve Aktif Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

9.396 kez okundu