YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Gelibolu Yarımadası Anzak Törenlerine Hazır

21 Nisan 2013 tarihinde eklendi

24 ve 25 Nisan tarihleri arasında Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda düzenlenecek Anzak törenleri öncesi bölgede hazırlıklar tamamlanma aşamasına geldi. Bölgeye törenleri izlemeye gelenlere kolaylık sağlamak amacıyla 11 bin kişilik portatif tribünler kuruldu. Çanakkale Kara Savaşları'nın ve Anzak Çıkarması'nın 98'nci yıldönümü etkinlikleri öncesi bölgede çalışmalara hız veren yetkililer Anzak Koyu ile Tekçam olarak bilinen Avustralya Anıtı ve Yeni Zelanda Anıtlarının bulunduğu bölgeye katılımcıların oturmaları için 11 bin kişilik portatif tribünler yapılmaya başlandı. Yaklaşık 7-8 bin Avustralya ve Yeni Zelandalı'nın katılmasının beklendiği 25 Nisan törenleriyle ilgili Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'ndaki hazırlıkların bütün hızıyla sürdüğünü belirten TJS Tur sahibi İlhami Gezici, “Anzak çıkarmasının 98'nci yıldönümü nedeniyle düzenlenecek olan bu yılki anma törenlerine Avustralya ve Yeni Zelanda'dan 7-8 bine yakın katılım bekleniyor. Bu kapsamda Avustralya ve Yeni Zelanda’dan gelecek konukların törenleri daha rahat izlemelerini sağlamak için Anzak Koyu ve Avustralya Anıtı'na 5'er bin, Conkbayırı'ndaki Yeni Zelanda Anıtına da bin kişi olmak üzere toplam 11 bin kişilik portatif tribün kuruldu. Tören alanlarına ayrıca  6 dev LCD ekran da kurulacak. Bunun çalışmalarına da başlandı. 25 Nisan’da yapılacak anma töreninde konuklar bu LCD dev ekranlardan da töreni takip edebilecekler. Ayrıca töreni izlemeyle gelen 7-8 bine yakın turistin tuvalet ihtiyaçlarını gidermeleri için de bölgeye 200’e yakın seyyar tuvaletler kurulacak. 32 jeneratörün de yerleştirileceği tören alanı bölgesinde gelenlere bilgi kitapçıkları, kartpostal ve pançonun bulunacağı 10 bine yakın çanta dağıtılacak” dedi.
Yabancı Anıtlar da Bakıma Alındı
Öte yandan törenler öncesi bölgede 500 Türk işçi ile devam eden çalışmaların bu hafta sonu tamamlanacağı öğrenilirken, bölgedeki yabancı anıtların da bakım çalışmaları tamamlandı. Anıtların çiçeklerle bezendiği bölgede törenler öncesi bir aksaklığın yaşanmaması için önlem alan ekipler, aralıksız olarak denetimlerini sürdürüyorlar.
Törenler İki Gün Sürecek
Çanakkale Kara Savaşları'nın ve Anzak Çıkarması'nın 98'nci yıldönümü etkinlikleri Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda 7 ayrı yerde yapılacak. Yarımadadaki ilk tören, Türkiye'nin ev sahipliğinde 24 Nisan sabahı Şehitler Abidesi'nde yapılacak. Burada düzenlenecek uluslararası törende savaşa katılmış 35 ülke temsilcisi yer alacak. Aynı gün Morto Koyu'ndaki Fransız Anıtı ile Seddülbahir Köyü'ndeki İngilizlere ait Helles Anıtı'nda da ayrıca birer tören yapılacak. Yeni Zelanda Hükümeti'nin sorumluluğunda Anzak Koyu'nda 25 Nisan'da düzenlenecek tören ise saat 05.30'da gerçekleştirilecek Şafak Ayini başlayacak. Anzak askerlerinin şagak ayini ile anılacağı bu törenden sonra  anma törenleri Avustralyalılara ait Avustralya Anıtı’nda (Lone Pine Anıtı) devam edecek. 57'nci Alay Şehitliği'ndeki anma töreninin ardından ise son tören Conkbayırı'ndaki Yeni Zelanda Anıtı'nda yapılacak. (Haber/Fotoğraf: Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

1.387 kez okundu