YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Gelibolu Yarımadası Törenlere Hazır

Çanakkale Kara Savaşları ve Anzak Çıkartmasının 103. Yıldönümü Anma Törenleri 24-25 Nisan tarihlerinde Gelibolu Yarımadası’nda gerçekleştirilecek.

20 Nisan 2018 tarihinde eklendi

24 Nisan tarihindeki Çanakkale Kara Savaşları’nın 103. Yıldönümü törenleri  Şehitler Abidesi'nde düzenlenecek Uluslararası Anma Töreni ile başlayacak. Şehitler Abidesi’nin ön kısmında yer alan Atatürk Anıtına Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına çelenk bırakılması, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrağın göndere çekilmesi ile başlayacak tören günün anlam ve önemi ile yapılacak konuşmalar ile devam edecek. Tören Kuran-ı Kerim tilaveti ve dua okunmasının ardından Genelkurmay Başkanlığı Mehteran Gösterisi, tören geçişi, Solotürk gösteri uçuşu, Şehitlik defterinin imzalanması ve şehitliklere karanfil bırakılması ile sona erecek. Şehitler Abidesi’nde düzenlenecek törenin ardından ise sırasıyla

Fransız Mezarlığı, İngiliz Helles Anıtı ve 57. Alay Şehitliği'nde de ayrı törenler düzenlenecek.

ANZAK KOYUNDA ŞAFAK AYİNİ DÜZENLENECEK

Her yıl olduğu gibi bu yılda 25 Nisan sabahı Avustralya ve Yeni Zelandalı askerlerin çıkarma yaptığı Anzak Koyu’nda şafak ayini düzenlenecek.  25 Nisan Çarşamba sabahı saat 05.30’da gerçekleştirilecek Şafak Ayinine bu yıl yaklaşık 1500 Avustralya ve Yeni Zelandalı turistin katılması bekleniyor. Şafak Ayininin ardından ise saat 09.30’da Avustralyalıların Lone Pine Anıtı’nda, 11.30’da ise Conbayırı’ndaki Yeni Zelanda Anıtı’nda gerçekleşecek anma programı ile Anzak törenleri sona erecek.

57. ALAYA VEFA YÜRÜYÜŞÜ GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yıl yılda  25 Nisan sabahı Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen etkinlikte Kocadere köyünden Conkbayırı’ndaki Atatürk Anıtı’na kadar sabah saat 06.30'da “57. Alay'a Vefa Yürüyüşü” gerçekleştirilecek. Etkinliğe Türkiye’nin dörtbir yanından çok sayıda öğrenci ve genç katılacak.

GELİBOLU YARIMADASI'NDA 24-25 NİSAN’DA BAZI YOLLAR TRAFİĞE KAPATILACAK

Öte yandan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı yaptığı açıklamada 24-25 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek törenler sebebiyle yarımadada bazı yolların trafiğe kapatılacağını açıkladı. Alan Başkanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “24 Nisan 2018 tarihinde saat 00.00 ile 14.00 arasında güney ve güneydoğu cephesinde bulunan Kilitbahir, Behramlı, Alçıtepe, Şehitler Abidesi, Yabancı Anıt ve Mezarlıklar, (Cape Helles ve Fransız Askeri Mezarlığı) Kum Limanı ve Kabatepe Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi kavşağı yaya ve araç trafiğine kapatılacaktır. Ayrıca 24 Nisan 2018 Salı günü saat 14.00 itibari ile 57. Piyade Alayı’nda gerçekleşecek tören programından dolayı Kilye Koyu, Kabatepe Kavşağı, Kabatepe Ziyaretçi Dinlenme Noktası, Anzac Koyu, 57. Piyade Alayı ve Conkbayırı hattı yaya ve araç trafiğine kapatılacaktır. 25 Nisan 2018 Çarşamba günü Anzac Koyu’nda yapılacak program nedeni ile 03.00 dan itibaren gerçekleşecek tören programları sebebiyle tahliye işlemi bitene kadar Kuzey Bölgesi (Anzac Koyu-Conkbayırı - 57. Alay hattı) yaya ve araç trafiğine kapatılacaktır”

(HABER : Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

1.637 kez okundu