YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Gelibolu Yarımadası’nda Alan Kılavuzu Gerginliği

13 Mart 2011 tarihinde eklendi

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Rehberler Odası iş birliğinde Çanakkale'ye yaptığı gezide gergin anlar yaşandı. Sabah saatlerinden itibaren 45 otobüsle Çanakkale şehir iskelesine gelen Antalyalı 2 bin kadın, arabalı vapurla Eceabat ilçesine geçti. Antalya'dan profesyonel rehberlerle birlikte ilk olarak Kilitbahir'deki Seyit Onbaşı Heykeli'nin bulunduğu bölgeye gelen otobüsler, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından burada durduruldu. Milli Park Müdürü İsrafil Erdoğan ve diğer görevliler, yönetmelik gereği tarihi milli parkı gezerken mutlaka alan kılavuzu alınması gerektiğini belirterek buna uyulmasını istedi. Çanakkale Profesyonel Rehberler Derneği Başkanı Ercan Yavuz ise alan kılavuzu almak istemediklerini ifade ederek, "Bizim otobüslerimizde zaten profesyonel rehberler var. Ayrıca bir rehber alınmasına gerek yok. Bu sebeple bizler alan kılavuzu almadan bölgeyi gezeceğiz. Bu konuda da ceza kesecekseniz kesin ve makbuzumuzu bize verin" dedi.
TUR YETKİLİLERİ HAKKINDA TUTANAK TUTULDU
Milli Park Müdürü İsrafil Erdoğan ise bölgeyi ziyaret etmeye gelen herkese bölgenin açık olduğunu belirterek, "Bizler her yerden ilimizi ziyaret etmeye gelen konuklarımıza yardımcı olmaya hazırız. Bugün buraya 45 otobüsle gelen konuklarımıza da gerekli kolaylığı sağlıyoruz. Ancak yönetmelikler gereği milli park alanını gezerken alan kılavuzu almak zorundasınız. Bu benim kendi kararım değil. Yönetmeliklerle belirlenmiş bir durum. Biz sorun çıkarmak değil, çözüm üretmek için buradayız. Çanakkale'ye gezi düzenleyecek Antalya Büyükşehir Belediyesi yetkililerine de bu durumu daha gelmeden önce telefonla izah edip alan kılavuzu almaları gerektiğini söylemiştim. Alan kılavuzu almamanız halinde otobüsleri geri çevirme gibi bir durumumuz yok. Konuklarımız bölgeyi ziyaret edebilir. Bizler de bu konuda gerekli tutanağı tutar, bakanlığa göndeririz" dedi.  Zaman zaman gergin anların da yaşandığı tartışma sonunda, Milli Park Müdürlüğü alan kılavuzu almamakta direnen tur yetkilileri hakkında yasal işlem yaparak tutanak tuttu. Alan kılavuzu almadan yarımadayı gezen tur yetkilileri hakkında tutulan tutanağın Çevre ve Orman Bakanlığına gönderileceği, oradan da gerekli işlemin yapılması için Kültür ve Turizm Bakanlığına iletileceği öğrenildi.
ALAN KILAVUZLARI SABAH SAATLERİNDE BÖLGEYE GELDİ
Bu arada sabah saatlerinden itibaren tarihi yarımadaya gelen alan kılavuzları ise gelişmeleri saniye saniye takip etti. Alan Kılavuzları Kooperatif Başkanı Turgay Güleç, yönetmelik gereği otobüslerin alan kılavuzu almaları gerektiğini belirterek, "Bizler de gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bölgeyi gezen otobüs tur yetkililerinin alan kılavuzu alacaklarına dair gerekli bilgi, daha önce Antalya Büyükşehir Belediyesi yetkililerine iletilmiş. Burada profesyonel rehberlerin bir inadı var. Bu bölgeyi eni iyi anlatacak kişilerin, burada yaşayan alan kılavuzları olduğuna inanıyoruz. Hakkımızı da sonuna kadar arayacağız" dedi. 

2.343 kez okundu