YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Gelibolu Yarımadası’nda 4 Yeni Şehitlik Ziyarete Açıldı

Çanakkale’de Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda Gaziantep Şahinbey Belediyesi ile Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihî Alan Başkanlığınca ihya edilen “Süngü Bayırı”, “Albayrak Sırtı”, “Kılıç Bayırı” ve “Kılıç Dere” şehitliklerinin ziyarete açılması dolayısıyla tören düzenlendi.

24 Eylül 2022 tarihinde eklendi

Törende bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kahramanlıklarıyla tarihin akışını değiştiren, ülkenin istiklali ve istikbali için göğsünü siper eden ecdadın şehitliklerine ilişkin bölgedeki ihya çalışmasının tamamlandığını belirterek, “Cennet vatanı emanet eden ecdadın hatırasını yaşatmak için ne yapılsa yeterli değil. Onlara layık olabilmek ve ecdadın bize emaneti ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu çerçevede şehitliklerimizin ihyası, bizim en önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda dönemin Harita Komutanı Şevki Paşa tarafından hazırlanan 1/5000 ölçekli Çanakkale Tahkimat Haritası’nda yerleri işaretli olan şüheda kabristanını günümüz uydu görüntüleri ile örtüştürdük. Bu belirlenen alanda jeoradar taraması yapılarak bulgu sınırlarını netleştirdik. Bu adım bizim en hassasiyetle değerlendirdiğimiz adımdı. Sonrasında şehitliklerimizin, vahdetin yani bir olmanın sembolü olan servi ağaçları ile çevre düzenlemesini gerçekleştirdik. Çanakkale ruhunu teşkil eden Süngü Bayırı, Albayrak Sırtı, Kılıç Bayırı ve Kılıç Dere’deki 4 şehitliğimizde Şehitlik Yönetmeliği’nde belirtilen anıt modelini kullandık. Anıt tasarımında ay yıldız ile Allah’ın 99 adından biri olan her şeyi gören ve her şeye şahit olan anlamındaki “Eş-Şehid” ismini nakşettik. Mezar taşı tasarımında dünyada yaygın uygulanan nizami düzen yöntemini kullanmak istemedik. Buna karşılık harp meydanında yaşanan kahramanlıkları düşünerek şehitlerin şehit düştükleri yere 'kefenlenmeden mevcut üniformalarıyla defnedilmelerini temsil eden bir düzeni tercih ettik” dedi.

HANGİ ŞEHİTLİKTE KAÇ KİŞİ VAR?

Süngü Bayırı Şehitliği’nde 589, Albayrak Sırtı Şehitliği’nde 968, Kılıç Bayırı Şehitliği’nde 1131 ve Kılıç Dere’de de 41 şehidin olduğunu bildiklerini ifade eden Bakan Ersoy, “Burada yatan 2 bin 729 şehidimizin kayıtlarına ulaştık. “Çanakkale Geçilmez” dedirten başta Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun” dedi.

Desteklerinden dolayı Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve ekibine teşekkür eden Ersoy, “Ülkesini seven, al bayrağımızın gölgesinde yaşamaktan gurur duyan herkesi buraları ziyaret etmeye davet ediyorum. Evlatları olan ailelerden özellikle bu ziyarete çocuklarını da getirmelerini ve şanlı tarihimizi onlara anlatmalarını rica ediyorum” ifadesini kullandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ile Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu da katılımcılara hitap etti.

Törene Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Gelibolu 2. Kolordu Komutanı Tümgeneral Rasim Yaldız, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit ile diğer ilgililer katıldı.

(KAYNAK: Kültür ve Turizm Bakanlığı)

(Haber Kaynak ve Aktif Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

HABER VİDEO (GELİBOLU YARIMADASI’NDA 4 YENİ ŞEHİTLİK ZİYARETE AÇILDI)
7.872 kez okundu