YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Gelibolu’da Kent Konseyi Kuruldu

29 Ocak 2012 tarihinde eklendi

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde belediyenin öncülüğünde, 5393 sayılı Belediye Kanununun 76. maddesi gereğince; ilçedeki kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının, üniversitelerin, ilgili sivil toplum örgütlerinin, siyasi partilerin, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile mahalle muhtarlarının katıldığı bir toplantıyla “Gelibolu Kent Konseyi” kuruldu. Gelibolu Kent Konseyi yapılan 1. Olağan Genel Kurul toplantısıyla hayata geçirildi. Belediye Başkanı Mustafa Özacar’ın çağrısıyla belediye meclis salonunda gerçekleştirilen toplantıya, meslek kuruluşlarının, üniversitenin, ilgili sivil toplum örgütlerinin, siyasi partilerin, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile mahalle muhtarları yoğun bir katılım gösterdi. Açılış ve saygı duruşunun ardından konseyin kurulması çalışmalarına öncülük eden ve genel kurulun açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Mustafa Özacar, demokrasilerde birlikte yönetmenin en güzel örneklerinden biri olan Kent Konseyi´nin Gelibolu’da hayata geçirilmesinden dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.
“KENT KONSEYİNDEN ÖNEMLİ KATKILAR ALACAĞIZ”
Kent Konseyi’nin Gelibolu’da yaşanan dönüşüm ve değişime önemli katkılar sağlayacağına inandığını ifade eden Başkan Özacar, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yerel yönetimlerde odalar, kurumlar, kooperatifler, dernekler kent yönetiminde halkla birlikte yönetim ortağı olmalılar. İşte kent konseyi birlikte iş görme kültürünün en önemli araçlarından birisidir. Kent Konseyi, ‘birlikte yönetelim’ anlayışına en önemli katkıyı sağlamakla birlikte, ilçenin sorunlarının demokratik bir biçimde tartışılmasına, katılımcılığın yaşama geçirilmesine, kentle ilgili bilgilerin şeffaf ve açık olarak halkla paylaşılmasına ışık tutacaktır. Kent Konseyi ile kararlara direkt katılıp, söz hakkı olan, önerilerinin birer birer hayat bulduğunu gören insanlarımız, birlikte yönetmenin güvenini ve mutluluğunu da yaşayacaklardır.”
Başkan Özacar, halkın yerel yönetime demokratik katılımını kolaylaştıran ve bunun en demokratik yolunun Kent Konseyi’nin hayata geçirmek olduğunu vurgulayarak sözlerini şöyle tamamladı: “Yasa gereği, konseyin çalışmaları için ilk çağrıyı belediyelerin yapması gerekir. Biz de buraya belediye olarak ilçemizde bulunan tüm kurumları davet ettik. Konseyimizin yapacağı çalışmalar eminim ilçemize ciddi katkılar sunacaktır. Kent Konseyi Gelibolu’ya hayırlı olsun." Gelibolu Kent Konseyi’nin birinci olağan genel kurulunda, daha sonra divan oluşturuldu. Verilen tek önerge ile divan kurulu katılımcıların oy birliği ile Belediye Başkanı Mustafa Özacar başkanlığında, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Kemal Tarım ve TEMAD Gelibolu Şube Başkanı Canan Bıyıklı isimlerinden oluştu. Gelibolu Kent Konseyi çalışma yönergesinin okunup oylanmasının ardından divan başkanı Mustafa Özacar, yönetimi belirlemek için seçim yapılacağını, bunun için liste önerisi beklediklerini, Kent Konseyi başkanı ve yürütme kurulu için ayrı ayrı oylama yapılacağını belirtti. Oylama usulünün açık oylama olarak belirlenmesinin ardından, verilen tek önerge okunarak oylamaya sunuldu. Başkanlık için aday gösterilen Taner Aydın, katılımcıların tamamının oyunu alarak Gelibolu Kent Konseyi Başkanı seçildi. Divana sunulan ve tek listede oylanan yürütme kurulu üyeleri de şu isimlerden oluştu: “Mesut Bozkurt (ÇOMÜ Piri Reis Meslek Yüksek Okulu), Ersin Gürsan (Alaeddin Mahallesi Muhtarı), Turgut Tutum (Gelibolu Harb-İşspor Kulübü Başkanı), Barış BiLEN (Ak Parti İlçe Yönetim Kurulu Üyesi) ve Ramazan Süngü (İnşaat Mühendisleri Odası Temsilciliği)” Kent Konseyi Başkanlığına seçilen Taner Aydın, yaptığı ilk açıklamada kendisinin ve yürütme kurulunun temel yaklaşımının Gelibolu için yararlı olacak her görüş, kişi, kurum ve kuruluşla ortaklık temelinde hiçbir önyargıya kapılmadan projeler üretmek ve birlikte takip etmek olacağını söyledi. Gelibolu’nun gelişmesi ve kalkınmasına destek olmak Gelibolu halkının en büyük çoğunlukla karar alma ve uygulama süreçlerine katılımını sağlamak için gerekli meclisleri ve çalışma gruplarını en kısa sürede şeffaflık ilkesinden ayrılmadan hayata geçireceklerini belirten Kent Konseyi Başkanı Aydın, “Bu çalışmalarımızda en büyük desteğimiz genel kurulumuzun bizlere göstermiş olduğu güvendir. Gelibolu’muzun hızla sorunlarını çözmüş, çağdaş bir kent görünümüne ulaşması hedefindeki sorumluluğumuzun farkındayız. Tüm çalışmalarımızda başta sayın kaymakamımız ve belediye başkanımız, kamu kurumları, siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerimizin yoğun desteği ve işbirliğine ihtiyacımız olacaktır. Gelibolu kentinin kültürel bir öğe olarak yaşattığı hoşgörü ve dayanışma anlayışını bu temelde geliştirerek tüm aktörlerin kent konseyi alanında kendini ifade etmesini ve tüm enerjisini kentimizin gelişimine odaklamasını sağlamak temel hedefimizdir” diye konuştu.

1.635 kez okundu