YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

GESTAŞ Bayram Tedbirleriyle Tatilcileri Rahatlattı

Ramazan Bayramı tatilinin sonuna doğru yaklaşılırken tatilciler dönüş yolculuğuna başladı. Dönüşün en yoğun olduğu noktalardan biri olan Çanakkale İskelesi, alınan bayram tedbirleriyle rahatladı.

08 Haziran 2019 tarihinde eklendi

Bayram yoğunluğunu an be an takip eden, ulusal kanalların canlı yayınlarına trafik bilgilerini aktaran basın mensupları, “Bayram tedbirleri geçişleri bir hayli hızlandırdı. Şehir içi trafiği rahatladı. En fazla bekleyen yarım saat, 45 dakika bekliyor. Vatandaşlar da memnun” görüşünde birleşti.

Ramazan Bayramı tatili yavaş yavaş sona ererken tatilciler Çanakkale Boğaz hattı ve Adalar hattında dönüş yoluna geçti. Bayram tatili boyunca, deniz ulaşımını hızlandırmak, tatilcilere rahat ulaşım imkanı tanımak adına gece gündüz çalışan Gestaş çalışanları, emniyet mensupları dışında basın mensupları da izleyicilere doğru bilgili ulaştırmak adına yoğun mesai harcadı. Bayram tatilinde en az Gestaş çalışanları ve emniyet mensupları kadar mesai harcayan basın mensupları, yolcuların ve Çanakkale halkının nabzını tutan kişilerin başında yer aldılar. Bayram yoğunluğunu an be an takip eden, her saat başı canlı yayınla ekranlara bilgiler aktaran ulusal basın ve ajans temsilcilerine Çanakkale İskelesi’nde görev yaptıkları noktada bayram tatilinde alınan trafik tedbirlerinin etkilerini sorduk.

“EN FAZLA BEKLEYEN YARIM SAAT BEKLİYOR"

İhlas Haber Ajansı ve TGRT Haber temsilcisi Cenk İşver, “Gestaş’ın gemi girişlerini çoğaltması çok iyi oldu, 3. gişeyi açması. Emniyet ekipleriyle beraber koordineli çalışıldığı için, bu seneki kalabalığın şehir içine yansımadığı görüldü. Bekleme çok uzun süreli olmadı. Gemiler saatsiz çalışıyor. İlçeleri de takip ediyoruz. İlçelerde de rahatlık var. Bekleme oranı bu sene yarıdan fazla düştü. Çok daha az bekliyorlar. Hatta yaptığım röportajlarda soruyorum “Ne kadar beklediniz diye?” En uzun saat veren yarım saat verdi. Bu da gemilerin saatsiz ve sürekli çalışmasıyla alakalı. Bir de Gestaş’taki görevliler biletleri sırada kesiyorlar. Bilet keserken dahi gişede bekleme yok” ifadelerini kullandı.

“ŞEHİR İÇİ TRAFİĞİ ÇOK RAHATLADI"

Bayram yoğunluğunu sıcağı sıcağına takip eden A Haber kameramanı Fatih Ortaç ise “Bayram tedbirleri gerçekten bizler ve sürücüler açısından da rahat bir bayram geçirmemize neden oldu. Yaklaşık 150 bin civarında araca göre vatandaşların yaklaşık yarım saate en fazla 45 dakikada vatandaşın gemilerle karşıya geçmesi, Çanakkale merkezde oluşacak kuyrukların önüne geçti. Ayrıca yeni düzenlemelerle şehir içi trafiğinin dışarı verilmesi, Bursa güzergahına verilmesi, şehir içinde gezen Çanakkale halkının da rahat hareket etmesine neden oldu. Ben bu seneki önlemlerin yerinde olduğunu düşünüyorum. Birkaç eksik bakımına bakarsak. Truva Turizm tarafını, yani çıkış tarafını biraz daha genişletip daha burası rahat ederse ben Kurban Bayramı’nın da daha rahat geçeceğini tahmin ediyorum” değerlendirmesini yaptı.

“VATANDAŞLAR DA MEMNUN"

TRT Haber temsilcisi Altuğ Acer de, “9 günlük Bayram tatilinin başlamasıyla birlikte Marmara bölgesinden Çanakkale istikametine gelen yolcuların ilk olarak ulaştıkları nokta Ağadere mevkindeki depolama alanıydı. O depolama alanı çok işe yaradı bu sene. Vatandaşlar rahat nefes aldı. Bu da bizim için de çok iyi oldu. O noktada yayınlarımız bittiğinde rahatlıkla biz de dinlenebiliyorduk. Dönüş yoğunluğunda ise yine aynı şekilde tedbirler çok yönlü artırılmıştı. 24 saat esasına göre gemilerin ring sefer düzenlemesi araçların daha hızlı bir şekilde karşı kıyıya geçmesini sağlıyordu. Yine Gestaş tarafından yapılan birçok düzenlemeyle birlikte el terminalleriyle araçlara biletler kesildi ve bu şekilde de gişelerde bekleme olmuyordu. Eksiklere bakılırsa genellikle Türkiye’de birçok tünelde uygulanan radyo sistemleri var, otomatik olarak radyo sistemi devreye giriyor ve uyarı veriyor. Bu da Çanakkale’ye kurulabilir. Bu şekilde yolcuları iskeleye daha doğru yönlendirebiliriz. Çanakkale içindeki trafiğin rahatlatmak için kordon boyuna alınan trafik yoğunluğu, çok daha iyi bir düzeye ulaştı. Çanakkale içindeki şehir trafiği kalkmış oldu. Bu sene gerçekten geçtiğimiz yıllara göre hiçbir sorun yaşanmadı. Vatandaşlardan da hiçbir şikayet almadık” şeklinde görüşlerini bildirdi.

(HABER: Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

HABER VİDEO (GESTAŞ BAYRAM TEDBİRLERİYLE TATİLCİLERİ RAHATLATTI)
2.656 kez okundu