YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu

Hasan Mevsuf Şehitliğindeki Vatan Evlatlarına Vefasızlık

Çanakkale'de Hasan Mevsuf Şehitliğinde yatan şehitlerimiz geçtiğimiz yıllardaki 18 Mart törenlerinde olduğu gibi bu yılda yine unutuldu.

19 Mart 2016 tarihinde eklendi

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi törenleri her yıl Çanakkale il merkezi ile Gelibolu Yarımadası'nda düzenleniyor. Ancak Çanakkale Deniz Zaferi'nde önemli bir yere sahip olan Anadolu yakasındaki Dardanos mevkiinde bulunan Hasan Mevsuf Şehitliği'ndeki vatan evlatları bu yılda yine unutuldu.

Daha önceki yıllarda resmi tören programlarında da yer alarak anma töreninin düzenlendiği Hasan Mefsuf Şehitliği'ne bu yıl ne bir çelenk, nede bir çiçek bırakıldı. Bu çam ağaçlarının altında altı kahramanımız yatıyor. İki İngiliz zırhlısını batıran ve pek çoğuna da hasar veren Dardanos tabyasının komutanları ve askerleri bunlar. 101 yıl önce 18 Mart 1915 tarihinde şehit olmuşlardı. Bu sene de unutuldular malesef. Şehitlikte bir tören düzenlenmediği gibi mezarlarına bir çiçek bırakılıp dua bile edilmedi.

HASAN MEVSUF ŞEHİTLİĞİ HAKKINDA BİLGİ

Çanakkale Boğazı’nın Anadolu yakasında, eski Çanakkale-İzmir yolu üzerindeki Kepez Beldesi yakınlarında Dardanos mevkiindedir. 18 Mart 1915 günü itilaf devletleri donanmasının giriştiği boğaz harekatında burada görev alan topçu bataryasının kahraman subay ve erleri akıl almaz bir cesaret ve ateş gücü ile vatan toprağını savunurken İngiliz gemilerinin top atışı sonucu Batarya Komutanı Üsteğmen Hasan, Gözetleme Subayı Teğmen Mehmet Mevsuf, Telefoncu 3 er (İsmail, Mustafa, Mehmet)  ve subay namzetei Halim şehit oldu.

Batarya Komutanı Üsteğmen Hasan Bey için 18 Mart 1915 sabahı, İstanbul’dan Çanakkale Müstahkem Mevkii komutanlığına bir kızının dünyaya geldiğini bildiren telgraf gelmiştir. Bu telgrafı alan Cevat Paşa bataryaya gelmiş ve Üsteğmen Hasan'a, “Bir kızın dünyaya geldi. Allah bağışlasın, izinlisin" demiştir. Hasan Bey ise "Komutanım, vatan daha mukaddes, gidemem. İsmini Didar koysunlar" cevabını vermiş ve aynı gece bütün batarya ve Hasan Bey gemilerden atılan toplarla şehit olmuştur.

Şehitliğin hemen girişinde sol tarafta sırasıyla Telefoncu Er Mustafa, Telefoncu Er İsmail, Batarya Komutanı Üsteğmen Hasan’ın, sağ tafta sırasıyla Zabit Namzedi Halim, Telefoncu Er Mehmet, Teğmen Mevsuf’un mezarları bulunmaktadır.

18 Mart 1915 Deniz Savaşında şehit olan Batarya Komutanı Üsteğmen Hasan ve Gözetleme Subayı Teğmen Mevsuf’un hatıralarına şehitlik ve içindeki küçük anıta "Hasan Mevsuf" adı verilmiştir.

Şehitliğe girmeden asfalt yol üzerindeki mermer levhada şu ifadeler yer almaktadır:
“22 düşman harp gemisinin zorladığı Çanakkale Boğazı Türk azmi karşısında geçilemedi. O gün (18 Mart 1915) Türk zaferinin üstün başarısını, bu topçu bataryası göstermiştir. Burada o gün yurdu için savaşırken şehitlik mertebesine yükselen Batarya komutanı Üsteğmen Hasan ile Takım komutanı Teğmen Mevsuf ve dört eri yatmaktadır"

(HABER: Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

3.036 kez okundu