YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan Vali Tavlı’ya Ziyaret

Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Prof. Dr. Coşkun Özgünel, Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Ali Uysal, Turan Barlas, Dr. Öğretim Görevlisi Erdem Salcan ve Av. Halil İbrahim Kahraman Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’yı ziyaret etti.

31 Ocak 2020 tarihinde eklendi

Troya Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük ve Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Çağman Esirgemez’in de bulunduğu ziyarette Vali Orhan Tavlı, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Prof. Dr. Coşkun Özgünel ve yönetim kurulu üyeleri ile bir süre görüşerek sohbet etti.

Ziyarette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi açılışı gerçekleştirilen, Troya ve Çanakkale’yi dünyaya tanıtan dünyanın en önemli çağdaş arkeoloji müzelerinden birisi olan, Avrupa Konseyi desteğinde faaliyet gösteren EMF tarafından her sene kamusal kalitesi yüksek olarak değerlendirilen müzelere verilen EMYA 2020 yılı adaylığına, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce uygun görülen ve finale kalan Troya Müzesi, Apollon Smintheion'da yapılan kazı çalışmaları ile Ayvacık Kaymakamlığı, GMKA ve İÇDAŞ A.Ş. tarafından yapılan çalışmalarla Gülpınar beldesinde Çanakkale’nin en önemli tarımsal ürünlerinden zeytin ve zeytinyağının üretim safhalarının sergileneceği eski zeytinyağ fabrikasının “Zeytinyağ Müzesi” olarak restore edilip bölge turizmine kazandırılması, Güzelyalı Karanlık Liman- Kumkale Troya bağlantı yolunda çevre düzenleme projesi, Yeniköy Plajında devam eden çalışmalar, Anadolu Hamidiye ve Orhaniye Tabyaları, Kumkale Şehitliği ve Kumkale Osmanlı Türk Mezarlığında yapılan çalışmalar ile Çanakkale’nin Assos bölgesine yapılan turizm yatırımları ve Çanakkale’nin turizm potansiyeli değerlendirildi.

Yapılan görüşmelerin ardından Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Prof. Dr. Coşkun Özgünel, yazmış olduğu Apollon Smintheion kazıları kitabını Vali Orhan Tavlı’ya takdim etti.

Vali Orhan TAVLI, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkür etti.

(HABER: Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Aktif Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

3.104 kez okundu