YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Mavi Bayrak Çanakkale’deki Plajlarda Bu Yıl da Dalgalanıyor

Çanakkale Belediyesi tarafından 2015 yılından bu yana sahil kesimlerinde Mavi Bayrak sayısını arttırarak sürdürebilirliği sağlamak amacıyla yürütülen çalışmaların sonucunda bu yıl da yaz sezonu boyunca Barış Plajı, Mega Beach Belediye Halk Plajı ile Güzelyalı ve Dardanos Belediye Halk Plajı'nda, Mavi Bayrak dalgalanmaya devam edecek.

15 Haziran 2022 tarihinde eklendi

Uluslararası standartlardaki plajlara verilen Mavi Bayrak için Güzelyalı Belediye Halk Plajı'nda düzenlenen törene, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, TÜRÇEV Kuzey İlleri Koordinatörü Doğan Karataş, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar, İl Sağlık Müdürlüğü ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü temsilcileri, belediye birim müdürleri, belediye personelleri, öğrenciler ve kentliler katıldı.

“DÜNYADA ÜÇÜNCÜ SIRADAYIZ”

Açılış konuşmaları ile başlayan programda ilk olarak söz alan TÜRÇEV Kuzey Ege İlleri Koordinatörü Doğan Karataş; “Bugün gerçekten büyük bir gurur yaşıyoruz. Çünkü Mavi bayrak, dünyada en çok bilinen etiketlerden biri. Türkiye'ye Mavi Bayrak'ın getirilmesi için ilk olarak 1993 yılında kurulmuş bir kuruluşuz. O günden bugüne kadar hem turizm hem de çevre bilinci alanında TÜRÇEV olarak bir çok çalışma yürüttük ve 1993 yılından bu güne kadar hiçbir yıl Mavi Bayraklı plajımız bir yıl önceki sayının altına düşmedi. Şimdi de büyük bir gururla söylüyorum ki, sahip olduğumuz 531 Mavi Bayraklı plajla dünyada İspanya ve Yunanistan'ın ardından üçüncü sırada bulunuyoruz” dedi.

“8 YILDIR MAVİ BAYRAK'I HAK EDİYORUZ”

Karataş'ın ardında törende konuşan Başkan Gökhan, yeni sezonda da Çanakkale'nin plajlarında Mavi Bayrakların dalgalanması nedeni ile duyduğu mutluluğu dile getirerek; “Bugün Mavi Bayrağımızı asmak için bir araya geldik. Biraz önce de denildiği gibi Mavi Bayrak, uluslararası bir ödül. Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde kurulan TÜRÇEV tarafından veriliyor. Verilmeden önce de çok detaylı incelemeler yapılıyor. Denizlerin ve kumsalların temizliği ve sağlıklı olup olmadığı konusundaki etütleri tamamlanıyor ve daha sonra da bu Mavi Bayrak'ı hak edip etmediğimiz ortaya çıkıyor. Biz 8 yıldır Mavi Bayrak'ı hak ediyoruz ve plajlarımıza asıyoruz” şeklinde konuştu.

“MAVİ BAYRAKLI PLAJLARIMIZIN HEPSİ KENT İÇERİSİNDE”

Çanakkale'deki Mavi Bayraklı plajların kent içerisinde yer aldığına dikkat çeken Başkan Gökhan; “Mavi Bayraklarımız, 15 Haziran ile 31 Ağustos arasında bu plaj ve diğer plajlarımızda dalgalanacak. Burada benim önem verdiğimi bir husus var. Mavi Bayraklı plajlarımızın hepsi kentin merkezinde. Mega Beach kentin merkezinde. Barış Kordonunun hemen arkası kent. Dardanos Plajının hemen arkasında evler var. Güzelyalı Plajı da oturma alanlarının önünde. Yani bunlar kentin hemen içerisinde yer alan alanlar. Tabi şu anda içerisinde bulunduğumuz Güzelyalı'da ve Dardanos bölgesinde geçmiş yıllarda sıkıntılar vardı. Yapılaşmanın çoğalması ile birlikte kirlilik artmaya başlamıştı. Biz de cesaretle, yeni bir arıtma teknolojisi olan IFAS sistemini buraya kurduk. Türkiye de bunu ilk olarak Çanakkale Belediyesi yaptı ve diğer illere de örnek oldu. Dolayısı ile de hem Güzelyalı hem de Dardanos bölgemizin denizlerini de kurtarmış olduk” dedi.

“ÇEVRE YATIRIMI İLE İLGİLİ EKSİĞİMİZ YOK”

Konuşmasında Çanakkale Belediyesinin çevre yatırımlarına değinen Başkan Gökhan; “Çanakkale Belediyesi olarak çevre konusuna çok önem veriyoruz. Bu konuda da büyük yatırımlar yaptık. Çanakkale kent merkezinde ve burada İleri Biyolojik Arıtma Tesisi kurduk. Arıtmalardaki çıktı sularımızı da direkt olarak doğaya vermiyoruz. Ultraviyole Dezenfeksiyon Sistemi ile o arıtılmış çıktı sularını da yeniden ileri bir arıtmadan geçirerek bırakıyoruz. Son teknolojiler ile donatılan Çöp Depolama alanımızı yaptık. Yine Güneş Enerji Sistemimizi kurduk. Bunların yanında Atık Su Arıtma Tesisimizden çıkan atıkları güneş enerjisi ile kurutuyoruz. Dolayısı ile bu çevre yatırımları konusunda büyük adımlar atıyoruz. Şimdi de en son İçme Suyu Arıtma Tesisimizi bitirdik ve denetimleri yapılıyor. Sonuç itibari ile Çanakkale'nin çevre yatırımları ile ilgili hiçbir eksiği kalmamıştır. Bu konuda bize destek olan bu dönemki ve geçmiş dönemlerdeki meclis üyelerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Geçmiş meclislerimizde de, şimdiki meclisimizde de muhalefet partileri de bu çevre yatırımlarına destek verdiler. Buradan onlara da teşekkür etmek istiyorum. Hepimiz Çanakkale'nin esenliği için çalışıyoruz. Bu da Çanakkale'ye yakışan bir anlayıştır” dedi.

“GÖNÜL RAHATLIĞI İLE DENİZE GİREBİLİRSİNİZ”

Çanakkale'nin plajlarında gönül rahatlığı ile denize girilebileceğine vurgu yapan Başkan Gökhan; “Çocuğumuzla ve ailelerimizle Barış Kordonu'na, Güzelyalı veya Dardanos'a rahatlıkla gidip denize girebilirsiniz. Çünkü burada bayrağı astık denetlemeler bitti gibi bir durum yok. Yine belirli periyotlarda o tahliller yapılmaya devam ediyor. Dolayısı ile bu konuda güvenle sahillerimizi kullanabilir ve denize girebilirsiniz” şeklinde konuştu.

“MAVİ BAYRAK PLAJLARI DOLAŞTI”

Açılış konuşmalarının ardından, Golf Çay Bahçesi önünden başlayarak tüm sahil boyunca gezerek Güzelyalı'ya getirilen Mavi Bayrak, Çanakkale Belediyespor yüzücüleri tarafından Başkan Gökhan'a teslim edildi. Başkan Gökhan, yüzücülerden aldığı Mavi Bayrak'ı, Güzelyalı Halk Plajı'nda göndere çekti.

Programda ayrıca, Eko Etiketli Yeşil Bayraklı Okul olmaya hak kazanan Atatürk İlkokulu, Çanakkale Koleji ve İstek 1915 Çanakkale Kampüsü öğrenci ve öğretmenlerine takdir belgeleri verildi. Öğrencilere takdir belgelerini veren Başkan Gökhan, çevreye karşı gösterdikleri duyarlılık nedeni ile hepsine ayrı ayrı teşekkür etti. 2022 yılı yaz döneminde Çanakkale plajlarında dalgalanacak olan Mavi Bayrak'ları kutlamak amacı ile pasta kesimi ile devam eden program, İda Windsurf Kulübü'nün sörf ve kiteboard gösterisi ve Atam Kreşin minik öğrencilerinin eğlenceli parkur oyunları ile sona erdi.

(Haber Kaynak ve Aktif Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

9.084 kez okundu