YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Nusret 2009 Tatbikatı Kuzey Ege’de Başladı

07 Kasım 2009 tarihinde eklendi

Mayın harbine yönelik planlama, icra ve kıymetlendirme konularında her yıl yapılan Nusret Tatbikatı, Kuzey Ege'de başladı.
Tatbikat hakkında Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığı'nda Türk ve yabancı askeri yetkililerin katıldığı bir basın toplantısı düzenlendi. Deniz Yüzbaşı Mehmet Cenk, her yıl Türk Deniz Kuvvetleri ev sahipliğinde NATO ve yabancı deniz kuvvetleri unsurlarının katılımı ile yapılan tatbikatın Kuzey Ege'de gerçekleştirileceğini belirterek, "Tatbikat, mayın harbi konularında eğitimi sağlayıp NATO ve yabancı deniz kuvvetleri unsurları ile karşılıklı iş birliğini geliştirmeyi amaçlıyor. Bu yılki tatbikata NATO
kuvveti olarak Türkiye, İtalya, İspanya, Almanya, Yunanistan ve Bulgaristan'dan 8 mayın, 2 kurtarma, birer adet de mayın toplama gemisi ile 2 SAS timi, 1 helikopter, C 130 tipi mayın döküş uçağı, hava kuvvetlere uçakları, 2 Sahil Güvenlik botu katılacak. Tatbikat sırasında mayın dökülerek kirletilmiş saha ve alanlar mayın avlama ve tarama gemileri, mayın harbi dalgıçları ve SAS timleri tarafından temizlenecek. Tatbikat 16 Kasım tarihinde yapılacak değerlendirme toplantısı ile sona erecek" dedi.
Bu arada tatbikat için Nara İskelesi'nde bağlı bulunan askeri gemiler de basın bilgilendirme toplantısının ardından bölgeden ayrılarak Kuzey Ege'ye doğru açıldı.

1.978 kez okundu