YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu

Parion’da 1900 Yıllık Anıt Mezar Kitabesi Bulundu

Çanakkale'nin Biga ilçesine bağlı Kemer Köyü’nde yer alan Parion Antik Kenti girişinde 1900 yıllık olduğu tahmin edilen anıt mezar kitabesi bulundu.

30 Ekim 2019 tarihinde eklendi

Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Kemer köyü yakınlarında bulunan Antik Çağ’ın önemli liman kentlerinden Parion Antik Kenti’nin 2 bin 700 yıllık geçmişinin gün ışığına çıkarılması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığının izni ve desteğiyle gerçekleştirilen kazılarda önemli bulgular ortaya çıkmaya devam ediyor.

İÇDAŞ AŞ’nin resmi sponsorluğunda yılın 12 ayında devam eden kazıların 2019 yılı çalışmalarında Antik kentte ters çevrilmiş taşın üzerindeki yazıyı inceleyen arkeologlar, bunun bir anıt mezar kitabesi olduğunu tespit etti.

Parion Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Vedat Keleş, buldukları anıt mezarın önemine değinerek, “Bu epigrafik eseri kazılarda değil, köyün girişindeki su kemeri civarında ters çevrilmiş şekilde bulduk. Yazıt üzerinde iki “Grek” ismi var. Bu bir Romalı tarafından çocuğu ve ölen annesine adanmış bir mezar yazıtı. Muhtemelen bu bir anıt mezar yazıtı. Bunun üzerinde “Diyogenes” ve “Tykhe” adlı iki Grekli ismi var. Romalı bir vatandaşın oğlu “Diyogenes” ve annesi “Tykhe’ye adadığı şeklinde bir yazıt. Bir mezar anıtı. Muhtemelen Parion Antik Kenti’nin güney nekropolündeki bir anıt mezar üzerinde yer alıyordu ama yazıtı incelediğimizde buranın belki de koloni olduktan sonra bir Romalının, bir Grekliyle evlendiğini, dolayısıyla ilk koloni olduğu zamanlarda kentte var olan Grekli bir nüfusun da varlığını bize gösteriyor. Bunun yanında Parion’daki ilk Romalı kolonistlerin Grekli nüfus ile evlendiklerini anlıyoruz. Çocuğa Grek isminin verilmesi belki eşine olan saygıdan, belki de buradaki Grekli vatandaşları sahiplenme, onlara “Sizi önemsiyoruz” anlamında bir jest olabilir. Dolayısıyla bu bize, Parion’un Roma kolonisi olduktan sonra ve belki olduğu zamanda burada yaşayan bir Grekli halkın varlığını gösteriyor” dedi.

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

2.687 kez okundu