YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Pegai Kalesi’nde Arkeolojik Araştırmalar Eylül Ayında Başlayacak

Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Karabiga beldesinde yer alan ve Priapos Antik Kenti olarak da bilinen Pegai Kalesi'nde arkeolojik yüzey araştırmalarına Eylül ayında başlanacak.

21 Nisan 2021 tarihinde eklendi

Biga ilçesine bağlı Karabiga beldesinde bulunan Pegai Kalesindeki arkeolojik yüzey araştırmalarının Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün izinleriyle, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Koçyiğit başkanlığındaki bir heyet tarafından Eylül ayında başlayacağını belirten yetkililer, yapılacak çalışma ile birlikte bölgede bilinmeyen birçok konunun da gün yüzüne çıkacağını ifade ettiler.

Bölgede yüzey araştırmalarını yapacak olan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Koçyiğit, bu çalışma ile Çanakkale’nin Ortaçağ ve Türk dönemlerine ilişkin birçok bilinmeyen konunun gün yüzüne çıkacağını belirterek, “Priapos olarak bilinen antik kent kalıntılarının üzerine kurulduğu bilinen Pegai Kalesi, Güney Marmara kıyılarının Türkleşmesi sürecinde kilit bir rol oynamıştır. Adına ilk kez Orta Bizans olarak adlandırılan dönemde, günümüzden yaklaşık bin yıl önce rastlanan bu kale, bir dönem İstanbul’u da işgal eden Latinlerin egemenliğinde kalmış, sonrasında Bizanslılar ve Türkler arasında yaşanan egemenlik mücadelesine sahne olmuştur. Kalede daha önce böylesi kapsamlı ve geniş katılımlı bir çalışma yapılmamış olması nedeniyle bu yıldan itibaren başlayacak çalışmalar oldukça önem taşıyor. Son zamanlarda bölgede tahribatın gözle görülür biçimde artmış olması nedeniyle alınacak önlemler ve yapılması gerekenlerin öncelikli olarak hedeflendiği araştırma, bu yönüyle de yitip giden kültür varlıklarımızın korunarak gelecek kuşaklara aktarılması adına büyük bir misyon yüklenmiş durumda. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan resmi izinler geldi. Yaklaşık iki yıl boyunca sürdürülecek olan çalışmaların kalenin bölge turizmine kazandırılması adına önemli olduğunu düşünüyoruz. Elde edeceğimiz veriler ve bu veriler ışığında sunacağımız çözüm önerileri ışığında bu çalışmanın Çanakkale’nin kültür turizmi adına büyük bir kazanım olacağı kesin. Bunun yanı sıra, bölgenin turizm potansiyelinin ortaya çıkarılarak bölge insanına bir katma değer sağlayabilecek nitelikte olması araştırmayı değerli kılmakta. Pegai Kalesi bugün sadece kara kısmında büyük bölümü ayakta kalmayı başaran yaklaşık 700 metre uzunluğundaki surları ve bu surları destekleyen kuleleriyle Güney Marmara’nın en önemli kalelerinden biri. Kale sadece bu yönüyle bile detaylıca araştırılmayı hak ediyor. Ekibimizde bulunan uzmanlarla birlikte surların tüm cephe ve kesit çizimlerini yaparak detaylıca belgelenmelerini sağlayacağız. Ayrıca restoratörlerle birlikte surlarda zaman içerisinde meydana gelen aşınma ve bozulmaları tespit ederek buna uygun çözüm önerileri ortaya koyacağız” dedi.

(Haber Kaynak ve Aktif Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

12.552 kez okundu