YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Rusya Federasyonu’ndan Özacar'a Anı Madalyası

Rusya Federasyonu Türkiye Büyükelçiliği Bilim ve Kültür Merkezi Başkanı Enver Şeyhov, Rus-Türk diplomatik ilişkilerinin tesisinin 95. yıldönümü anısına katkıları sebebiyle ülkesi adına Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar’a anı madalyası verdi.

26 Ekim 2015 tarihinde eklendi

Gelibolu Belediyesini Yardımcısı Notig Guliev ile birlikte ziyaret eden Rusya Federasyonu Türkiye Büyükelçiliği Bilim ve Kültür Merkezi Başkanı Enver Şeyhov, Gelibolu’nun kendileri için çok önemli bir yer olduğunu belirterek, 1921 ve 1922 yılları arasında gerçekleşen Bolşevik isyanından sonra 25 bin Rus vatandaşının 13 ay süre ile Gelibolu’da kaldığını ifade etti. Şeyhov konuşmasına şöyle devam etti: “Öncelikle sizlere bizim halkımızın bu şehirdeki anılarına iyi baktığınız için çok teşekkür ediyoruz. Sizlere Dışişleri Bakanlığımız adına takdim ettiğimiz bu nişaneyi, önce ülkeler arası, sonra halklar arası hem de dünya barışına katkı sağlayacak bir madalya olarak düşünüyoruz. Hem ülkemiz adına hem de insanlık adına doğru şeyleri yaptığımıza inanıyoruz. Diliyoruz ki tüm dünyada barış hakim kılınsın”

Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar’da yaptığı konuşmada, Rusya ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilere katkıda bulunması sebebiyle 95.yıl anısına Türkiye’de bu madalyayı alan ilk belediye başkanı olmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Dünyada barışa hasret olunan bir dönemde ülkeler arasındaki dostluk ilişkilerinin artarak ilerlemesini arzu ediyoruz. Biz her zaman şunu söylüyoruz. Ne olursa olsun komşuluk değişmeyeceğine göre dünyanın hangi bölgesi olursa olsun komşular arası ilişkilerde dostluk ve barış kalıcı olmalı. Ülkeler ve halklar arası barışın ve dostluğun hakim kılınması dileğimle, dünya yok olmadan insanlık birbirini anlasın ve bu temennilerimiz hayata geçerek kalıcı olsun” şeklinde konuştu.

Ziyaret sonunda Belediye Başkanı Özacar, Rus müsteşarlara ilçeyi simgeleyen plaket ile Gelibolu’nun tarihini anlatan kitaplar ve çeşitli hediyeler sundu. Rus heyeti daha sonra ilçede bulunan Rus Anıtı’nı ziyaret etti.

1.572 kez okundu