YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Şanlı Zaferin 101. Yıldönümünü Kutlayacağız

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101. yıldönümü 18 Mart Cuma günü Çanakkale il merkezi ile Şehitler Abidesi’nde düzenlenecek törenlerle kutlanacak.

17 Mart 2016 tarihinde eklendi

18 Mart Cuma günkü törenler sabah 08:30'da Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına çelenk konulması ile başlayacak. Ardından 18 Mart Stadyumundaki tören alanına geçilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılmasının beklendiği Çanakkale’deki törenlerde saat 09:30'da TBMM tarafından Çanakkale şehrine verilen altın madalyanın Türk bayrağına toka edilip İstiklal Marşının okunmasından sonra günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalar yapılacak. Tören Genel Kurmay Başkanlığı Mehteran Bölüğü’nün gösterisi ve resmi geçit töreni ile sona erecek.

İKİNCİ TÖREN ŞEHİTLER ABİDESİ'NDE YAPILACAK

Aynı gün ikinci tören ise Şehitler Abidesi’nde saat 14:30’da gerçekleştirilecek. Şehitler Abidesi karşısındaki Atatürk Anıtına çelenklerin konulmasının ardından günün anlam ve önemi ile konuşmalar yapılacak. Şehitlik defterinin imzalanıp sembolik şehitlikte şehitler için dua edilmesinden sonra denizden gemilerin resmi geçit töreni izlenecek. Tören Türk Yıldızlarının uçak gösterisi ise sona erecek.

18 Mart Cuma günü ayrıca Çanakkale il merkezinde şehitler için Şehitler Camii'nde Mevlid-i Şerif okunacak. Gecede fener alayı düzenlenecek.

ŞEHİT AİLELERİ 18 MART'TA ÇANAKKALE’DE BULUŞACAK

Öte yandan Çanakkale Savaşlarında şehit olmuş askerlerimizin torunları ile günümüz şehit ailelerinden oluşan 130 şehit yakını ve refakatçisi de Çanakkale Savaşlarının 101. Yılı etkinlikleri çerçevesinde Çanakkale’de buluşarak şehitlikleri gezecek.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından düzenlenen organizasyonla 18 Mart Cuma günü 81 ilden Çanakkale’ye gelerek bir araya gelecek şehit aileleri geziler kapsamında Gelibolu Yarımadası’ndaki şehitler coğrafyasında yer alan Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, 57. Alay Şehitliği, Conkbayırı savaş alanı ve siperleri, Şehitler Abidesi, 26. Alay ve Yahya Çavuş Şehitliği, Şahindere Hastane Şehitliği, Rumeli Mecidiye Tabyası ve Seyit Onbaşı Anıtı başta olmak üzere tüm tarihi alanı gezecek. Dört günlük planlanan gezilerde şehit yakınları ve torunları aynı zamanda18 Mart törenlerine de iştirak edecekler.

(HABER/FOTOĞRAF: Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

ETKİNLİK PROGRAMININ TAMAMINI GÖRMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYINIZ:

http://www.canakkale.gov.tr/Files/Duyurular/etkinlikler/2016/18-mart-sehitleri-anma-gunu-ve-canakkale-deniz-zaferinin-101-yil-donumu.pdf

1.667 kez okundu