YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Seddülbahir Kahramanı Bigalı Mehmet Çavuş Dualarla Anıldı

Çanakkale savaşları sırasında “Seddülbahir Kahramanı” olarak anılan Bigalı Mehmet Çavuş, vefatının 56. yıl dönümünde kabri başında anıldı.

03 Şubat 2020 tarihinde eklendi

Çanakkale muharebelerinde ilk kahramanlık destanlarından birini yazan Bigalı Mehmet Çavuş, Çanakkale'nin Biga ilçesine bağlı Bahçeli köyünde 3 Şubat 1964 tarihinde 83 yaşında vefat etti. Çanakkale savaşları sırasında Seddülbahir kalesinde düşmana karşı gösterdiği eşsiz mücadele ile nesilden nesle adı yayılan Bigalı Mehmet Çavuş, vefatının 56. yıl dönümünde kabri başında anıldı. Bigalı Mehmet Çavuş'un ismini unutturmamak için kurulan Bigalı Mehmet Çavuş Derneğinin organize ettiği programa Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Cumhuriyet Başsavcısı Bahri Yalçinöz, Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi, AK Parti Biga İlçe Başkanı Ahmet Şahin, MHP Biga İlçe Başkanı Salih Altınkaya, Bigalı Mehmet Çavuş Derneği Başkanı Necdet Özer, Bigalı Mehmet Çavuş Derneği Başkan Yardımcısı Ömer Arslan, kurum ve kuruluş temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Kabri başında okunan duaların ardından, öğrenciler kabre karanfil bıraktı. Misafirlere köy meydanında pilav-ayran ikramında bulunuldu.

“MEHMET ÇAVUŞ’UN HAYATI BELGESEL OLACAK”

Bigalı Mehmet Çavuş'u rahmetle yâd ettiklerini belirten Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, "Bugün 3 Şubat. Mehmet Çavuş'umuzun ölüm yıl dönümü. Biz de bu münasebetle burada Mehmet Çavuş'umuzu ve bütün şehitlerimizi anmak için toplanmış bulunuyoruz. Mehmet Çavuş, Seddülbahir kahramanımızdır. Milli mücadelede çok büyük kahramanlıklar göstererek, düşmana karşı görevini yapmış ve tüm imkansızlıklara rağmen, elindeki kürekle ve silah arkadaşlarıyla düşmana karşı koymaya devam etmiştir. Almış olduğu yaralar sonrası istirahat verilmesine rağmen durmamış, tekrar cepheye dönerek milli mücadeleye destek vermiştir. Mehmet Çavuş'umuz, Biga'nın ve Çanakkale'nin önde gelen kahramanlarından biridir. Biz de bu vesileyle bu toprakları bize vatan kılan tüm aziz şehitlerimizi rahmetle yad ediyoruz, gazilerimizi saygıyla anıyoruz. Rabbim tüm milletimizi söz konusu vatan, bayrak, millet olunca hep bir arada dimdik durmayı nasip etsin. Mehmet Çavuşumuz için de önümüzdeki günlerde güzel bir belgesel film çalışmasına başlayacağız. Biga’mızda da Mehmet Çavuşumuzun isminin verilmesi, anlatılması ve Biga’nın çok kıymetli bir değeri olduğunu tüm Türkiye’ye duyurmak için çalışmalarımız olacak. Bigalı Mehmet Çavuş Derneği yönetimine de çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum" diye konuştu.

(Kaynak: Biga Belediyesi Web Sitesi)

(Haber Kaynak ve Aktif Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

3.087 kez okundu