YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Şehitler Abidesi’nde Duygusal Tören

25 Nisan 2014 tarihinde eklendi

Çanakkale Kara Savaşları’nın 99’uncu yıl dönümü sebebiyle Şehitler Abidesi’nde tören düzenlendi. Sabah 10:40’ta gerçekleştirilen etkinlik, törene davet edilen ülke bayraklarının göndere çekilmesinin ardından çelenklerin Atatürk Anıtının önüne konulması, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde göndere Türk bayrağının çekilmesi ile başladı. Türkiye, Avustralya, Yeni Zelanda, Bangladeş, Fransa, Almanya, Hindistan, Kanada, İrlanda, Pakistan ve İngiltere olmak üzere savaşa katılan 11 ülke temsilcilerinin de katıldığı törene Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Yeni Zelanda Genel Valisi Korgeneral Sir Jerry Mateparae, Avustralya Gazi İşleri Bakanı Michael Ronaldson ve diğer yabancı bakanlar ile çok sayıda üst düzey yetkili iştirak etti. Törende Türk Silahlı Kuvvetleri, Fransa ve Türk Hükümeti adına konuşmalar yapıldı. Hükümet adına konuşmayı ise Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz yaptı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün günün anlam ve önemi ile ilgili mesajının okunmasının ardından ise Mehteran Bölüğü bir gösteri gerçekleştirdi. Etkinlik Onur Kıtası, Dost Ülkeler Askeri Birliği, Türkiye Muharip Gaziler Derneği ve İzci Gurubunun geçit töreni ile sona erdi. Törenlerin son kısmında ise Şehitler Abidesi defteri imzalanıp şehitlik gezilerek dua edildi. Şehitler Abidesi’nde gerçekleştirilen törenin ardından Fransız ve İngiliz Anıtlarında da ayrı törenler düzenlendi. Törenlerde duygusal anlar yaşayan katılımcılar zaman zaman gözyaşlarına hakim olamadı. Öğleden sonra ise 57. Alay Şehitliğinde ayrı bir tören daha düzenlenecek.
25 NİSAN SABAHI ANZAK KOYUNDA TÖREN DÜZENLENECEK
Öte yandan etkinliklerin ikinci gününde ise 25 Nisan sabahı 05.30’da Anzak çıkarmasının yaptığı Anzak koyunda ayrı bir tören daha düzenlenecek. 06:30’a kadar sürecek Şafak Ayininde Avustralya ve Yeni Zelanda’dan gelen yaklaşık 8 bine yakın Anzak atalarını anarak dua edecek. Anzak koyundaki törenin ardından ise sırasıyla Avustralya ve Yeni Zelanda Anıtlarında da ayrı törenler düzenlenecek.
57. ALAY YÜRÜYÜŞÜ BÜYÜK İLGİ GÖRECEK
Bu arada geleneksel hale getirilen Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü İzcilik Federasyonu’nun düzenlediği “Ata’nın Yolunda 57. Alay Yürüyüşü” de yine 25 Nisan sabahı 06:00’da başlayacak. Türkiye’nin değişik  illerinden gelen izciler Eceabat ilçesine bağlı Bigalı köyündeki kamplarından 10 kilometre uzaklıktaki Conkbayırı’na yürüyecek. Yürüyüş Conkbayırı’nda Atatürk Anıtı önünde saat 08.30’da sona erecek ve burada ayrı bir tören daha düzenlenecek. (HABER: Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

1.765 kez okundu