YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Seyit Onbaşı Dualarla Anıldı

Çanakkale Muharebeleri esnasında Rumeli Mecidiye Tabyası’nda görev alan Seyit Onbaşı ölüm yıldönümünde savaştığı yerde dualarla anıldı.

01 Aralık 2019 tarihinde eklendi

1 Aralık 1939’da hayatını kaybeden Seyit Onbaşı için vefatının 80. Yılında Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından anma töreni düzenlendi.

Kilitbahir Köyü Fatih Camii’nde kılınan öğle namazından sonra başlayan programda Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve Mevlid-i Şerifin ardından dua okundu. Ardından Kilitbahir Köyü’nde hayır pilavı dağıtıldı. Seyit Onbaşı’nın savaştığı Rumeli Mecidiye Tabyası’nda düzenlenen diğer törende ise dua okunduktan sonra heykeline karanfil bırakıldı.

Anma törenine Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, Eceabat Belediye Başkanı Saim Zileli ile daire müdürleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Seyit Ali Çabuk (Seyit Onbaşı) Kimdir?
Seyit Ali Çabuk veya Seyit Ali Onbaşı, (Doğum Eylül 1889 -  Ölüm 1939) I. Dünya Savaşı'nda Çanakkale Cephesi'nde çarpışan Osmanlı askeri. 1889 yılının Eylül ayında Balıkesir'in Havran İlçesi Çamlık (Manastır) köyünde dünyaya geldi. Babası Abdurrahman, annesi Emine idi. 1909 yılında Osmanlı Ordusu'na katıldı. Balkan Savaşı'nda çarpıştı. I. Dünya Savaşı'nın başlaması ile Çanakkale Cephesi'nde topçu eri olarak göreve başladı. 18 Mart 1915'te Müttefik donanması Çanakkale Boğazı'nı geçmek için saldırıya geçti. Bu sırada Seyit Onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyası'nda görevliydi. Türk topçusunun yoğun karşı ateşi ve daha önceden Nusret Mayın Gemisinin döktüğü mayınlar bu saldırıyı püskürttü. Yapılan atışlar sebebiyle tabyada bulunan topun mermi kaldıran vinci parçalandı. Bunun üzerine Seyit Ali 275 kilogram ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak top kundağına yerleştirdi. Seyit Ali, ilk iki atışta Bouvet'e hafif bazı hasarlar verdiyse de, üçüncü atışında Fransız zırhlısı Bouvet'e ağır yara verdi. Atılan mermi geminin su kesiminin biraz altına isabet ederek geminin anında yan yatmasına neden oldu, daha sonra Nusret Mayın Gemisi'nin döktüğü mayınlardan birine çarptı. Bouvet de bu yaradan kısa bir süre sonra alabora olarak battı. Bu yüzden komutan ona onbaşılık görevini verdi. Çanakkale savaşından bir gün sonra Seyit Ali Onbaşı'dan top mermisi sırtında fotoğrafı çekilmesi istendi. Seyit Ali Onbaşı ne kadar zorlansa da top mermisini kaldıramadı. Sonra Seyit Ali Onbaşı “Yine savaş çıksın, yine kaldırırım” dedi. Bundan sonra ancak fotoğrafı tahta bir mermiyle çekilebildi. Savaşın sona ermesi ile 1918'de köyüne dönen Seyit Ali, ormancılık ve kömürcülük işlerine devam etti. 1934 yılında çıkartılan Soyadı Kanunu ile Çabuk soyadını aldı. Seyit onbaşı 1 Aralık 1939 yılında verem hastalığı yüzünden hayatını kaybetti.

(HABER: Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

2.443 kez okundu