YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Tarihi Sualtı Parkı Projesi Protokolü İmzalandı

Çanakkale’yi dünyanın önemli dalış turizmi merkezlerinden biri haline getirecek Tarihi Sualtı Parkı projesi protokolü imzalandı.

21 Aralık 2019 tarihinde eklendi

Çanakkale Valiliği ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı'nın (GMKA) desteklediği proje için Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ile TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi arasında protokol imza töreni düzenlendi.

Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir; TÜBİTAK Marmara Araştırma Gemisi'nde, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Haldun Karan'ın katıldığı törende yaptığı konuşmada, protokol kapsamında Çanakkale'nin yakın bir zamanda dünyanın ve Türkiye'nin çok önemli dalış merkezlerinden biri olacağını söyledi.

TÜBİTAK'a ait araştırma gemisinin, Çanakkale Savaşlarında, Çanakkale Boğazı ve Ege Denizi açıklarında batan savaş gemilerini ve su altındaki bütün envanteri ortaya çıkartacağını anlatan İsmail Kaşdemir, “Gelibolu Sualtı Parkı envanteri çıkarılıp bir su altı parkı oluşturulacak. Türkiye'de ilk defa yapılan bir çalışma. Biz Tarihi Alan Başkanlığı olarak böyle bir çalışmayı yapmaktan ayrıca mutluyuz. Çanakkale Savaşlarına hep kara tarafından bakıldı ve anlatıldı. Şimdi artık denizin altında da hem anlatılacak, hem görülecek hem de değerlendirme şansı olacak. Bununla beraber Tarihi Alan ve Çanakkale çok önemli bir turizm ve dalış merkezi olacak. Çanakkale Tarihi Alan Başkanlığımız tarafından koordine edilen bu dalış faaliyetleri ile ümit ediyorum ki Çanakkale çok önemli bir gelişmeye sahne olacak” dedi.

Konuşmaların ardından Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve Tubitak Marmara Araştırma Merkezi Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Haldun Karan "HMS Majestic" batığının olduğu bölgede incelemelerde bulundu.

(HABER: Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

3.689 kez okundu