YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Terminatör Böcekler Gelibolu Yarımadası’nda Doğayı Koruyacak

17 Nisan 2015 tarihinde eklendi

Eceabat Orman İşletme Şefliği tarafından, “Terminatör Böcek” olarak bilinen bin adet “Calosoma Sycophanta” böceği, Tarihi Gelibolu Yarımadası, Alçıtepe köyü civarlarında çam kese böceği ile mücadele kapsamında doğaya bırakıldı.
“Kimyasal Değil Biyolojik Mücadele”
Eceabat Orman İşletme Şefliği tarafından, çam ağaçlarının gelişimine büyük zarar veren çam kese böceğiyle mücadele kapsamında doğaya bin adet calosoma böceği salındı. Terminatör olarak adlandırılan bu böcekler savaşacak doğa kazanacak. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Eceabat Orman İşletme Şefi Ulaş Ahatoğlu, çam kese böceğine kaşı kimyasal değil biyolojik mücadele yaptıklarını vurguladı. Ahatoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi;  ‘‘Orman; ağaçlarla birlikte diğer bitkiler, hayvanlar, mikroorganizmalar gibi canlı varlıklarla toprak hava, su, ışık ve sıcaklık gibi fiziksel çevre faktörlerinin birlikte oluşturdukları karşılıklı ilişkiler dokusunu simgeleyen bir ekosistemdir. Bu kapsamda yürütülen ormancılık faaliyetlerinde muhteşem bir düzen içerisinde yaratılmış olan tüm bu etkenlerin dengesi korumaya çalışılmaktadır. Yapılan çalışmalarda zararlı olarak bilinen bir türü tamamen yok etmeye çalışılmıyor, o türün nesli tükendiğinde bilinen zararlarının yok edilmesiyle ile bilinmeyen yararlarının da veya denge içindeki rolü de yok olacaktır. Önemli olan kurulmuş olan ekolojik dengenin korumasıdır.
Ağacı Öldürmüyor
Çam kese böceği tahribatına uğrayan ağaçlarda artım kaybı olmakta ancak Nisan-Mayıs aylarında kışın yaprağını döken diğer ağaçlar gibi tekrar yeni tomurcuklarla yeşerir, hayatiyetini kaybetmez.  Çam kese böceği ile mücadelede artan popülasyonun olduğu bölgelerde yırtıcı sayısı da laboratuar ortamında üretilen Calosoma ile birlikte, adacık diye tabir edilen böcek havuzlarında pyrix caudata isimli bir tür sinekte yetiştirilmekte olup insanlara herhangi bir zararı olmayan bu böceğin çam kese böceği tırtıllarını daha yumurta safhasında bulup yok etmektedir. Kimyasal mücadelenin alandaki diğer türlere olumsuz etkileri değerlendirilip bu alanda biyolojik mücadele yöntemine karar verilmiştir
Burası Çok Özel Bir Alan
Gelibolu Yarım Adası sadece orman değil çok özel bir alan, bu topraklar 253 bin şehidimize ev sahipliği yapıyor. Her yıl ortalama 2 milyon ziyaretçi tarafından ziyaret ediliyor. Bizim için burada bulunan her ağacın her yaprağın, her canlının ayrı bir önemi var. Tüm alandaki ormanlar sürekli gözetim altında tutuluyor. Alanda orman ile ilgili her detay teknik olarak incelenip, yapılacak çalışmalar risk analizi, yarar-zarar dengesi gözetilerek planlanıyor. Bu kapsamda halkımızın bu alandaki teknik çalışmalarla ilgili gönülleri rahat olsun denildi.
Orman Yangınlarına Dikkat
Bu vesile ile gündeme gelen alandaki ormanların korunmasında, orman teşkilatı olarak orman yangınları konusunda yaklaşan yangın sezonu nedeniyle halkımızın desteğine ve duyarlılığına ihtiyacımız var. Tarihi Alanla ilgili özel olarak çıkarılan 6546 sayılı kanunu 12. maddesine göre tarihi alan sınırları içerisinde;
a) Belirlenen yerlerden başka yerde gecelemek, mevzuat gereği izin verilen yerler haricinde alkollü içki tüketmek,
b) Belirlenen yerler dışında ateş yakmak veya izin verilen yerlerde yakılan ateşi söndürmeden mahallini terk etmek,
c) Sönmemiş sigara veya her türlü yakıcı madde atmak,
ç) Tarihi Alan sınırları içinde ve bu sınırlara beş kilometre mesafede anız veya benzeri bitki örtüsünü yakmak yasaktır.
Birinci fıkranın (a) ve (b) bentlerinde belirlenen fiilleri işleyenler beş bin Türk lirası idari para cezası, (c) ve (ç) bentlerinde belirtilen fiilleri işleyenler iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır."
hükmünün basınımız aracılığıyla halkımıza duyurulmasının ve halkımızın Tarihi Alanda ateşli piknik yapmamasını ve gördükleri her ateşi ALO 177 Ücretsiz Orman Yangın İhbar Hattına bildirmelerinin çok önemli olduğu belirtildi.

2.013 kez okundu