YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Tevfikiye Köyü “Troia Yılı” Kapsamında Yenileniyor

2018 Troia Yılı çalışmaları kapsamında Çanakkale Valiliği ve OPET tarafından imzalanan protokol kapsamında OPET’in Tevfikiye Köyü’nde yaptığı yenileme ve rehabilitasyon çalışmaları hızla devam ediyor.

23 Mayıs 2018 tarihinde eklendi

Vali Orhan Tavlı, Tevfikiye Köyünde OPET tarafından sürdürülen yenileme ve rehabilitasyon  çalışmaları  ile İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan altyapı çalışmalarını yerinde inceledi. Vali Yardımcısı-İl Özel İdare Genel Sekreteri Abdullah Köklü, İl Genel Meclisi Üyeleri Ufuk Ünver, Ahmet Çiçek, Tevfikiye Köyü Muhtarı Hüseyin Dinç’in de bulunduğu incelemelerde OPET Sosyal Sorumluluk Projeleri Çanakkale Saha Sorumlusu Fatma Hacıalioğlu yapılan çalışmaların son durumuyla ilgili Vali Orhan Tavlı’ya bilgi verdi.     

Tevfikiye Köyünün yenileme ve rehabilitasyon çalışmalarının yanı sıra OPET ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile köy halkına verilen el sanatları ve hediyelik eşya kurslarına da ziyarette bulunan Vali Orhan Tavlı, burada vatandaşlarla bir araya geldi. İl Özel İdaresi tarafından bölgede tamamlanan içme suyu ve kanalizasyon çalışmalarıyla, yapımı devam eden köy içi yol, çevre ve meydan düzenlemelerini de yerinde inceleyen Vali Orhan Tavlı, yapılan çalışmalarla ilgili Vali Yardımcısı-İl Özel İdare Genel Sekreteri Abdullah Köklü’den bilgi aldı.  

Vali Orhan Tavlı ve OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk’ün imzaladığı protokol kapsamında;

- Köydeki binalara boya desteği verilerek mülk sahiplerinin, ‘Troia’ ruhuyla örtüşen belirlenen desen, renk ve motife göre evlerini boyaması ve bakımını yapması sağlanıyor.

- Estetiği bozan görüntüler düzenleniyor, evlerin etrafına çiçeklendirme ve ağaçlandırma yapılıyor.

- Köy kahvesi, düğün salonu, sağlık ocağında Troia dönemi konseptine göre yenileme çalışmaları yapılıyor.

- Köy kahvesi ve düğün salonundaki tuvaletler, OPET standartlarına göre yenileniyor. (Çalışmalar sonunda tuvaletler düzenli olarak denetlenecek)

- Köy girişindeki satış stantları yenileniyor. (Yenilenen standlar ihtiyaca uygun bölgelere yerleştirilecek)

- Köy meydanında peyzaj çalışması yapılıyor.

- Banklar ve çöp tenekeleri gibi şehir mobilyaları köyün çeşitli bölgelerine yerleştiriliyor.

- Köyün giriş yolu ve çevresi düzenleniyor.

- Köyü tanıtıcı ve yönlendirici tabelalar yol kenarlarında uygun noktalara konuluyor.

- Köy kahvesinin arka tarafında bahçesinde bulunan bina Troia evi konseptinde yenileniyor. (Bu Troia Evi tamamlandığında restoran olarak kullanılacak)

- Tarihi köy camisi aslına uygun şekilde yenileniyor. 

- Ayrıca Troia Meydanı denilen anfi tiyatro şeklinde tasarlanan geniş bir ovaya bakan alan ziyaretçilerin adeta bir seyir alanı şeklinde vakit geçireceği Troia’dan tarihi dokuların olduğu bir hale çevriliyor.

- Köydeki kullanılmayan evler de komple bakımdan geçirilerek atölyelere dönüştürülüyor.

Yapılan çalışmalar neticesinde Tevfikiye Köyü Troia dönemini yaşatan binaları ve figürleri ile tarihi bir doku kazanarak bölgenin turizm potansiyeli yükseltilecek. 

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

2.714 kez okundu