YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Tevfikiye Köyünde “Uluslararası Troia Araştırmaları Merkezi” Kurulacak

2018 Troia Yılı ile ilgili çalışmaların Çanakkale Valiliği koordinasyonunda bütün hızıyla sürdüğü Çanakkale’de Troia Milli Parkı içindeki köylerin turizme kazandırılması ve bu kapsamda Tevfikiye Köyü’nde de dünya genelinde üniversitelerin dahil olacağı “Uluslararası Troia Araştırmaları Merkezi” kurulması yönünde proje önerisi üzerindeki çalışmaların devam ettiği açıklandı.

19 Haziran 2017 tarihinde eklendi

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Turizmci Armağan Aydeğer, 2018 Troia Yılının bölgemiz ve ülkemiz için çok önemli fırsatları getireceğini belirterek; “Bu konuda gerekli olan çalışmalarımızı çok yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. 2018 Troia Yılı ile ilgili sürdürülen çalışmalar temelde 3 ana alan üzerinde kurgulanmış durumda. Bunlardan ilki Kültür ve Turizm Bakanlığımız önderliğinde yurtdışında gerçekleştirilecek uluslararası turizm fuarlarında Troia temasının yoğun bir şekilde işlenmesi, dünyanın en fazla bilenen 2. Markası olan Troia üzerinde çok güçlü bir iletişim stratejisi yürütülmesi olarak belirlendi. Diğer taraftan Çanakkale Valiliğimizin önderliğinde ve koordinasyonunda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce desteklenen, Troia Milli Parkı ve civarında bölgenin Kültür ve Turizm kalkınmasını hedefleyen alt ve üst çalışmaları da yapılacak. Bilindiği üzere her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turist Tarihi Gelibolu Yarımadası’nı ziyaret ederek bölgemizde çok önemli bir harekete vesile oluyor. Amacımız Troia Milli Parkı’nda da aynı çerçevede bir gezi rotaları oluşturulmasıdır. Buna paralel olarak Milli Park içerisinde yer alan köylerimizin de turizme kazandırılması ile bu bölgemizde çok önemli bir canlılık meydana gelecektir. Bu kapsamda güzergah üzerinde alt ve üst yapı çalışmalarının hızlandırılması devam ediyor. Milli Parklar Genel Müdürlüğümüz, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın, Çanakkale Valiliğimizin, Troia Kazı Başkanlığımızın ve ilgili kurumların destekleri ile  birçok antik yerleşim, Tümülüs ve turistlerimizin ilgisini çekecek çok sayıda noktalar belirlendi. Bu çerçevede Milli Park içerisinde ve Milli Park etrafındaki yolların iyileştirilmesi ile ilgili yatırım çalışmalarının en kısa sürede hayata geçmesi için Çanakkale Valiliğimiz ve Çanakkale Vekilimiz Bülent Turan bey büyük gayret gösteriyorlar. Yine aynı şekilde bu köylerle ilgili çalışmalarda başta Tevfikiye köyü olmak üzere civardaki köylerimizi turizme kazandırılmasıyla ilgili de çalışmalar devam ediyor” dedi.

“BÖLGEDE YÜRÜYÜŞ VE BİSİKLET YOLLARI YAPILACAK”

2018 Troia Yılı’nda alt ve üst yapı çalışmaları kapsamında Troia Milli Parkı ve civarında yürüyüş ve bisiklet yollarının yapılması ile ilgili proje çalışmaların devam ettiğini de belirten Armağan Aydeğer, “Troia daha önceki birçok konuşmanızda ifade ettiğimiz gibi dünyanın en fazla bilinen kültürel miras alanların başında yer alıyor. Bu önemli yerin bütün dünya genelinden insanlar tarafından ziyaret etmesi çok önemli. Bu kapsamda bölgede Troia Milli Parkı ile birlikte Troas Alanını da kapsayan alanda yürüyüş ve bisiklet yollarının yapılmasının bu alana ilginin daha da artacağına inanıyoruz. Bu yolların tespiti, güzergah detaylarının oluşturulması, yolların dünya yürüyüş yolu standartlarında işaretlemelerinin yapılması gibi çalışmaların 2018 yılı sonuna kadar gerçekleştirilmesini umut ediyoruz” şeklinde konuştu.

Çanakkale Valiliğinin önderliğinde ve koordinasyonunda, Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve ilgili Sivil Toplum Kuruluşlarının katkı ve destekleri ile 2018 yılı boyunca gerçekleştirilecek sürdürülebilir spor, kültür, sanat, bilim ve eğitim alanlarında etkinliklerin gerçekleştirilmesi yönünde çalışmaların yürütüldüğünü de belirten Armağan Aydeğer, “Dünya’da turizm hareketinin olmazsa olmaz en önemli 2 motoru güçlü algı yönetimi ve sürdürülebilir etkinliklerdir. Bu kapsamda 2018 Troia Yılının gerçek bir turizm hareketine dönüşmesi için, ülke ve bölge imajımızın güçlenmesi yönünde yapılacak tanıtım ve lobi çalışmaların yanı sıra sürdürülebilir etkinliler en önemli husus olarak karşımıza çıkmaktadır”  dedi.

 “İSMİ İLYADA VE ODYSSEİA DESTANLARINDA VE TROİA’DA YER ALAN DÜNYANIN DÖRTBİR YANINDAKİ ŞEHİRLERİN TEMSİLCİLERİ ÇANAKKALE’DE BULUŞACAK”

Uluslararası sürdürülebilir etkinliklerin bölge içerisinde gerçekleştirilmesi için çalışmalara ağırlık verilmesi gerektiğini  belirten Armağan Aydeğer, “Bu konuda sivil toplum ve kamu kuruluşlarıyla yoğun bir çalışma ve işbirliğinde çalışmalarımız devam ediyor. Ramazan Bayramı’ndan sonra da bu konuda yapacağımız çalışmalar hız kazanacak. Amacımız orada sürdürülebilir ve uluslararası etki alanı olan özellikle kültür, sanat, spor, eğitim ve bilim alanlarında etkinliklerin bölge içerisinde gerçekleştirilmesini sağlamayı hedefliyoruz. Bu çerçevede dünya genelinde ses getirecek, her yıl yenisi gerçekleştirilecek büyük bir etkinliğe ev sahibi olmamız gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda farkı proje önerileri üzerinde çalışıyoruz.  2018 yılı sonuna doğru, özellikle İlyada ve Odysseia Destanlarında ismi Troia ve bu destanın içinde geçen kentlerin temsilcilerinin Çanakkale merkezinde ve özellikle Troia Ören Yeri’nde buluşması konusunda bir çalışmamız var. Bu çalışmalar kapsamında dünyanın farklı noktalarından Troia ile alakası olan birçok kentten, belediyelerden, ticaret odalarından, üniversitelerinden, sivil toplum kuruluşlarından birçok ilgili kişinin bir araya geleceği büyük bir “Troia Buluşması” düzenlenmesi konusunda araştırmalarımızı sürdürüyoruz. Bu projenin hayat bulabilmesi için gerekli fizibilite çalışmaları ve ön hazırlıklar şuan devam ediyor” dedi.

“TEYFİKİYE KÖYÜNDE ULUSLARARASI TROİA ARAŞTIRMALARI  MERKEZİ KURULACAK”

Troia Antik kentinin hemen yanında yer alan Tevfikiye Köyü’nde “Uluslararası Troia Araştırmaları Merkezi”nin kurulması ile ilgili hazırlık çalışmalarına başlanacağını da belirten Armağan Aydeğer, “Amacımız bölgede sürdürülebilir yapıların 2018 Yılı vesilesi ile ortaya çıkması. Bu konuda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversite (ÇOMÜ) ile bir çalışma yapmayı planlıyoruz. Bu merkezin kurulması ile ilgili hayalimiz Troia ile ilgili araştırmaları olan dünyanın farklı ülkelerinden üniversitelerin temsilcilerinin bölgemize gelerek burada hem eğitim almaların sağlamak, hem de Troas bölgesini gezerek bölgeye önemli bir turistik katkı sağlamasıdır. Bizler şuan 2018 Troia Yılı ile ilgili kurumsal çerçevenin oluşturulması hususunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Troia Yılı ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığımızın da koordinasyonunda yürüyen çok ciddi bir tanıtım çalışması da devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığımız yurtdışında gerçekleştirecek olan birçok uluslararası fuarda Troia’nın ön planda tanıtımını yapmak için çalışmalarına sürdürüyor. Bunun ile ilgili bir koordinasyon birimi de kurulmuş durumda. Yurt dışında Konsolosluklarımız, Büyükelçiliklerimiz ve diğer birimlerimiz vasıtasıyla çeşitli  troia temalı seminer ve toplantıların yapılması hedeflemişti. Bu konuda da gerekli içeriklerin belirlenmesi ile ilgili çalışmalarımız sürüyor” dedi.

“TROİA MUZESİ’NİN 2018 YILINDA TAMAMLANMASI HEDEFLENİYOR”

Troia Antik Kenti yanında yapımı devam eden “Troia Müzesi”nin önemine de değinen Armağan Aydeğer, “Çanakkale Valimizin bizlerle paylaşmış olduğu bilgilere göre Troia Müzesi’nin son etabı ile ilgili ihalenin kısa sürede yapılacağı ve müzemizin inşallah 2018 yılının son çeyreğinde hizmete girmesinin planlandığını öğrendik. Bu müze sadece Çanakkale turizmi için değil, ülke ve dünya turizmi içinde çok önemli bir yer. Troia Müzesi’nin 2018 Troia Yılı ile birlikte hizmet girecek olması hepimizi heyecanlandıran unsurların başında yer alıyor” dedi.

“KARANLIK LİMAN YOLU YENİDEN FAAL HALE GELECEK”

Güzelyalı Sahilinden Troia Antik kentine doğru uzanan Karanlık Liman bölgesindeki sahil yolunun yeniden işler hale getirilmesi için çalışma yapılacağını da belirten Armağan Aydeğer, “2018 Troia Yılı kapsamında farklı alanlarda bölgemize büyük katkısı olacak çok ciddi çalışmalar yürütülüyor. Bu çerçevede hem Milli Parkın içerisinde, hem de etrafındaki yolların düzenlenmesi ile ilgili çalışmalar yapılacak. Yapılacak bu çalışmalarda hedef özellikle Gelibolu Yarımadası’nda her yıl ağırlanan yüz binlerce misafirimizin izlediği gezi rotaları gibi rotalar Troia Milli Parkı bölgesinde de yapılacak. Bu kapsamda bu bölgedeki hem çevre yolları, hem de Milli Park içerisindeki yollar gözden geçirilerek daha güzel hale getirilecek. Bunun içinde Güzelyalı Sahilinden Troia Antik kentine doğru uzanan Karanlık Liman bölgesindeki yolda yer alıyor” şeklinde konuştu.

(HABER / FOTOĞRAF / GÖRÜNTÜ : Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

HABER VİDEO
2.063 kez okundu