YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu

Troia Müzesi Çalışmalarında Sona Yaklaşıldı

Çanakkale merkeze bağlı Tevfikiye köyü sınırları içerisinde bulunan Troia Antik kenti girişinde 2004 yılında yapımına başlanan Troia Müzesi ile ilgili çalışmaların büyük kısmının tamamlandığı açıklandı.

06 Ocak 2017 tarihinde eklendi

UNESCO’nun 1998 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi'ne aldığı 5 bin yıllık Troia Antik Kenti’nde yıllardan buyana yapımı gerçekleşemeyen müze inşaatının büyük kısmının tamamlandığını belirten yetkililer, “Yaklaşık 50 milyon TL’ye mal olacak müze toplam 7 bin metrekare alan üzerine oturacak. 3 bin metrekarelik sergi salonları dahil 10 bin metrekare kapalı alana sahip olan müzenin, yüzde 80'lik bölümü ise yerin altında bulunacak. Müzenin ayrıca 5 bin metrekarelik yeşil çatısı olacak. Çatının üzerine, bölgede yetişen 22 farklı bitki dikilecek. Bittiğinde doğal bir yeşil örtü olacak. Müzenin yanında yağmur sularının depolanacağı bir su deposu da yer alacak. Kurak dönemlerde de bu depodaki suyla yeşil çatı sulanacak. Yer üzerinde sadece 1000 metrekare alana oturan 3 katlı bina olacak. Bunun da çirkin bir görünüm oluşturmaması için cephesi sanki doğadan bir parçaymış gibi, doğal demir görünümündeki corten malzemeyle kaplanacak. Müzenin yola bakan cephesinde ise doğal taş ve kireç bazlı horasan harcı kullanılan ve Troia’nın surlarını andıran bir istinat duvarı yapılacak. Büyük kısmı tamamlanan müzenin 2017 yılı içinde hizmete girmesi planlanıyor” dedi.

Öte yandan müzenin tamamlanmasının ardından ise Alman Arkeolog Heinrich Schliemann tarafından 1873 yılında antik kentten kaçırılan Troia hazinelerinin de geri iadesi ile ilgili çalışmalara başlanacağı  ve bu hazinelerinin iade edilmesi halinde bu müzede sergileneceği açıklandı.

(HABER : Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

2.065 kez okundu