YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

“Troia ve Çanakkale Minyatürleri Sergisi”ne Büyük İlgi

2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında, “Troia ve Çanakkale Minyatürleri Sergisi” Çanakkale Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde açıldı.

13 Kasım 2018 tarihinde eklendi

Göksel Sevim öğreticiliğinde faaliyetlerini sürdüren minyatür çalışma grubu kursiyerlerinin sergilediği 56 adet eser sanatseverlerin beğenisini topladı.

Çanakkale mimari yapılarından etkilenerek yapılmış olan özgün tasarımların göze çarptığı serginin açılışını Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Cemil Agas gerçekleştirdi.

Minyatür Sanatçısı Göksel Sevim açılışta yaptığı konuşmada; “Troia ve Çanakkale Minyatürleri Sergisi 3 yıldır sürdürdüğümüz bir proje. 2018 Troya Yılı olması münasebetiyle sergimizi bu yıla ithaf ettik. 56 minyatür eserin ayrı ayrı bir öyküsü var. Amacımız bu eserlerin öyküleri ile birlikte kitapçık haline gelmesi ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır” dedi.

Sevim konuşmasına şöyle devam etti. “Bizler bu sanatta yeni ufuklar peşindeyiz. 2018 Troya Yılı nedeniyle; yaşadığımız kent Çanakkale ve dünya mirası Troya’yı minyatür sanatıyla anlatarak, daha geniş kitlelerce tanınmasına katkı sunmak istiyoruz. Klasik minyatürle başlayan çalışmalarımız zamanla geleneksel anlayışın dışına çıkarak, deneysel modern uygulamaya dönüşmeye başladı. Yine 24-22-18 ayar altın kullanıyoruz ama eskisi gibi kesi yavrusu tüyünden fırçalarımız, has kâğıt, kökboyalarımız yok. Bugün ise samur fırçalar, taş suluboya ve akrilik kullanıyoruz. Binlerce yıllık geçmişin ihtişamını, çağımızın bakış açısıyla minyatür sanatına aktarmaya çalışıyoruz.”

Büyük beğeni toplayan sergi, 20 Kasım 2018 tarihine kadar Çanakkale Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde izlenime açık olacak.

(Haber Kaynak ve Aktif Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

1.131 kez okundu