YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Troya Bölgesi 2020’de Turizmin Gözdesi Olacak

Troya bölgesinin 2020 yılında tarihi ve kültürel alanları ile birlikte turizmin gözde merkezlerinin başında yer alacağı açıklandı.

19 Şubat 2020 tarihinde eklendi

Troya Milli Parkı bölgesinde bulunan köy muhtarları Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’yı makamında ziyaret etti. Vali Orhan Tavlı, Tevfikiye Köyü Muhtarı Cahit Toprakkarıştıran, Çıplak Köyü Muhtarı Ufuk Gökoğlu, Yeniköy Muhtarı Seyit Kaytan, Halileli Köyü Muhtarı Erdinç Gökbayrak, Kalafat Köyü Muhtarı Aleaddin Şen,  Kumkale Köyü Muhtarı Fikret Kanlı ve Troya Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük’le bir süre görüşerek sohbet etti.

Ziyarette, 18 Mart 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından temelleri atılan ve hızla devam eden “1915 Çanakkale Köprüsü”, Çanakkale’nin tarım sektörüne ve ekonomisine büyük katkılar sağlayacak olan Çanakkale Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesiyle, Çanakkale Turizmine büyük katkı sunacak olan Troya Müzesi ve Troya Bölgesindeki Köylerde Çanakkale Valiliği İl Özel İdaresi ve diğer kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapımı devam eden alt yapı ve üst yapı yatırımları üzerinde duruldu.

Yapılan değerlendirmelerin ardından Bu yıl 7’ncisi düzenlenen yaklaşık 80 Müze arasından sektörün en başarılı ürün ve projelerini ödüllendiren, sektörün gelişimine katkı sağlayarak daha nitelikli ürün ve hizmetler sunmasına, toplumsal, sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda daha fazla değer yaratmasına katkı sağlayan “Attraction Star Awards” yarışmasında Troya ve Çanakkale’yi dünyaya tanıtan dünyanın en önemli çağdaş arkeoloji müzelerinden biri olan,  jürinin oyları ile “En Başarılı Müze” seçilen Troya Müzesi’nin 2020 yılında Troya Bölgesi’nin turizmine sağlayacağı katkılar üzerinde duruldu.

“Attraction Star Awards” yarışmasında “En Başarılı Müze” seçilen Troya Müzesi’nin ödülü Müze Müdürü Rıdvan Gölcük tarafından Vali Orhan Tavlı’ya takdim edildi.

Troya Müzesi’nin “Avrupa’da Yılın Müzesi Ödülü” almak için yoluna emin adımlarla devam ettiğini ifade eden Vali Orhan Tavlı, “Troya Müzemizin bu günlere gelmesini sağlayan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile bu ödülün müzemize ve Çanakkale’mize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah Troya Müzesi’nin Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’nü alması için de hep beraber çalışarak “En Başarılı Müze” ve “Avrupa’da Yılın Müzesi Ödülü”nü alan ilk ve tek müze olmayı başaracağız” dedi.

Görüşmelerin ardından muhtarlar, Troya Bölgesi’nde 2018 Troya Yılı kapsamında başlanan ve 2020 yılında devam eden yatırımlar ve verdiği desteklerinden dolayı Çanakkale Valiliğine, Çanakkale Milletvekillerine ve İl Genel Meclis Üyelerine teşekkür ettiler.

(HABER: Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Aktif Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

3.896 kez okundu