YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

“Troya Hazineleri Belgeseli”nin Çanakkale Galası Yapıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı himayelerinde hazırlanan “Troya Hazineleri-Asırlık Hasret”Belgeselinin Çanakkale Galası ÇTSO Kongre Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi.

21 Ocak 2019 tarihinde eklendi

Ak Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Çanakkale Milletvekilleri Bülent Turan ve Jülide İskenderoğlu, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, ÇTSO Yönetim Kurulu, Meclis ve Komite üyeleri ile çok sayıda Kurum ve Kuruluş temsilcisinin yer aldığı gala büyük ilgi gördü.

Galada bir konuşma yapan AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Troya’nın önemine vurgu yaparak, “Bu Anadolu topraklarından 24 büyük medeniyet geçmiş. İrili, ufaklı diğer şehir medeniyetlerini bir tarafa koyarak söylüyorum. Bunların ilki Troya'dır. En sonuncusu da Osmanlılardır. O büyük medeniyetlerin her birisinden büyük izler ortaya çıkmış. Ama maalesef bunları yeterince tanıtamıyoruz. Hatta bir adım öncesi yeterince tanımıyoruz. Troya'da böyle yerlerden birisiydi. Önemli bir hazinemiz. Önemli bir değerimiz. Bunun tanıtılması lazım. Bu Türkiye'nin tanıtılmasıydı. Troya'yı tanıtırken, 2018'de buna sahiplenmesi dolayısıyla da Çanakkale ilimize, herkese çok teşekkür ediyorum. Herkes bu meseleye sahiplendi. Ancak, 2018 bitti, Troya defterini kapattık değil. Bu defteri yeni açıyoruz. Troya üzerinden Çanakkale'nin ve Türkiye'nin tanıtılmasına 2019'da da, 2020'de de inşallah önümüzdeki yıllarda da devam edeceğiz” dedi.

Yapımcılığını ve Yönetmeliğini Nihal Ağırbaş'ın yaptığı belgeselin senaryosunun gazeteci Ömer Erbil tarafından kaleme alındığı belirtilen belgeselde Schliemann'ı tiyatro ve sinema oyuncusu Cenan Çamyurdu canlandırdı. Troya Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, Doç Dr. Ali Sönmez ile Arkeolog Nezih Başgelen filmin danışmanları arasında yer aldı. Troya Hazineleri Belgeseli, 2018 Troya Yılı kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen tek film oldu.

Heinrich Schliemann'ın kazı notları ve hatıralarından alıntılarla oluşturulan senaryoda; Schliemann'ın rotası, Çanakkale'de araştırma yaptığı yerler, eserleri kaçırdığı Karanlık Liman dahil tüm gerçek mekanlar belgeselde görüntülendi.

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

1.385 kez okundu