YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

“Troya Hazineleri Troya Müzesi’nde Sergilenmeli”

Ekim ayı içerisinde hizmete giren Troya Müzesi’ni ziyaret eden Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Meclisi, yıllar önce yurt dışına kaçırılan Troya Hazinelerinin bu müzede sergilenmesinin gerektiğini açıkladı.

14 Aralık 2018 tarihinde eklendi

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi, Troya Müzesini ziyaret etti. İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Meclis Başkan Yardımcısı Hayrettin Çetinkaya, Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Fahrettin Ersoy ve Murat Aydoğdu, Yönetim Kurulu Sayman üye Özgür Ekşi, Yönetim Kurulu üyeleri, Ahmet Semih Toprak, Akın Yalman, Deniz Tennioğlu, Ersin Kahraman, İlbey Berkin Karaca ve İsmail Volkan Temiz, Meclis üyelerinin hazır bulunduğu ziyarette ilk olarak Kültür ve Turizm Müdür Kemal Dokuz ve Troya Müzesi Müdürü Ali Atmaca tarafından Troya Müzesi’nin kuruluş süreçleriyle ilgili bilgi verildi.

“TROYA HAZİNELERİNİN GERÇEK YERİ TROYA MÜZESİ’DİR”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, 2018’i UNESCO’nun Troya’yı Dünya Mirası Listesi’ne eklemesinin 20. yılı olması dolayısıyla “Troya Yılı” ilan edildiğini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “ÇTSO olarak bu yıldönümünü tanıtım fırsatına çevirerek projelendirdik. 2018 Troya Yılı Projemiz, Çanakkale’de faaliyet gösteren tüm Kurum, Kuruluş ve Sivil Toplum Örgütlerinin katılımlarıyla Odamız da startı verildi ve çalışmalar Çanakkale Valiliğimiz himayelerinde başlatıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile gerçekleştirilen lobicilik faaliyetleri sonucunda, 2018 yılı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Troya Yılı ilan edilerek 100’ün üzerinde farklı ülkede tanıtım çalışmaları yürütüldü” dedi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Rusların, Almanya’daki eserleri bir nevi savaş tazminatı olarak Rusya’ya kaçırdığına işaret eden Başkan Semizoğlu, uluslararası hukuka ve UNESCO kriterlerine göre hazinelerin çıkan topraklara ait olduğunu belirtti ve Oda olarak üzerlerine düşen her konuda destek vereceklerini söyledi. Semizoğlu ziyaretin sonunda, müzenin tamamlanmasında her türlü bürokratik engelin aşılmasında büyük çaba gösteren başta Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

(HABER: Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz

1.410 kez okundu