YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Troya Kültür Rotası, Pandemi Döneminde Misafirlerini Ağırladı

Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı (ÇATKAV) ile Çanakkale Valiliği ortaklığında gerçekleştirilen Troya Kültür Rotası, coronavirüs salgını günlerinde ziyaretçilerini ağırladı.

06 Temmuz 2020 tarihinde eklendi

Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı (ÇATKAV) tarafından Çanakkale Valiliği ortaklığında yürütülen Troya Kültür Rotası Projesi ile Çanakkale'den Assos'a kadar olan köylerdeki kültürel kimlik ve kültürel miras korunurken, ziyaretçiler ile yöre halkı arasındaki bağların güçlenmesi amaçlanıyor. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes ortaklığıyla yürütülen proje, ayrıca Gelecek Turizmde kapsamında destekleniyor. Coronavirüs salgını sırasında alternatif bir deneyim yaşamak isteyenler ise Troya Kültür Rotası'nı tercih ettiler. Ayrıca bu anlarını sosyal medya ve youtube üzerinden yayınlayan Troya Kültür Rotası ziyaretçileri, deneyimleri ile ilgili önemli ipuçlarını da paylaştılar.

TROYA KÜLTÜR ROTASI HAKKINDA

Troya Kültür Rotası, Homeros'un İlyada destanıyla ölümsüzleşen, Paris'in Helen'i kaçırdığı, Troya Savaşlarının yaşandığı, Schliemann'ın inanışıyla Priam'ın paha biçilemez hazinelerine sahip, günümüzde UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde bulunan Troya'da başlıyor. Yürüyüşe başlamadan önce, antik kenti ve müzeyi gezmek sizi tarihin derinliklerine götürecek, Homeros'un İlyada destanını hatırlatacak, Troya filmini gözlerimizin önüne getirecek ve gezinize daha büyük bir heyecan ve anlam kazandıracak. Rotanın toplam uzunluğu yaklaşık 120 kilometre. Troya Antik Kenti'nden başlayıp Assos Antik Liman'ında son buluyor. Rotanın tamamını kat etmek, yürüyüş hızınıza, rota üzerindeki köylerde, plajlarda ve tarihi alanlarda harcayacağınız zamana bağlı olarak 5-7 gün sürecek. Rota etaplar halinde oluşturulduğundan daha kısa ya da tematik turlar yapmak da mümkün. Troya Kültür Rotası'nın broşür ve haritasını Troia Vakfı, Troya Müzesi ve Troya Ören Yeri'nden, ayrıca Tevfikiye girişindeki Troia Pansiyon ve Hisarlık Restaurant'tan edinebilirsiniz. Rota, Google Play Store ve App Store üzerinden uygulama olarak da paylaşılıyor. İnternet sitesi adresi www.troycultureroute.com üzerinden, uygulama bağlantılarına İngilizce ve Türkçe olarak ulaşabilirsiniz.

(HABER: AYHAN ÖNCÜ / ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Aktif Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

HABER VİDEO (TROYA KÜLTÜR ROTASI, PANDEMİ DÖNEMİNDE MİSAFİRLERİNİ AĞIRLADI)
15.252 kez okundu