YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Troya Kültür Yolu Festivali'ne Rekor İlgi

9-17 Eylül tarihleri arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından koordine edilen, bu yıl ikinci kez düzenlenen Troya Kültür Yolu Festivali rekor ilgiyle tamamlandı.

20 Eylül 2023 tarihinde eklendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından koordine edilen, kentin dört bir yanında konserlerden sergilere, tiyatrodan opera ve bale gösterilerine, söyleşilerden atölyelere, çocuk etkinliklerinden dijital sanatlara kadar yüzlerce etkinliğin düzenlendiği Troya Kültür Yolu Festivali'ne 9 gün boyunca toplam 1 milyon 183 binin üzerinde katılım gerçekleşti.

Festivalde en çok ziyaretçi toplayan etkinlik ise 16 Eylül akşamı Anadolu Hamidiye Tabyası Açık Hava Sahnesi'nde düzenlenen Simge Sağın konseri oldu.

40 FARKLI MEKAN, 500’DEN FAZLA ETKİNLİK

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye'nin uluslararası marka değerine katkıda bulunmak üzere gerçekleştirilen Türkiye Kültür Yolu Festivallerinin dördüncü durağı Çanakkale oldu. İlki geçen yıl gerçekleştirilen Troya Kültür Yolu Festivali'nde şehrin farklı noktalarda yüzlerce etkinlik düzenlendi.

FESTİVALLERİN VAZGEÇİLMEZİ KONSERLER

Troya Kültür Yolu Festivali kapsamında Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Anadolu Hamidiye Tabyası Açık Hava Sahnesi'nde her akşam değerli sanatçılar Çanakkalelilerle buluştu. Konserlerin açılışını 9 Eylül Cumartesi akşamı Ferhat Göçer yaptı. Ardından 10 Eylül Pazar Anadolu Ateşi, 11 Eylül Pazartesi Resul Dindar, 12 Eylül Salı Uğur Aslan, 13 Eylül Çarşamba Sinan Akçıl, 14 Eylül Perşembe Gökhan Tepe, 15 Eylül Cuma Murat Dalkılıç, 16 Eylül Cumartesi Simge Sağın, 17 Eylül Pazar ise Fatma Turgut sahne aldı. Kilitbahir Kalesi’nde ise Gece Yolcuları ve İkilem gibi önemli gruplar yer aldı.

SERGİLER BÜYÜLEDİ

Troya Kültür Yolu Festivali birbirinden değerli sergilere de ev sahipliği yaptı. 9-17 Eylül tarihleri arasında her gün ziyarete açık olan, "Devrim Erbil’in Renkleri" sergisi, Eskizden Piksele Dijital Sanat sergisi, Kanatlı Sözler-İzler, Sentez İzler Karma Sergisi, Atatürk’ün Sonsuzluk Yolculuğu gibi sergiler Troya Kültür Yolu Festivali kapsamında sanatseverlerle buluştu.

FESTİVAL DE ÇOCUKLAR DA UNUTULMADI

Troya Kültür Yolu Festivali'nde çocuklar da birbirinden keyifli ve sanat dolu etkinliklerle buluşturdu. ‘Z Takımı Müzikali’, Mehmet Tahir İkiler’in ‘Meddah Amca ve Kocaman Geveze Kuklalar’ gösterisi, ‘Ormanlar Kralı Aslan’ maskotlu çocuk tiyatrosu, Varol Yaşaroğlu ile ‘Kral Şakir’ kitap imza etkinliği, Özgür Özgülgün ile ‘Tarihe Yolculuk’ etkinliğinin yanı sıra çuval yarışı halat çekme zıp zıp yarışı sepet basket gibi klasikleşmiş çocuk oyunları küçükleri mutlu etti.

Kültür Yolu çatı markası altında belirlenen şehirlerde, seçilen rota/lokasyonlarda farklı sanat türlerinin, yerli ve yabancı farklı kültürden insanların sanatın evrensel dilinde birleşmesi amaçlıyor.

KAŞDEMİR MÜJDEYİ VERDİ: "SENEYE TEKRAR OLACAK"

Troya Kültür Yolu Festivali’nin seneye de yapılacağını ifade eden Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, “Bakanımızla konuşmuş olmanın rahatlığıyla ifade ediyorum; Troya Kültür Yolu Festivali seneye tekrar olacak" dedi.

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

5.136 kez okundu