YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Troya Müzesi Avrupa Yılın Müzesi Ödülünde Finale Kaldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 18 Mart 2019 tarihinde resmi açılışı gerçekleştirilen Troya Müzesi, “Avrupa Yılın Müzesi Ödülü (EMYA) 2020” yarışmasında finale kaldı.

06 Aralık 2019 tarihinde eklendi

2018 Troya Yılı’nda Çanakkale’nin Tevfikiye Köyü girişinde yapımı tamamlanan Troya Müzesi’nin dünya gündemindeki önemi her geçen gün artıyor. Troya Müzesi, kitleleri çeken, eşsiz bir atmosfere, yaratıcı yorumlama ve sunuma, eğitim ve sosyal sorumluluğu öne taşıyan bir yaklaşımla ziyaretçilerini karşılayan, bölge sakinlerinin kalkınmasına doğrudan katkıda bulunan farklı özellikleriyle dikkati üzerine çeken Müze olarak uluslararası alanda da ilgi çekmeye devam ediyor.

5000 yıllık tarihe ev sahipliği yapan, doğu ve batıyı Çanakkale’de buluşturarak Troya ve Çanakkale’yi dünyaya tanıtan dünyanın en önemli çağdaş arkeoloji müzelerinden birisi olan Troya Müzesi, Avrupa Konseyi desteğinde faaliyet gösteren EMF tarafından her sene kamusal kalitesi yüksek olarak değerlendirilen müzelere verilen “Avrupa Yılın Müzesi Ödülü (EMYA) 2020” yarışmasında birçok adayı geride bırakarak finale kalmayı başardı.

BAKAN ERSOY’DAN KUTLAMA

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada Troya Müzesinin finale kalmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek şu ifadelerde bulundu: “Dünyanın en önemli çağdaş arkeoloji müzelerinden Troya Müzemiz “Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri 2020”de finale kaldı. Çok sayıda müze arasından aday gösterilen Troya'yı ülkemize kazandıran Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, müzede emeği olan herkesi kutluyorum”

YARIŞMANIN SONUÇLARI 2 MAYIS 2020’DE AÇIKLANACAK

Öte yandan Avrupa Yılın Müzesi 2020 ödülünü kazanacak olan müze, 29 Nisan-2 Mayıs 2020 tarihleri arasında Birleşik Krallık Cardiff Amgueddfa Cymru’daki Wales Ulusal Müzesi’nde düzenlenecek Avrupa Müze Forumu Yıllık Konferansı’nın son gününde törenle açıklanacak.

(HABER: Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

3.200 kez okundu