YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Troya Müzesi’nden Bir Başarı Daha

Dünyadaki müzeler içerisinde sosyal paylaşım siteleri arasında haftalık etkileşim oranı en yüksek müzenin “Troya Müzesi” olduğu ortaya çıktı.

23 Haziran 2022 tarihinde eklendi

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Troya Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük şunları söyledi: “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İletişim Fakültesi, İletişim Bilimleri Bölümü Öğr. Üyesi, Dr. Esmeray Karataş’ın DTCF Dergisi’nde yeni yayımlanan “Stratejik İletişim Aracı Olarak Müzelerde "Instagram Kullanım Analizi: Troya Müzesi Örneği” isimli araştırması Troya Müzesi İnstagram hesabı ile ilgili çok çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Araştırmaya göre Instagramda en iyi performans gösteren Türkiye’deki dört müze ile Troya Müzesi karşılaştırıldığında %92.8 ile Türkiye’nin en fazla etkileşim alan müzesi Troya Müzesi oldu.

Dünyadaki belli başlı müzeler ile Troya Müzesi karşılaştırıldığında ise Troya Müzesi yüzde %19,9 etkileşim oranı ile, Hermitage Müzesi (%13,2), British Museum (%1.4), Metropolitan Sanat Müzesi (%1.7) gibi dünyanın marka değeri yüksek önemli müzelerini geride bıraktı.

Araştırma sonucuna göre;

1. Troya Müzesi Instagram hesabı Türkiye’deki müzeler içinde haftalık etkileşim oranı en yüksek müzedir.

2. Troya Müzesi Instagram hesabı Dünyadaki müzeler içerisinde haftalık etkileşim oranı en yüksek müzedir. Dr. Esmeray Karataş bu konuda yaptığı açıklamada “Bu bulgular ile Troya Müzesi’nin Instagram’ı stratejik iletişim aracı olarak kullanımı açısından diğer müzelere örnek teşkil edecek önemli bir müze konumunda olduğunu söylemek mümkündür” diyerek araştırmasını sonlandırılmıştır.Troya Müzesi’ni büyük ilgiyle takip eden, bizleri her daim destekleyen müze dostlarımıza sonsuz teşekkürler.” 

(Haber Kaynak ve Aktif Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

6.372 kez okundu