YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Troya Tarihi Milli Parkı’nda Troya Yılının İzleri Devam Ediyor

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Yusuf Kandazoğlu ile birlikte Troya Tarihi Milli Parkı’nda incelemelerde bulundu.

06 Mayıs 2019 tarihinde eklendi

İncelemelere Troya Tarihi Milli Parkı içinde yer alan 2018 Troya Yılı kapsamında rehabilite edilen Güzelyalı Karanlık Liman- Kumkale Troya bağlantı yolu ile başlandı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 2. Bölge Müdürü Hakan Mumcuoğlu ve Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürü Mevlüt Özyanık’ın da bulunduğu incelemelerde; Troya Tarihi Milli Parkı ve yakın çevresinde bulunan önemli tarihi alanlardan Kumkale Tabyası, Kumkale Şehitliği, Kumkale Tarihi Türk Mezarlığı, Kanlı Azmak mevkii ve Orhaniye Tabyasını ziyaret eden ve incelemelerde bulunan Vali Orhan Tavlı ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Yusuf Kandazoğlu bölge hakkında yetkililerden bilgi aldı.

“YENİKÖY PLAJI GÜNÜ BİRLİK VE ÇADIRLI KAMP ALANI SAHASINDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR”

İncelemelerinde Troya Tarihi Milli Parkı Yeniköy Plajı günü birlik ve çadırlı kamp alanı sahasına geçen Vali Orhan Tavlı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Yusuf Kandazoğlu ve beraberindekiler kamp alanı içerisinde inşaatı devam 2 adet kır lokantası ve sıhhi tesis (WC, Duş, Bebek bakım ünitesi, bulaşık ve çamaşır yıkama yeri gibi sosyal tesisler) bulunan alanda incelemelerde bulunarak tesisler hakkında Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürü Mevlüt Özyanık’tan çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

TEVFİKİYE KÖYÜ REHABİLİTE EDİLDİ

İncelemelerin ardından Çanakkale Valiliği ve OPET tarafından imzalanan protokolle Troya dönemi konseptine göre yenilenen ve rehabilite edilen Arkeoköy-Tevfikiye Köyüne geçildi. Burada Kale Çanakkale Bisiklet Festivali katılan bisikletçiler ve köy  sakinleriyle bir araya gelen Vali Orhan Tavlı ve Doga Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Yusuf Kandazoğlu Arkeoköy-Tevfikiye Köyünde yapılan müze, Truva meydanı, Troya evi, Troya konseptli pansiyon ve yapılan diğer çalışmaları gezdiler.

Arkeoköy-Tevfikiye Köyü gezisinden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi açılışı gerçekleştirilen Troya Müzesi’ni de gezen Doga Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Yusuf Kandazoğlu ve beraberindekilere Truva Kazı Heyeti Başkanı Prof.Dr. Rüstem Aslan tarafından eserler hakkında bilgi verildi.

VALİ TAVLI VE BERABERİNDEKİLER AYAZMAYI DA GEZDİ

İnceleme ve ziyaretlerinde Bayramiç Mehmet Akif Ersoy Evi’ne de uğrayan Vali Orhan Tavlı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Yusuf kandazoğlu ve beraberindekiler Troya Efsanesinin ana karakterlerinden Kazdağlarında, doğanın en nadide güzelliklerini bir arada barındıran Ayazma pınarı Tabiat Parkına geçerek yapılan yatırımları yerinde incelediler.

Vali Orhan Tavlı ve beraberindekiler yapılan incelemelerin ardından Troya Tarihi Milli Parkı ve Ayazma Pınarı Tabiat Parkına yapılacak yeni yatırımlar için istişarede bulundular.

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

1.247 kez okundu