YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Turkcell Gelibolu Maratonu’nda 5 Bin Kişi Barış İçin Koştu

2015 yılında Çanakkale Zaferi'nin 100. yılında Türkiye'ye ve Çanakkale'ye çok önemli bir sportif etkinliği kazandıran Çanakkale’deki GTP Turizm A.Ş. ortaklarından Armağan Aydeğer ve Ahmet Çelik’in çabaları ile gerçekleştirilen “Turkcell Gelibolu Maratonu” 5 bin kişinin katılımı ile gerçekleştirildi.

02 Ekim 2016 tarihinde eklendi

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda “Barış” temasının ele alındığı yarışta 5 bin kişi “Barış İçin Koşuyoruz” sloganı ile Maraton, Yarı Maraton, 10 Km ve Halk Koşusu kategorilerinde mücadele etti. Sabah 11.00’de Gelibolu Yarımadası’nda Şehitler Abidesi’nin alt kısmında yer alan Morto Koyu’ndan startı verilen yarışta zaman zaman neşeli anlar yaşandı. Dünyanın en önemli tematik parkurlarından biri olarak kabul edilen Gelibolu Yarımadası'ndaki etkinlikte maratonun startını Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, 10 kilometrelik koşunun startını ise Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu verdi.

MARATONA BURCU ESMERSOY DA KATILDI

Bu arada maratona katılanlar arasında ünlü simalarda yer aldı. Ünlü televizyon sunucusu Burcu Esmersoy’un da katıldığı yarışta vatandaşlar ünlü sunucu ile bol bol selfie çektirdi. Çanakkale’de Gelibolu Yarımadası’nda böyle bir etkinliğe katılmaktan dolayı mutlu olduğunu belirten Burcu Esmersoy, “Bu maratona davet edildiğimde hiç düşünmeden kabul ettim. Ayağımdaki rahatsızlıktan dolayı maraton yerine Halk Koşusuna katılacağım. Şehitlerimizin koyun koyuna yattığı bu topraklarda Gelibolu Yarımadası’nda olduğum için mutluyum” dedi.

MARATONA HALKIN KATILIMI FAZLAYDI

Öte yandan maratonda geçtiğimiz yıla göre bu yıl Halk Koşusu kategorisine katılımın fazla olması dikkat çekti. Elerinde bebek arabaları ve aileleri ile Halk Koşusuna katılan yüzlerce kişi Gelibolu Yarımadası’nda güzel bir gün geçirmenin keyfini yaşadı. Tarihle iç içe olan Gelibolu Yarımadası’nda böyle bir etkinlikte yer almanın gururu ve mutluluğunu yaşadıklarını belirten vatandaşlar gelecek yılda bu koşuya katılacaklarını belirttiler. Yarış sonunda bazı vatandaşların sıcak havayı da fırsat bilerek serinlemek için Morto Koyu’nda denize girmeleri de dikkat çekti.

ORGANİZASYON KUSURSUZDU

Bu arada bu yılki maraton organizasyonun kusursuz olması dikkat çekti. Gerek maraton alanında, gerekse diğer bölümlerde organizasyonun kusursuz olması sporcularında taktirini kazandı. Bu yılki etkinlikten çok memnun olduklarını belirten sporcular, Maratonu düzenleyen yetkililere teşekkür ettiler.

MARATONDA DERECEYE GİRENLER BELLİ OLDU

Gelibolu Yarımadası’nda Morto Koyu’nda başlayıp yine Morto Koyu’nda tamamlanan yarışmada 42 kilometrelik parkuru erkeklerde 2 saat 39 dakika 43 saniyelik derecesiyle KeyfalewDeja Buruse, kadınlarda da 4 saat 11 dakika 21 saniyeik derecesiyle Şirin Mine Kılıç ilk sırada tamamladı. Yarı maratonda şampiyonluk erkeklerde Aydın Çeken, kadınlarda ise Raluca Apostol’un oldu. 10 kilometrelik koşuda ise birinciliği erkeklerde Ahmet Tek, kadınlarda ise Amal Mohammed elde etti.

EN YAŞLI ATLET 88 YAŞINDAKİ ERDOĞAN DULDA OLDU

Gelibolu Yarımadası’nda düzenlenen Maratonda en yaşlı atlet ise Türkiye’nin en yaşlı koşucusu unvanına sahip 88 yaşındaki Erdoğan Dulda oldu. 10 kilometre kategoride yarışan Dulda, 6 yıl önce de Anzak Koyu'nda koştuğunu ifade ederek, “Maratona Ankara'dan Türk Kızılayı adına katılıyorum. Burada çok duygulanıyorum. Hislerimi anlatmakta gerçekten çok zorlanıyorum” dedi.

(HABER / FOTOĞRAF / GÖRÜNTÜ: Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Aktif Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

HABER VİDEO (TURKCELL GELİBOLU MARATONU’NDA 5 BİN KİŞİ BARIŞ İÇİN KOŞTU)
2.633 kez okundu