YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

“Uluslararası Sardalya Festivali” Başladı

14 Ağustos 2014 tarihinde eklendi

Bu yıl 19’uncusu gerçekleştirilen “Uluslararası Gelibolu Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali,” açık hava sinema gösterimi ve birbirinden renkli sergi açılışları ile start aldı. Festivalin ilk etkinliği Fener Meydanı’nda gerçekleştirilen açık hava sinema gösterimi oldu. “Nostalji Günleri” adı altında düzenlenen programın ilk gösteriminde Türk sinemasının unutulmaz filmi “Selvi Boylum Al Yazmalım” kalabalık bir vatandaş topluluğu tarafından ilgi ile izlendi.
Miniklere Özel Etkinlik
Festivalin ilk gününde düzenlenen çocuk animasyon etkinlikleri çerçevesinde yüz boyama ve palyaço gösterilerine katılan çocuklar gönüllerince eğlendiler. Kadınlar Derneği öncülüğünde organize edilen gösteriler miniklerin büyük beğenisini kazandı. Belediye Başkanı M.Mustafa Özacar, Çınaraltı çay bahçesinde sergilenen etkinliğe katılan miniklere çeşitli hediyeler sundu.
Sanayi Esnafından Sergi
19.Gelibolu Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali'nin sergiler bölümünde yer alan sanayi sitesi esnafı festivale bu yıl da aktif katılım sağladı. Sanayi sitesi esnafının, el emeği göz nuru ürünlerini sergilediği etkinlikte Başkan Özacar, Sanayi Sitesi adına Kooperatif Başkanı Tamer Altunay’a teşekkür plaketi sundu.  Burada kısa bir konuşma yapan Belediye Başkanı Özacar, “Bir festivalde daha sizlerle buluşmaktan mutluyuz. Gelibolu yüz ölçüm olarak Türkiye’nin çok ufak bir parçası ama, dünyaya mal olmuş  tarihi ile çok tanınan ve bu yüzden de hep ileriye bakan, ileriye yürüyen bir yer. Dünyanın bir çok bölgesinden gelen yabancı konularımıza da hoş geldiniz diyor ve festivalimize katacakları güzellik için şimdiden teşekkür ediyorum” dedi. Dans gruplarının gösterilerini sergilediği sergi açılışına Kaymakam Namık Kemal Nazlı, İlçe Emniyet Müdürü Ali İhsan Sağlam, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Özen, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Nalbant, Belediye meclis üyeleri ve daire müdürleri katıldı.
El sanatları sergileri Festival etkinlikleri kapsamında belediye eski hizmet binasında açılan geleneksel el sanatları sergisi vatandaşların büyük beğenisini kazandı. İstanbul Büyükçekmece Belediyesi Halk Akademisi Sanat Merkezi ve Amasya Belediyesi Kültür Evleri El Sanatları Atölyesi ile Ankara, Tokat, Çanakkale, Denizli, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kütahya, Trabzon, Osmaniye, Yalova ve Gelibolu’dan çok sayıda katılımcının yer aldığı sergiler, gecenin ilerleyen saatlerine kadar festivalin son gününe kadar ziyarete açık olacak.
Diğer Sergiler
Yine festivalin ilk gününde Necla Aksoy Kültür Evi’nde  “Osmanlıdan günümüze tahta baskı ve cam altı eserler” konulu sergi, Atatürk Kültür Merkezi’nde Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin karma el sanatları sergisi, Nakipoğlu Eğitim Kültür Sanat Vakfı’nın “Gülümse gülümset” konulu fotoğraf sergisi ve Hilmi Nakipoğlu’nun asırlık fotoğraf makinaları sergisi açıldı.  Bu arada Atatürk Kültür Merkezi’nde ressam Sadiye Örgünal tarafından açılan yağlı boya resim sergisi ve Kore Kahramanları Caddesi üzerinde bulunan Lezzet Konağı’nda sanatçı Şirin Erbilgiç tarafından açılan “Ebru sanatı” sergisi festival bitimine kadar ziyaretçiler tarafından gezilebilecek. Diğer yandan fotoğraf sanatçısı Hürriyet Akın tarafından Balıkhane Meydanı’nda açılan “balıkçılar” konulu fotoğraf sergisi de beğeni ile gezildi.

1.372 kez okundu