YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Vali Tavlı Troya Bölgesindeki Tarihi ve Kültürel Alanları Gezdi

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Troya Bölgesinde bulunan Kumkale, Teyfikiye, Çıplak ve Halileli köylerinde bulunan tarihi ve kültürel alanlarda incelemelerde bulundu.

27 Temmuz 2018 tarihinde eklendi

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Vali Yardımcısı-İl Özel İdare Genel Sekreteri Abdullah Köklü ve İl Özel İdare ile Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ekiplerinin de bulunduğu incelemelerde Vali Orhan Tavlı, tarihi ve kültürel alanlar hakkında bilgi aldı.

Kumkale köyü çevresinde bulunan Kumkale Ovası İntepe Batarya Şehitliği, Kumkale balıkçı barınağının yanında bulunan 2. Dünya Savaşı sırasında yapılan iki adet topçu koruganı, Kumkale Tarihi Türk Mezarlığı ve Orhaniye Tabyaları da inceleme gezisinde incelendi.

2018 Troya Yılı nedeniyle Tevfikiye Köyünde Çanakkale Valiliği ve OPET işbirliğiyle yapılan bir dizi yenileme ve iyileştirme çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Orhan Tavlı, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Vali Yardımcısı-İl Özel İdare Genel Sekreteri Abdullah Köklü ve beraberindeki heyet ile, 2018 Yılı içinde bitirilerek Çanakkale ve Türkiye turizmine büyük bir katkı sunacak olan Troya Müzesini de ziyaret ederek yapılan çalışmaları yerinde gördüler.

Çıplak Köyü yöresel mimari özelliğini taşıyan evleri ve tarihi mezarlığı ziyaret eden Vali Tavlı ve beraberindekiler Halileli köyünde bulunan şehitlik ve şehitler çeşmesini de  gezdi.Vali Orhan Tavlı, Özel İdare ve Alan başkanlığı tarafından tarihi ve kültürel alanlarda yapılacak proje ile tarihi ve kültürel alanların ihya edilmesi için çalışma yapılmasını istedi.

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

1.593 kez okundu