YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Vatan Şairi Namık Kemal'e Anma Töreni

Vatan ve hürriyet şairi Namık Kemal, mezarının bulunduğu Çanakkale’nin Gelibolu ilçesine bağlı Bolayır köyünde anıldı.

03 Aralık 2015 tarihinde eklendi

Namık Kemal'i anma töreni Gelibolu Kaymakam Vekili Hasan Akbulut, Gelibolu 2'nci Kolordu Komutanlığı 18'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Gürgen, Gelibolu Belediye Başkan Vekili Mustafa Çoban, Cumhuriyet Başsavcısı Arslan Barlık, Tekirdağ Üniversitesi Rektör Yrd. Doç. Dr. İhsan Soysal ve Bolayır Köy Muhtar Vekili Hüseyin Ayan tarafından  buket sunumuyla başladı.

Gelibolu’daki okul ve daire müdürlerinin de katıldığı programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Enver Çalışkan yaptı.

Çalışkan, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Terbiye ana kucağında başlar; her söylenilen kelime çocuğun şahsiyetine konan bir tuğladır sözüyle eğitimin, geleceğin, ahlakın ve erdemin ne denli önemli olduğunu vurgulayan vatan şairimiz Namık Kemal’in aramızdan ayrılmasından tam 127 yıl geçti. Her söylemiyle vatanına sahip çıkan sanatçı, ideal kişiliğin ne olduğunu ve nasıl olması gerektiğini her eserinde kesin bir dille ele almıştır. Namık Kemal şiirleri, makaleleri, romanları, tiyatro yazılarıyla her döneminde yaşayanları hem de daha sonra gelenleri büyük ölçüde etkilemiştir. Ömrü sürgünlerde geçmesine rağmen düşüncelerinden, vatanına olan bağlılığından, aklını aydınlığa kavuşturma çizgisinden hiç sapmamıştır. Ölümünün 127. yılında vatan ve hürriyet şairimiz Namık Kemal’e şükranlarımı sunuyor, derin sevgi ve saygılarımla bir kez daha rahmet diliyorum.”

Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden Emre Gül isimli öğrencinin Hürriyet Kasidesini okumasıyla devam eden programda, anma törenine katılan protokol üyeleri, Namık Kemal ile aynı yerde kabri bulunan Rumeli Fatihi Gazi Süleyman Paşa'nın mezarını da ziyaret ederek buket sundular.

Gelibolu’daki Namık Kemal’i anma törenleri, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tevfik Sütçü tarafından verilen “Namık Kemal’in hayatında ve eserlerinde Gelibolu” adlı konferansla sona erdi.

1.766 kez okundu