YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

WTM Londra Fuarı’nda Çanakkale Rüzgarı

Bu yıl 39. kez düzenlenen Londra World Travel Market (WTM) Uluslararası Turizm Fuarı’nda Çanakkale standı büyük ilgi gördü.

07 Kasım 2018 tarihinde eklendi

Fuara Çanakkale adına Çanakkale Vali Yarımcısı Turan Yılmaz, 2018 Troya Koordinasyon Merkezi Yetkilisi Nejla Saltık ve Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer katılım sağladı.

ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer fuar ile ilgili yaptığı değerlendirmede 2018 Troya Yılı'nın ülkemiz ve Çanakkale turizmi için çok önemli bir katma değer sağladığını belirterek; “WTM Londra Turizm Fuarı ITB Berlin ile birlikte dünyanın en önemli turizm buluşmalarının başında yer alıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığımız önderliğinde yıl boyu yürütülen ve dünyaya damgasını vuran 2018 Troya Yılı tanıtımlarının sonuna geliyoruz. Geçen yıl WTM’den sonra aradan geçen bir yılın ardından açılacak dediğimiz Troya Müzesinin,  bugün dünyanın en önemli arkeoloji müzelerinden biri olarak açıldığının Londra’daki tüm paydaşlarımıza söylemenin gururunu yaşıyoruz. Troya Yılı dünya genelinde yıl boyu süren 140 üzerindeki ülkede gerçekleştirilen tanıtımları ve iletişim çalışmaları, uluslararası toplantıları, seminerleri, konferansları ve yıl boyu Çanakkale’de gerçekleştirilen onlarca kültür, sanat, spor ve bilim etkinlikleri, çok sayıda gerçekleştirilen ve devam eden Troya Milli parkına odaklanan alt ve üst yapı yatırımları, yürüyüş yolları, arkeo köy uygulamaları, yeni gezi güzergahları ve cazibe noktalarıyla Türkiye turizmine örnek bir model ve başarı öyküsü olarak damga vurmuştur. Bunu biz değil Türkiye genelindeki birçok turizm profesyoneli bize söylüyor ve Çanakkale’nin 2018 Troya Yılı gerçekleştirdiği başarı öyküsünü her yerde bahsediyor. Troya Yılı kamudan özel sektöre, sivil toplum kuruluşlarımızdan Ticaret ve Sanayi Odamıza, Çanakkale’li Troya sevdalılarına kadar çok sayıda kişi ve kurumun inanması ve katkıları ile hayat bulmuştur.  Diğer taraftan bu yılın başarıya oluşmasındaki çok değerli katkı ve liderlikleri nedeniyle Çanakkale Milletvekilimiz Sayın Bülent Turan ve Çanakkale Valimiz Sayın Orhan Tavlı’ya minnettarız” dedi.

"TROYA YILI PROJESİ  DÜNYA TURİZM ÖRGÜTÜ YARIŞMASINA ADAY"

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yakın zaman önce 2018 Troya Yılı Projesi ile Dünya Turizm Örgütünün düzenlediği bir yarışmaya Türkiye adına aday proje olarak sunulduğunu da belirten ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer, “39. WTM Londra fuarında Çanakkale, bu güçlü iletişiminin rüzgarı ile Türkiye standında yer aldı. TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, TÜROB Genel Müdürü İsmail Taşdemir ve Serdar Balta ile yapılan toplantıda 1 Aralık tarihinde Türkiye’nin önde gelen incoming (yurtdışında turist getiren) Tur Operatörlerinin ve Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) üyeleriyle birlikte Çanakkale toplantısı yapılması ve Troya Müzesinin programlara katılmasına yönelik tanıtılması konusunda fikir birliğine varıldı.  Bundan sonraki süreçte Troya Müzesi çok önemli bir iletişim ve tanıtım argümanımız olacaktır” şeklinde konuştu.

"2019 YILINDA İYİ BİR TURİZM SEZONU BEKLİYORUZ"

WTM Londra Fuarı’nın gelecek dünya turizm eğilimlerinin oluşmasında çok önemli bir etkinlik olduğunu da belirtken ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer, “Gerçekleştirdiğimiz çok sayıda toplantıda 2019 yılının Türkiye turizmi için iyi geçeceğini söyleyebiliriz. 2018 ile yükselme trendine giren Türkiye turizminin 2015 öncesindeki güçlü rakamlarını aşacağını umut ediyoruz. Sayın Bakanımız Mehmet Ersoy’da yaptığı toplantıda 2019 yılı hedefi olarak 48 milyon olarak belirti, İngiliz pazarı ile ilgili olarak da %30-35 arasında bir büyümenin olduğunu ve önümüzdeki yıl içinde yaklaşık %23’lük bir büyüme hedefini belirtti. Bundan sonraki önemli hedeflerimizden bir diğeri kişi başına düşen gecelik harcama miktarını arttırmak olmalıdır” dedi.

"ÇANAKKALE - İSTANBUL UÇUŞLARI YENİDEN BAŞLAMALIDIR"

Açıklamasında bir süre önce iptal edilen Çanakkale-İstanbul uçak seferlerine de değinen ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer, “Troya Müzemiz ve Troya Milli Parkında gerçekleştirilen çok sayıda alt ve üst yapı yatırımları, Tarihi Gelibolu Yarımadamız, Adalarımız, Kazdağlarımız, deniz kıyılarımız, alternatif turizm olanaklarımız ile Çanakkale çok güçlü bir dünya turizm destinasyonu olmaya adaydır. Bu çerçevede artan turist sayısı ile Çanakkaleli turizmciler olarak en önemli beklentilerimizden biri İstanbul Çanakkale arası havayolu taşımacılığının ivedi hayata geçmesi ve süreklilik kazanmasıdır. Nitelikli turist için havayolu ulaşımı olmazsa olmazımızdır. İstanbul Havaalanı ile birlikte daha da artacak havayolu taşıma kapasitemizin Çanakkale ile bağlantısının olmaması büyük bir kayıptır” şeklinde konuştu.

(HABER: Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

1.178 kez okundu