YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

“Yaşayan İnsan Hazineleri” Ödülü Çanakkaleli Seramik Ustası İsmail Bütün’ün

Çanakkale’de Seramik ustası İsmail Bütün, UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında düzenlenen “Yaşayan İnsan Hazineleri” ödülüne layık görüldü.

12 Şubat 2020 tarihinde eklendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımı ile Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törende “Yaşayan İnsan Hazineleri” ödülünü alan İsmail Bütün, kendisini bu ödüle layık görenlere teşekkür etti.

Çanakkaleli Seramik Ustası İsmail Bütün 1941 yılında Çanakkale’de doğdu. Eski çanakçı ustalarından babası Ahmet Bütün’ün çıraklığını yapmaya başladığında 8 yaşında idi. 14 yaşında seramik tornacısı, 16 yaşında ise kalfa oldu. İstanbul ve Manisa’da yıllarca çalıştıktan sonra Çanakkale Seramik Fabrikalarında ve Çanakkale Belediyesi bünyesindeki Çanakkale Seramiği Anı Eşya Üretim Merkezi’nde çalıştı. Seramik ile ilgili çeşitli etkinlik, sempozyum ve yarışmalara katılan İsmail Bütün, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen “Geleneksel El Sanatları Sanatkârı” unvanına da sahip.

(ÇANAKKALE SERAMİKLERİ KONUSUNDA İSMAİL BÜTÜN İLE DAHA ÖNCE YAPTIĞIM RÖPORTAJI AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ)

https://www.canakkaletravel.com/haber/canakkale-seramikleri-yok-olmayacak.html

(HABER: Ayhan ÖNCÜ / ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

3.496 kez okundu