YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Yeni Zelanda’da “Dostluk Sergisi” Açıldı

TÜBİTAK desteği ile yürütülen ve 2015 yılında sona eren ‘’Düşmanlıktan Kalıcı Dostluğa: Türk ve Anzak Asker Günlüklerinden ve Anlatılarından Kültürel Yansımalar’’ projesinin bulgularından oluşan sergi Yeni Zelanda’da açıldı.

24 Şubat 2016 tarihinde eklendi

Serginin açılışı National Library of New Zealand’da Wellington’ın Türkiye Büyükelçisi Damla Yeşim Say’ın verdiği bir resepsiyonla yapıldı. Resepsiyona Yeni Zelanda Dışişleri ve Ticaret Bakanı Craig Foss, Yeni Zelanda’nın Ankara Büyükelçisi Jonathan Curr, proje danışmanlarından Yeni Zelandalı tarihçi Dr. Ian McGibbon ve çok sayıda büyükelçi ve diplomat katıldılar. Açılışta Bakan Foss, Türkiye Büyükelçisi Say, Dr. MCGibbon ile Dr. Azer Banu Kemaloğlu birer konuşma yaptılar.

Çanakkale Cephesi’nde çarpışmış on Türk ve on Anzak askerin hikâyesini anlatan sergi ayaklı poster formatında, uluslararası izleyiciler de düşünülerek iki dilde hazırlanmış, 21 adet posterden oluşuyor.

2015 yılında sona eren TÜBİTAK projesinin bulgularına dayalı projede Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden 5 diğer üniversitelerden de 4 araştırmacı bulunuyor.

Sergi, Yeni Zelanda’dan sonra tekrar Avustralya’nın Sidney şehrinde Gelibolu Anma Kulübünde sergilenecek.

1.820 kez okundu