YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Yüzlerce Kişi “Gelibolu Maratonu”nda Koşacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığının destekleriyle, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı organizasyonunda düzenlenen Gelibolu Maratonu’nda bu yıl yılda yüzlerce kişi “Pes Etmeyenlerin İzinden” temasıyla 7. kez koşacak.

10 Eylül 2022 tarihinde eklendi

2015 yılından buyana geleneksel hale getirilen Gelibolu Maratonu’nun bu yıl da büyük ilgi görmesi bekleniyor. "Maraton", "Yarı Maraton" ve "10 Kilometre" yarışları ile "Halka Açık 1915 Metre Saygı Koşusu" olmak üzere 4 parkurdan oluşan maratona geçen yıl 11 ülkeden 2 binden fazla sporcu katılmıştı. 25 Eylül 2022 Pazar günü gerçekleştirilecek bu yılki etkinliğe katılımın daha fazla olmasının beklendiği belirtilirken; maratonun Eceabat ilçesi Kilitbahir Köyünde bulunan tarihi Kilitbahir Kalesi önünden başlayacağı ve yine aynı noktada tamamlanacağı ifade edildi.

BU YILKİ ETKİNLİKTE İLK KEZ KATILIMCILARA KAMP YAPMA İMKANI SAĞLANACAK

Kayıtları 18 Eylül’de sona erecek maratonun 25 Eylül 2022 Pazar günü koşulacağını belirten Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, “Tarihi alan hem katılım, hem de maratonun yapıldığı bölge olarak çok ses getiren ve beğenilen bir faaliyet. Tarihi Alan Başkanlığı olarak, Çanakkale destanının yazıldığı, belki de dünya tarihinin değişmiş olduğu, dünyanın en iyi korunmuş savaş alanı olan bu topraklarda yapılacak maratona tüm meraklıları ve sporseverleri davet ediyoruz. Bu yıl etkinlikte önemli bir yeniliğe de adım attık. Maratoncular, motosikletçiler, fotoğrafçılar, triatloncular, yürüyüş yapanlar dahil olmak üzere birçok farklı branştaki insanlar Gelibolu Tarihi Alanı’nda buluşup bu meraklarını gideriyorlar. Merak ettikleri ve ilgi duydukları faaliyetleri burada yapabiliyorlar. Zaten bizim de Tarihi Alan Başkanlığı olarak amacımız burayı hem Türkiye’nin hem de dünyanın bir buluşma noktası haline getirmek. Bir iddiamız ve bir rüyamız var. Çanakkale Tarihi Alanı’nı dünyanın en çok ziyaret edilen açık hava müzesi haline dönüştürmek. Bu yolda çalışmalarımız da devam etmekte. Tabii burası çok iyi korunmuş bir savaş alanı. Bozulmamış bir doğası var. Rengarenk bir atmosferi var. O kadar çok güzelliğin bir arada buluştuğu başka bir güzergah da yok. Dolayısıyla Gelibolu Maratonu'na katılacak herkes buradan çok büyük bir memnuniyetle ayrılmış olacak. Bir sonraki yıl daha geniş ve daha kalabalık bir şekilde gelmek isteyecekler. Bu kapsamda bu yılki etkinlikte ilk kez  katılımcılara kamp yapma imkanı sağlanacağız. Gelibolu Tarihi Alanı gibi bu kadar önemli bir tarihi mekanda isteyenlerin kamp yapma imkanları da olacak. Bunun katılımı daha da artıracağını düşünüyoruz. Belki ilgiyi ve beğeniyi de artıracak” dedi.

(Haber Kaynak ve Aktif Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

6.264 kez okundu